Açık

Öğretmenler de serbest kıyafet istiyor

Eğitim - Aralık 28, 2012 12:42 pm A A

Öğrencilere serbest kıyafet izni verilmesinden sonra öğretmenlerde serbest kıyafet istiyor. Eğitim Bir-Sen üyeleri 2 Ocak 2013 Salı günü yılın ilk mesai gününde kravatları çıkararak işyerlerine serbest kıyafetle gidecek.

Kamuda görev yapan çok sayıda Eğitim Bir-Sen üyesi öğretmen de 2 Ocak’ta sendikanın kararına uyarak okullara serbest kıyafetle gidecek.

Konuya ilişkin olarak Eğitim Bir-Sen’den yapılan açıklama şöyle denildi: “Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe konulan ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçilecek olan öğrencilere kılık-kıyafet serbestîsinin ardında öğretmenler için de kılık-kıyafet serbestîsi getirilmesi için daha önce TBMM önünde ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde tüm illerde yaptığımız eylemlere bir yenisini daha ekliyoruz.

‘Yeni Yıl Yeni Başlangıç Olsun, Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun’ sloganıyla taleplerimizi dile getireceğimiz eylemde ense traşı, saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğu gibi anlamsızlıklar içeren; kot ve benzeri pantolonu yasaklayan, başörtüsü takanlara başı açık olmayı şart koşan, antidemokratik dayatmaları içeren 1982 model darbe ürünü yönetmeliğin biran önce değiştirilmesi konusundaki kararlılığımızı ortaya koyacağız.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafetine dair yönetmeliği çağdışı buluyoruz. Kalıplara sokulmuş öğretmenden özgür bireyler yetiştirmesini isteme çelişkisinden kurtulmak istiyoruz. Çalışanların giydiği kılık-kıyafeti değil; yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak istiyoruz. Bu nedenle yeni yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak’ta sivil itaatsizlik göstererek kravatları çıkarıyor, iş yerlerimize serbest kıyafetle gidiyoruz.”denildi.

Bu haber 1516 kez okundu.
Eğitim - 12:42 pm A A
BENZER HABERLER