24° Kapalı

Böyle cezaya kan kurban… Hakim Samet’ten örnek karar

Ilgın Gündemi - Haziran 23, 2016 2:48 pm A A

Böyle cezaya kan kurban… Kızılay’a kan bağışı

Geçtiğimiz yıl Ilgın Adliyesinde görev yapan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yaz kararnamesi ile görev yerleri değişen Hakim Samet Uysal’dan örnek karar

 

Korgan Adliyesine atanan Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Samet Uysal, ruhsatsız silahıyla yanlışlıkla arkadaşını yaralayan kişiye, üç arkadaşıyla Kızılay’a kan bağışı yapma ‘cezası’ verdi.

 

Ordu’nun Korgan ilçesi Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Samet Uysal, ilginç bir ‘ceza’ya imza attı.

Ruhsatsız silahının kazayla ateş almasıyla bir arkadaşını yaralayan 27 yaşındaki sanığın yargılandığı mahkemenin hâkimi Uysal, yaralanan arkadaş şikâyetçi olmayınca, Kızılay’a kan bağışı yapması halinde, sanık için verdiği 1 yıl 4 ay hapis ve 60 gün adli para cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hâkim Uysal’ın, ağaç dikme, hayvan bakımı vb. ‘cezalar’ da verebileceğini hatırlatmasına rağmen, sanık kan vermeyi tercih etti. Bunun üzerine mahkeme, sanığın 5 yıllık denetim süresinin ilk 4 ayı içinde en yakın Kızılay noktasına kan bağışında bulunması ve 3 sağlıklı tanıdığını da bağış için götürmesine hükmetti.

‘SAĞLIĞA FAYDALI’

Hakim Uysal, karar gerekçesinde, kan bağışının sağlığa faydalı olmasını, Türkiye’de kan bağışının ihtiyacı karşılamaya yetmemesini de göz önüne aldığını belirterek şunlara yer verdi:

“Kızılay, belirli sayıda kan bağışı yapanlara gümüş, bronz, altın madalya vermektedir. Bu sayede sanık onore edilecek, iyi davranışı karşılığında takdir göreceğini, kötü davranışının ise cezalandırılacağını öğrenecek, bir daha suç işlememesi konusunda fikirleri güçlenecektir.”

ÖRNEK OLSUN

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ilk kez böyle bir mahkeme kararı duyduğunu söyledi. Kızılay’a kan bağışının önemine vurgu yaparak sözkonusu kararın teşvik edici olduğunu belirten Dr. Kınık, “Bu iyi niyetli karar Kızılay’ı ve Kızılay’a kan bağışını onore ediyor. Kan bağışının önemi konusunda farkındalık yaratıyor. Umarız örnek olur” dedi.

Memurlar.net

ilginda_savci_ve_hakimlere_veda_yemegi_h10404

Bu haber 1435 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 2:48 pm A A
BENZER HABERLER