19° Kapalı

Vergi hâlâ İstanbul’da

Ülke Gündemi - Ekim 30, 2013 10:04 am A A

Vergi hâlâ İstanbul’da
Mayıs ayından itibaren vergilerini Konya’ya taşıcağı sözünü veren MEPAŞ vergilerini İstanbul-Beşiktaş Vergi Dairesine ödemeye devam ediyor.

Mayıs ayından itibaren vergilerini Konya’ya taşıcağı sözünü veren MEPAŞ vergilerini İstanbul-Beşiktaş Vergi Dairesine ödemeye devam ediyor. MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, vergiyi Mayıs ayından itibaren tekrar Konya’da ödeyeceklerini açıklamasına rağmen, vergi hâlâ İstanbul’a ödeniyor

Genel Merkezi Konya’da olan (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) MEDAŞ’ın, abonelik, tahsilat ve faturalama gibi işlemleri yürütmesi için kurduğu (Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş.) MEPAŞ, vergisini İstanbul-Beşiktaş Vergi Dairesi’ne ödemeye devam ediyor. Faturalarda il kodu 34 ibaresi yer alırken, vergi dairesi olarak da Beşiktaş yazıyor.
Şubat ayında “Konya’nın parasını İstanbul yiyecek!” manşeti ile gündeme getirdiğimiz bu durum büyük tepki çekmiş ve MEDAŞ’ın Konya’nın kazanımını İstanbul’a götürmesinin ticari ahlaksızlık olarak yorumlanmıştı. Çeşitli meslek kuruluşları, odalar ve sivil toplum kuruluşları Konya’nın bu şekilde ciddi bir gelir kaybına uğracağı uyarısında bulunmuştu.
Gelen tepkilere Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da sessiz kalmamış ve sert bir dille MEDAŞ’ı uyararak, vergisini Konya’da ödemesi uyarısı bulunmuştu.

Kamuouyndan ve hükümet kanadından gelen tepkiler karşısında MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş’ın verginin tekrar Konya’da yatırılacağı sözünü vermesinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen Konya’nın kazanımları İstanbul’a gitmeye devam ediyor.
Konya Vergi Dairesinin açıkladığı 2011 Kurumlar Vergisi Rekortmenleri içinde Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir olmak üzere toplam 6 ilde 76 adet işletme ve 3 bin 55 çalışanıyla 1,7 milyon müşterisine hizmet veren MEDAŞ’ın birinci sırada yer alması, Konya’nın vergide ne kadar büyük bir kazanım kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu noktada Konya’dan kazanan MEDAŞ’ın Konya’nın gelirlerini MEPAŞ adı altında İstanbul’a taşımaya devam etmesi, ticari ahlaksızlık olarak görülüyor.

AYRIŞMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Mayıs ayında verginin tekrar Konya’da ödenmeye başlayacağını belirtmesine rağmen, “Faturalar neden hâlâ İstanbul adına kesiliyor” sorusuna cevap veren MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, MEDAŞ ve MEPAŞ’ın ayrışma sürecinin tamamlanmamasından kaynaklandığını söyledi. “Ayrışma süreci devam ediyor” diyen Uçmazbaş, şöyle konuştu: “Kurum içinde ayrışma tam olarak bitmemiştir. Ayrıca enerji piyasasıyla ilgili mevzuatlardaki değişiklikler de sürecin uzamasına neden olmuştur. Ayrışmanın tam olarak tamamlanması ve gerekli işlemlerin bitmesi ile vergiyi yeniden Konya’da ödemeye devam edeceğiz. Fakat bu süreç biraz daha uzayacaktır. Yılbaşından önce veya 2014 içinde vergiyi tekrar Konya’da ödemeyi düşünüyoruz.”

BAKAN YILDIZ, SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

2 Mart 2013 tarihinde MEDAŞ’ın Bölge Toplantısı’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da vergi dairesinin İstanbul’a taşınmasına sert tepki göstermişti. Bakan Taner Yıldız, MEDAŞ’ın vergi dairesini İstanbul’a taşımasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirterek, MEDAŞ’ın geri adım atmasını istemişti. MEDAŞ’ın bulunduğu ile vergi vermesinin doğru olacağına dikkat çeken Taner Yıldız, şu ifadeleri kullanmıştı: “Duydum ki MEDAŞ vergi gelirlerini İstanbul’a taşımış. Bu kabul edilemez. MEDAŞ’ın bulunduğu ile katkı sağlaması lazım. Tabi ki MEDAŞ bu kararını yeniden gözden geçirecektir. Vergisini yeniden en yakın zamanda Konya’ya taşıyacaktır. Geçtiğimiz yıl Türkiye bir önceki yıla göre enerjide daha hızlı büyüme başarısı göstermiştir. Daha hızlı da büyümek zorundadır. Türkiye’nin büyümesini karışlayacak enerji yatırımları hız kesmemeli. MEDAŞ’ın ürettiği hizmetlerin karşılığını bulması için bulunduğu ile vergisini ödemeli. Doğru olan da MEDAŞ’ın vergisini bulunduğu ile ödemesidir”

MAYIS AYINDA TAŞINACAĞI SÖYLENMİŞTİ

MEDAŞ’ın vergi dairesinin İstanbul’a taşımasının tepki çekmesi ve Bakan Taner Yıldız’ın da olaya müdahele etmesinin ardından MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş ve MEDAŞ Genel Müdürü Muhittin Murat, 10 Nisan 2013 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapmıştı. MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, yaptığı açıklamada MEDAŞ’ın geçtiğimiz aylarda vergi dairesini İstanbul’a taşıdığını ve bu kararından vazgeçtiğini belirterek, Mayıs başından itibaren MEDAŞ’ın vergisini Konya’da ödeyeceğini belirtmişti. Uçmazbaş, ayrıca 2011 yılında vergi rekortmeni olan MEDAŞ’ın ismini açıklamak istememesine de değinmiş ve MEDAŞ’ın bu tür şeylerle gündeme gelmek istemediğini ifade etmişti.
Merhabahaber

Bu haber 1500 kez okundu.
Ülke Gündemi - 10:04 am A A
BENZER HABERLER