Kapalı

Yörük Kadınlar,Kadınlar Gününü Unutmadı

Ilgın Gündemi - Mart 8, 2016 2:28 pm A A

Konya Yörük ve Türkmenleri Derneği Kadın Kolları Arena Resturant da Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltıda bir açılış konuşması yapan Ayşe YAVUZ şu ifadelere yer verdi ;

8 mart Kadinlar Günü Amerika Birleşik Devletlerinde çalişan kadinlarin sosyal haklarini  elde etmek için başlatilan başkaldirilişin neticesinde alinan haklarin tüm dünya kadinlarina armağanidir.

Birde biz Yörük ve Türkmen Kadinlarinin tarihçesine bakarsak.Yörük ve Türkmen kadinlari obasinda erkeği ile omuz omuza mücadele eden,hali ,kilim dokuyan,peynir,yoğurt yaparak aile geçimini sağlayan üretken bir yapisi vardir.Dahasi  erkekleri savaşa gittiklerinde kılıç kuşanarak obasini  korumakla görevli bir askerdir.Kurtuluş savaşimizda bunun destanlarini yazmişlardir.

Fakat günümüze geldiğimizde kadinlarimizin bir çok sorunlari mevcuttur.

Kanunlarimizda kadin haklarini koruyan birçok maddeler olmasina rağmen ,bilgisizliğimizden kaynaklanan hak kayiplarimiz olmaktadir.

08 .Mart Kadinlar gününde bir çok sivil örgütler bu konu ile ilgili sempozyumlar yapmakta fakat kadinlarimiz tarafindan gerekli önem verilmemektedir.Şunu unutmamak lazimdir ki insan kendi hakkini koruyamaz ise başkasinin hakkini koruyamayacaktir.

Bu günlerde ülkemiz çok sikintili ve acili bir süreçten geçmektedir.şu anda kadinlarimizin tek sorunu ağlayan analar,eşler ve çocuklardir.

Biz Yörük ve Türmen kadinlari savaşa ve terör‘e şiddetle karşi çikmaktayiz.Savaşin ve Terör’ün galibi yoktur.Fakat mağlüp olanlar kadinlar ve çocuklardir.

Ülkemizin her zamankinden daha çok birliğe ve dirliğe ihtiyaci vardir.ülkemize ayni Bayrak altinda yeniden birlikte yaşama sevincinin gelmesini ,huzur ve güvenin tesis edilmesini temenni ediyoruz.

Bu gün doğuda vatan hizmetinde bulunan asker ve polisimize allah güç kuvvet versin.

Bu güne kadar şehit olan asker ve polisimize allahtan rahmet diler,analarina ,eşlerine ve çocuklarina Yörük ve Türkmen kadinlari olarak sabirlar dileriz.

Program kahvaltıya katılan kadınlara karanfil ve Yörüklere has bir kıyafet olan Keyfiye dağıtımı ile sona erdi.

Kaynak; http://www.hbbhaber.com/

Ekran AlıntısıEkran AlıntısıEkran Alıntısı7

Ayşe Yavuz toplantıda katılımcılara hitap ederken; Ekran Alıntısı4

 

Bu haber 1297 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 2:28 pm A A
BENZER HABERLER