25° Kapalı

İran’ın savaş uçağı alay konusu oldu!

Dünya'dan Haberler - Şubat 3, 2013 1:37 pm A A

Uzaya maymun gönderip sağ salim dünyaya geri getirmeyi başardıklarını açıklayan İran lılar, giderken yüzünde ben olan maymunun geri dönüş fotoğrafında neden bensiz olduğunu anlatmakta zorlanmıştı. Bu kez de dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak Kahhir 313 adlı bir savaş uçağını tanıttılar. İranlı mühendisler tarafından tam bir İran malı olarak üretilen uçağın tanıtım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kahir-313’ün avcı bombardıman uçağı ve radara yakalanmama teknolojisiyle donatılan ‘hayalet uçak’ olduğunu belirtti. Kahir-313’ün dünyanın en gelişmiş savaş uçakları kategorisinde yer aldığını belirten İran lideri, uçakla birkaç bin saat uçan İranlı pilotla konuştuğunu, pilotun uçağın özelliklerinden çok memnun olduğunu belirttiğini ifade etti.

 
‘Zor havalanır!’
 
Tanıtımı yapılan ‘Kahhir 313’ savaş uçağı, İran’ın ürettiği üçüncü model yerli uçak olarak kabul ediliyor. Ahmedinejad’ın ‘binlerce saat uçtu’ dediği Kahhir 313 için havacılık uzmanlarının yorumu ise, ‘Bu uçak biraz zor uçar’ şeklinde oldu. Pilotun kokpite sığmasının imkansız olduğu, Amerikan F-22 ile F-35 karışımı tasarıma sahip olan uçağın bu kanat yapısıyla havalanmasının zor olduğu belirtildi.
 

Kahhir-313 adlı savaş uçağını değerlendiren Albay Emekli Pilot Memduh Kayışbudak, “Bu uçak bence hiçbir iş yapmaz” diyerek şunları kaydetti: “Pilotun oturduğu görsele bakarsak pilotun sığamayacağı kadar küçük. Dizleri dışarıda kalmış. Radar anteninin burun kısmında olması lazım, prototipe bakarsak orası radar anteni sığacak kadar büyük tasarlanmamış. Küçük bir uçak, uçacağından bile şüpheliyim. Hava alıkları yanlış yerde, burnu kalkınca oradan giren hava yeterli olmaz, hava alıklarının önü kapanır. Uçağın sağlıklı uçabilmesi için hava alıklarından giren havanın yakıtla ateşlenip egzozdan çıkması gerekir. Bu akış sağlanamazsa uçak uçamaz. Levye kabzası Amerika’nın 1960’dan beri kullandığı standart kabzalardan. Bu uçağın bu kanat boylarıyla fazla yük taşıyabileceğini sanmıyorum. F-16 uçaklarının aldıkları yakıtlarla 1 saat uçabildiklerini düşünürsek, bu uçağın havada kalma süresi oldukça az olacak.”

Bu haber 2349 kez okundu.
Dünya'dan Haberler - 1:37 pm A A
BENZER HABERLER