21° Parçalı az bulutlu

Mescidi Aksa Vakfı uyardı

Politika - Kasım 2, 2012 2:13 pm A A

KUDÜS – Kudüs’teki Mescid-i Aksa Vakfı, İslam medeniyetine ait mekanlarda dans gösterileri düzenlememesi konusunda İsrail’i uyardı.

Mescid-i Aksa Vakfı tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, İsrail’in Kudüs’teki Eski Belde ve Mescid-i Aksa yakınlarında düzenlediği kültürel ve sanatsal faaliyetlerle, bölgede bulunan tarihi eserlerdeki Arap ve İslami dokuya zarar verdiği belirtilerek, İsrail’den bu tür faaliyetleri İslam medeniyetine ait mekanlarda yapmaması istendi.

Açıklamada, ”İsrail yönetiminin, üç haftadır her perşembe ‘Eski Belde’de Şövalye Geceleri Festivali’ çerçevesinde ‘Şövalye ve Ejderhalar’ isimli danslı tiyatro gösterisi sunduğu ve festival sırasında bölgede içki içildiği” kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İsrail tarafından Davud Kalesi Müzesi’ne çevrilen İslami Kale Camisi’nde pazartesi ve çarşamba akşamları ışıklı ve müzikli gece gösterileri düzenlendiği belirtildi.

İsrail’in bu tür faaliyetleri, ”Kudüs ve Aksa’daki İslami dokuları silmek” için yaptığı ifade edilen açıklamada, etkinliklerin Yahudi kurumlar tarafından finanse edildiği ve İsrail Turizm Bakanlığı’nca da açıkça desteklendiği vurgulandı.

Mescid-i Aksa Vakfı açıklamasında Müslümanlar’dan, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslami kimliğiyle ilgili fuar, belgesel film gibi kültürel etkinlikler düzenlemelerini ve İslami kültür ile ilgili bilimsel yayınlar yapmalarını istedi.

Bu haber 1406 kez okundu.
Politika - 2:13 pm A A
BENZER HABERLER