Açık

Gürsel Tekin: “Sayın Cumhurbaşkanı, iktidar meşruiyetini kaybetmiş” –

Ilgın Gündemi - Mart 24, 2014 7:43 pm A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Suriye uçağına ilişkin; “Elbette bu ülkenin sınırlarını kim ihlal ederse bunun gereğini her zaman yaparız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın ama seçime 6-7 gün kala böyle, bu numaraların bir anlamının olması gerektiği inancı içerisindeyim” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Suriye uçağına ilişkin; “Elbette bu ülkenin sınırlarını kim ihlal ederse bunun gereğini her zaman yaparız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın ama seçime 6-7 gün kala böyle, bu numaraların bir anlamının olması gerektiği inancı içerisindeyim” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Konya’ya gelen Tekin, partisinin Selçuklu seçim bürosunun açılışına katıldı. Tekin, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli bir kırılmayla karşı karşıya olduğunu savundu.

Twitter yasağının sıradan bir yasak olmadığını ifade eden Tekin, “Niye yasaklarlar? Hiç düşünmez misiniz yani? Neden korkuyorsunuz? Yasak korkudan kaynaklanır” diye konuştu.

– TSK tarafından düşürülen Suriye uçağı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye uçağının düşürülmesine değinen Tekin, şunları kaydetti:

“Elbette bu ülkenin sınırlarını kim ihlal ederse bunun gereğini her zaman yaparız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın ama seçime 6-7 gün kala böyle, bu numaraların bir anlamının olması gerektiği inancı içerisindeyim. Bu sosyal medya, sosyal medyanın ötesinde yaygın medyaya getirilen yasaktan sonra seçime 1 gün kala birçok yasaklarla, hatta telefonlarınızın bile kesilebileceğini, elektriklerinizin bile kesilebileceğini düşünmeniz lazım. Bütün bu olup bitenlerin karşısında kime sesleneceğiz. Meşruiyetini kaybetmiş, yolsuzluklara teslim olmuş bir iktidara seslenecek durumda değiliz. Buradan sayın Cumhurbaşkanına seslenmek istiyorum; sayın Cumhurbaşkanı tehditlere boyun eğme, dik dur. Türkiye’ye sahip çık. Türkiye’ye sahip çıkmazsan bu kirli oyunun bir parçası olarak siz de tarihe gömülürsünüz. Sayın Cumhurbaşkanının son dönemdeki uygulamalarından dolayı utandığımı da ifade etmek istiyorum. Twitter’ın, sosyal medyanın önünün kesilmesi için imza atacaksınız, yani yasayı katledeceksiniz, sonra kendiniz yasa dışı uygulamayla twiti farklı yollarla kullanacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yakışmaz. Böyle bir tavrı şiddetle kınıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, önünüze hangi tape’ler konuldu, hangi tehditler varsa kamuoyuna açıklayın, Cumhuriyet Halk Partisi arkanızda olacak.”

“Bu iktidara sormak istiyorum, bir kuştan korktuğunuz kadar Allah’tan korksaydınız, bu işler başımıza gelir miydi?” diyen Tekin, “Dün meydan okuyor. ‘Efendim dünyayı tanımam’ Düne kadar siz küresel oyuncu değil miydiniz? Kardeşim siz kendinizi yönetememişsiniz, size dünyayı yönettirirler mi? Böyle bir şey olabilir mi? ‘Küresel oyuncuyuz’ dediler, koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni küresel oyuncak haline getirdiler” ifadelerini kullandı.

Ardından Ilgın ilçesine geçen Tekin, burada kapalı Pazaryeri önünde toplanan partililere hitap etti.

Türkiye’nin dış politikasındaki yanlışların, ağır bedelleri olduğunu savunan Tekin, “Bugün buraya sayın Dışişleri Bakanı gelecek. Sayın Bakan size ne anlatacak? Sizin ne derdiniz vardı, Ortadoğu coğrafyasında 90 yıldır komşu ülkelerimizle iyi kötü ilişkilerimiz varken, bizi niye düşman ettiniz?” dedi.

– “O yetkinizi derhal kullanın”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrıda bulunan Tekin, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı, iktidar meşruiyetini kaybetmiş, devletin kurumları çürümüş. Anayasa’nın size vermiş olduğu bir yetki var. O yetkinizi derhal kullanın. Bu ülkenin iç barışını bozmayın. Sadece birilerinin çocuklarının istikbali ya da iktidarın bakanlarının geleceği üzerine Türkiye’nin istikrarını ve iç barışını bozmayalım. Anayasa’nın size vermiş olduğu görevi yerine getirin, sizi göreve davet ediyorum.”

– “Yolsuzluğu ispatlamazsam siyaseti bırakırım”

Tekin, şunları kaydetti:

“Ilgın ne kadar gerçekse, bütün bu yolsuzluklar o kadar gerçektir. Buna emin olun. Eğer kendilerinin iddia ettiği gibi, diyorlar ya ‘bunlar montajdır, gazete kupürüdür’, yürekleri yetiyorsa, karşımda TRT var. TRT’ye sesleniyorum. O TRT’nin patronu Bülent Arınç’a sesleniyorum, şu kadar yüreğin varsa Bülent Arınç, o ‘montajdır’ diyenlerin hepsini TRT’ye çağırın, ben de devletin belgeleriyle geleyim. Eğer o devletin belgelerinde bu yolsuzlukları ispat edemezsem, siyaseti bırakmazsam namerdim, siz de bırakacak mısınız?”

Tekin, konuşmasının ardından partisinin Ilgın Belediye Başkan adayı Mustafa Kozan’a destek istedi.

Haberler.com/AA

Bu haber 1764 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 7:43 pm A A
BENZER HABERLER