16° Kapalı

İşte başörtüsü yasağının belgesi

Politika - Mayıs 24, 2013 9:11 am A A

10 yılı aşkın süredir tek başına iktidar olan AKP, başörtüsü meselesinin çözümünde ağırdan almayı sürdürürken, İçişleri Bakanlığı’nın son yayınladığı genelge meseleye resmen tüy dikti.

10 yılı aşkın süredir tek başına iktidar olan AKP, başörtüsü meselesinin çözümünde ağırdan almayı sürdürürken, İçişleri Bakanlığı’nın son yayınladığı genelge meseleye resmen tüy dikti. Bakanlık tarafından Valiliklere gönderilen yaz genelgesi, başörtüsü zulmü silsilesine yeni bir “ibret vesikası” olarak eklendi. Genelgede, kadın personelin başlarının tamamen açık olması gerektiği vurgulanırken, bu hususa dikkat edilmesinin altı özellikle çizildi. Başörtüsü zulmüne son vermeyi “namus meselesi” addeden hükümet, böylelikle başörtüsü meselesi yerine başlardaki örtüyü çözmüş oldu.

Haber Merkezi

Başörtüsü sorununu çözme vaadiyle oy toplayan, 10 yıllık iktidarı boyunca başörtüsü sorununu çözmeyen AKP Hükümeti, çareyi başörtüsünü yasaklamakta buldu.

Bayan Personelin Başı Tamamen Açık Olacak

Havaların ısınmasıyla birlikte kamu kurum ve kuruluşları, yaz dönemine uygun kılık-kıyafet uygulamasına geçti. Bu kapsamda bakanlıklar genelge yayınlayarak kendilerine bağlı kurumlara değişikliği duyurdu. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede başörtüsüne ciddi vurgu yapılması dikkat çekti. Bakanlık tarafından hazırlanan resmi duyuruda, “Bayan personelin başı tamamen açık olacak. Saçlar taralı ve düzgün görünecek.” denildi. Valiliklere gönderilen yazıyla kamu kurum ve kuruluşlarında üstü kapalı olarak başörtülü personele izin verilmemesi istendi. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen belgede, iklim şartlarının olumsuz etkilerini azaltmak ve görevin daha rahat yürütülmesini sağlamak amacıyla bu tarz bir uygulamaya geçildiğinin altı çizildi. 13 Mayıs-14 Eylül 2013 tarihleri arasında yaz kıyafeti uygulamasına geçileceğinin belirtildiği yazıda, özellikle kadınların başlarının açık, saçlarının düzgün olması gerektiğine işaret edildi.

Baş Daima Açık Ve Saçlar Düzgün Taranmış Olmalı

Resmi belgenin devamında özetle şu kriterlere yer verildi: Kadın personel temiz, düzgün, ütülü, sade giysi ile normal topuklu ayakkabı kullanabilir ancak baş daima açık ve saçlar düzgün taranmış olmalı. Yine kadınlar, kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz ya da giysi ile terlik ve sandalet tipi veya boyasız ayakkabı giymemeli. Yönetmeliği eleştiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “82 model yönetmeliği tanımadığımızı 18 Mart’ta başlattığımız ‘sivil itaatsizlik’ eylemi ile ortaya koymuştuk. Bu çerçevede yönetmeliğe bağlı gönderilen yazıların hükmü yoktur. İktidardan beklediğimiz, 82 model yönetmeliğin kaldırılmasıdır.” dedi.

Bu haber 1230 kez okundu.
Politika - 9:11 am A A
BENZER HABERLER