-2° Az bulutlu

Fare deliğine kaçtı

Dünya'dan Haberler - Kasım 17, 2012 6:00 pm A A

İnsanlığın baş belası Siyonist çete ile ilgili bugüne kadar yapılmış en önemli tespitin altında Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın imzası var: “İsrail ancak güçten ve zordan anlar, konuşmaktan anlamaz.” Bu tespit dün bir kez daha doğrulandı.

İsrail’in “demir kubbe” füze savunma sistemi delindi. Sabah saatlerinde Gazze’den Hamas’ın fırlattığı Katyuşalardan birinin Kiryat şehrine düşmesiyle 3 İsrail vatandaşının ölümü, İsrail’de füze kalkanının güvenirliğinin sorgulanmasına neden oldu. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze yakınlarındaki Demir Kubbe Kontrol Merkezi’ni ziyaret ederek yaptığı açıklamada, ”Hiçbir savunma sistemi mükemmel değildir. Demir Kubbe, halen İsrail’in güvenilir bir savunma sistemidir” dedi.

Netanyahu sığınağa kaçtı

İsrail askeri gücünün yüzde birine dahi sahip olmayan Gazze’deki Filistinlilerin direnişi, Siyonist çetenin lideri Netanyahu’yu sığınağa kaçmak zorunda bıraktı. İsrail’de yayın yapan Channel 10 televizyonu, önceki günkü saldırının emrini veren Başbakan Benjamin Netanyahu’nun, Hamas mücahitlerinin füze saldırısı sırasında Başbakanlıktaki sığınağa saklanmak zorunda kaldığını bildirdi.

İsrail’in “demir kubbesi” delindi

Aslında Netanyahu haksız sayılmaz. Çünkü İsrail’in büyük bir övgüyle bahsettiği ”demir kubbe” füze savunma sistemi delindi. Gazze’den Hamas’ın fırlattığı Katyuşalardan birinin Kiryat şehrine düşmesiyle 3 İsrail vatandaşının ölümü, İsrail’de füze kalkanının güvenirliğinin sorgulanmasına neden oldu. İsrail ordusu, savunma sisteminin Gazze’den atılan füzelerin sadece üçte birini durdurabildiğini duyurdu.

2006 yılında dersini almıştı

2006 yılında Lübnan’a saldıran İsrail tarihinin en stratejik kayıplarını vermişti. 12 Temmuz 2006 tarihinde büyük bir gövde gösterisiyle Lübnan’a saldıran İsrail 14 Ağustos’ta geride ağır kayıplar bırakarak geri çekilmek zorunda kılmıştı. Yaklaşık 1 ay süren silahlı çatışma sonrası yüzden fazla asker onlarca sivil ve bine yakın zırhlı aracını kaybeden İsrail çok büyük bir travma yaşamıştı. Fransız kaynaklı haberlere göre ise İsrail’in Lübnan saldırısındaki kaybının binin üzerinde olduğu belirtilmişti.

”Demir Kubbe” İsrail’de üretiliyor

Hamas’ın attığı Katyuşa füze saldırılarına karşı İsrail’in kullandığı ”Demir Kubbe” füze savunma sistemini İsrail’in kuzeyindeki Galile yakınlarında Rafael askeri silah fabrikasında üretiyor. Rafael silah fabrikası kapılarını özel bir izinle AA’ya açtı. AA muhabirinin sorularını cevaplayan fabrika sözcüsü İşai David, Demir Kubbe’nin ABD ve İsrail’in ortaklaşa gerçekleştirdiği savunma füze sistemi olduğunu, mobil olarak çalışabilen ve 5 asker tarafından idare edilen sistemin, bir batarya, bir operasyon kiti ve bir radar okuyucudan oluştuğunu belirtti. David, ayrıca sistemin özellikle kısa menzilli ve 75 kilometre kadar menzile ulaşabilen füzeler için hazırladığını ifade etti.

”Şehir merkezine düşecek füzelerde devreye giriyor”

İşai David, sistemin çalışma şeklini ise şu şekilde açıkladı:  ”Karadan atılan ev yapımı tabir ettiğimiz Hamas füzeleri 45 kilometre menzile sahiptirler. Ancak Hamas son dönemde bunların menzilini 75 kilometre kadar çıkarmayı başardı. Kassam roketleri ateşlendikten bir dakika sonra hedefine ulaşma kabiliyetine sahiptir. Onları havada yakalamak için gereken süre bir dakikadan azdır. Demir Kubbe Savunma Füze Sistemi, karşıdan füze ateşlenir ateşlenmez bir saniye içinde saldırıyı algılar ve sistem hemen devreye girerek roketi havada hemen vurur.

Toplam 25 füze yüklenebilen füze rampası mobil olup günde kolayca yer değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Sistem gelen füzenin çöle mi şehre mi düşeceğini ayırt etme özelliğine sahiptir. Şehir dışına düşecek füzeler için sistem ateşleme yapmaz, sistem ancak şehir merkezine düşecek füzeler için devreye girer” dedi. Her bir atılan füze maliyeti hakkında bilgi vermeyen yetkili, Hamas’ın Katyuşa füzelerini sadece bin dolara mal ettiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca sistemin devreye girdiği son 3 yıldır 12 bin rokete karşı İsrail’in savunma gerçekleştiğini iddia eden İşai David, son misilleme füzeleriyle ölen İsraillileri hatırlatmamız üzerine, bu soruyu İsrail Genelkurmayı’na yöneltmemizi istedi. İsrail tüm güney bölgesini Demir Kubbeyle korurken, ABD, savunma sistemi için İsrail’e 1 milyar dolar yardımın yansıra teknolojik destek yardımında da bulundu.

Halk panik içinde, Knesset’e füze atıldı

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de füze saldırısı endişesiyle yeniden sirenlerin çalındığı ve halkın panik içinde olduğu bildirildi. Gazze’den atılan füzelerin Tel Aviv’e düşmesi ihtimali nedeniyle kentte siren seslerinin çaldığı, halkın panik içinde güvenli yerlere kaçmaya çalıştığı ifade edildi. Gazze’deki Hamas Hareketi’nin askeri kanadı İzzeddin el- Kassam Tugayları, İsrail’in Kudüs’teki Parlamentosu Knesset’e uzun menzilli füze fırlattığını açıkladı. Kassam Tugaylarından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık, Kudüs’teki Parlamentosu Knesset’e de füze fırlatıldığı bildirildi. /AA

Bu haber 1908 kez okundu.
Dünya'dan Haberler - 6:00 pm A A
BENZER HABERLER