Kapalı

Tahir Akyürek’in yerine Teoman Rıza Güneri!

Ülke Gündemi - Kasım 12, 2013 12:12 am A A

aklaşan yerel seçimler öncesinde siyasetin kazanı kaynamaya başladı. Konya merkez meram belediyesinde aday adayı patlaması yaşanırken, diğer merkez ilçelerde ise meram kadar olmasa da yine aday adayları çıktı. Tabii ki Konya için en merak edilen belediye ise büyükşehir oldu. Geçtiğimiz yerel ve genel seçimlerde aday adayı olarak Konya kamuoyuna çıkan Vejdi Çınar yine bekleneni yaptı ve hedefini büyük tutarak Büyükşehir’e aday adayı olduğunu açıkladı.

Vejdi Çınar’ın adaylığına şaşırmayan Konyalılar diğer bir aday adayı açıklamasını ise şaşkınlıkla karşıladı. Selçuklu Belediyesi’nde yaptığı belediye başkanlığının ardından tekrar Selçukludan aday adayı olan Adem Esen, parti tarafından aday gösterilmezken, İstanbul’a taşınarak özel bir üniversitenin rektörlüğünü görevine getirilmişti. Ne kadar rektörlük gibi önemli bir görevi üstlense de Konya’yı unutamayan sayın Esen son çıkışı ile herkesi şaşırtarak Büyükşehir Belediyesi’ne aday adayı olduğunu açıkladı. İlçe belediye ye aday gösterilmeyen sayın Esen’in büyükşehir belediyesine nasıl aday gösterileceği ise merak konusu oldu.

Hal böyle olunca gözler mevcut belediye başkanı Tahir Akyürek’e çevrildi. Sessizliğini koruyan sayın Akyürek’in yeniden başkanlık istediği herkesin malumu. Tabi buradaki en önemli konu ise herkesin gönlünden geçen değil! partinin istediği aday. Belediye başkanlığı süresince kapılarını halka kapatan Akyürek, dönem dönem partinin yetkili mercileri ile de mesafeyi açtı. Bir dönem Başbakanla bile arasının açık olduğu söylenen başkan yaklaşan seçimlerle birlikte adeta yatırım atağına geçti. Her ne kadar yerel basını umursamayan tavırlar sergilese de Başkan Akyürek, Ulusal basında yer almaktan ise hiç geri kalmadı. Şehir dışında yapılan toplantılar ve yine şehir dışından alınan ödüller başkanı ulusal basından eksik koymadı. Bu olaylar ise yerel basın temsilcilerinin hep eleştirileri ile karşılandı. Başkanlarını sadece toplantılarda gören basın mensupları Sayın Tahir Akyürek’in ne yapmaya çalıştığına bir anlam veremedi.

Olayların böyle devam etmesi ve bir türlü sağlanamayan barış sonrasında, akıllara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için partinin yeni bir aday çıkarabilir mi? sorusu gündeme geldi. Herkes konuştu, birçok kişi yazdı ama partiden bir açıklama gelmediği için yazılan ve çizilenler hep havada kaldı. Beklide sevgili başkan Tahir Akyürek’in asık suratı yapılan yorumlara da yol açtı. Çünkü Tahir Bey’in hal ve hareketlerinden kendisininde pek umutlu olmadığı anlaşıldı.

Olayların ardından yeni bir aday arayışı başladı. Özellikle Büyükşehir Yasası ile birlikte daha da önem kazanan belediye başkanlığı için tecrübeli ve idareci bir yönetici olmalıydı. Herkes çevresine baktı ve en sonunda ‘Göreve talip değilim ama görevden de kaçmam’ açıklaması yapan sevgili abimiz Teoman Rıza Güneri görüldü. Devleti aliyede görev almış, yaptığı çalışmalarla birçok kişinin takdirini kazanmış Güneri, büyükşehir belediyesinin en güçlü adayı. Her ne kadar açıklama yapmaktan kaçınsa da sevgili Güneri’nin bu teklifi red etmeyeceği herkesin malumu. Bizimde üst düzey yetkililerden aldığımız bilgilere göre Güneri Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Partiden Başkan Adayı. Özellikle altını çizmek istiyorum aday adayı değil, ADAYI. Ak Parti’nin Has Parti ile birleşme sürecinde Numan Kurtulmuş’un en yakınındaki isimdi Güneri. Hatta Numan Bey, Başbakanla görüşmeye gittiğinde yanındaki tek adamdı. Birleşme sürecine yaptığı katkılarıda bizler biliyoruz. Başbakanın ve Numan Bey’inde Konya ya olan sevgisini birçok platformda duyduk ve şahit olduk. Konu Konya olunca başkan adayıda mutlaka kaliteli bir isim olmalı. Teoman Rıza Güneri’de bu iş için biçilmiş bir kaftan. Şimdiden sevgili başkana hayırlı olmasını diler, yapacağı çalışmalarda biz Konya basınının da her zaman yanında olduğumuzu bilmesini isteriz.

Konya Takip/Konyanın Nabzı/Mehmet Yaşa

Bu haber 2907 kez okundu.
Ülke Gündemi - 12:12 am A A
BENZER HABERLER