16° Kapalı

Şekerde ‘Devlet-Üretici-İşçi’ modeli önerisi

Ekonomi - Aralık 25, 2015 3:03 pm A A

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye’de dengeli ve adaletli bir toplum için güçlü bir kamu sektörünün yanında özel sektör, kooperatiflerin ve diğer sosyal taraf temsilcilerinin de içinde bulunduğu bir modelin gerekli olduğunu söyleyerek şeker sektörüne, devlet, üretici ve işçi modeli önerisini yaptı.

Şeker-İş Sendikası’ndan, Türkiye’yi Şaha Kaldıracak Yeni Model Önerisi

’21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’ münasebetiyle bir bildiri yayınlayan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, ‘Memleket Sandıkları’ ile başlayan, lonca, imece gibi tarihimize ait sosyo-ekonomik örgütlenmelerin modern anlamda kooperatifçiliğin gelişmesine zemin oluşturduğunu belirtti.

Uluslararası Çalışma Konferansı’nın (ILO) 2002 yılında gerçekleştirilen 90’ıncı toplantısında ‘Kooperatiflerin Teşvik Edilmesi’ başlıklı 193 sayılı Tavsiye Kararı’nın kabul edilerek adını bugünkü modelden alan, ancak ilhamı kendi medeniyet tarihimizde var olan kooperatiflerin, ülkemizin hedeflerine ulaşmasında önemli katkıları olacağını ifade eden Gök,

“Kooperatifler; demokratik yönetimleriyle, sorumluluk, eşitlik, adalet, yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlerin kılavuzluk ettiği girişimler olarak diğer işletmelerden ayrılırlar ve etkinliklerinin merkezine insanı koyarlar. Bu nedenle, kooperatifçilik, bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından önemlidir” dedi.

‘Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı Hayata Geçirilmeli’

Bugün dünya genelinde kooperatiflerin 100 milyondan fazla insana istihdam sağladığına vurgu yapan Gök, Türkiye’de 3 milyonu aşan işsizlik oranı dikkate alındığında sadece Fransa’da 21 bin kooperatifin 4 milyonun üzerinde kişiye iş imkanı sağlamasının kayda değer olduğunu belirtti. Gök, özellikle Fransa örneğinin kooperatiflerin sosyal ve iktisadi kalkınmanın dinamiği ve sosyal devlet politikalarının hayata geçirilmesi bakımından ülkemiz açısından dikkatle irdelenmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE DE BAŞARABİLİR

“Bugün Türkiye’de ürkütücü boyutlara ulaşan işsizlik rakamlarının asgari seviyeye düşürülmesi noktasında 2012-2016 dönemi için hazırlanan ‘Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’ bir an önce hayata geçirilmelidir” uyarısında bulunan Gök, “Demokratik bir devlette, sosyal devlet anlayışının ve demokrasinin en önemli unsurlarından birisi şüphesiz sendikalar ve kooperatiflerdir. Eğer ABD, Fransa gibi liberal olarak bilinen ülkeler bunu başarabiliyorsa Türkiye’de başarabilir. Bu bakımdan toplumun bazı kesimlerinde zaman zaman ortaya çıkan ve hiç istenmeyen kişilik boğulmaları ve adaletsizlik kavramını azaltacak bir toplumsal ilişkiler değişimi için kooperatifler yegane çözüm yoludur” dedi.

GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Bugün şeker sektöründe yaşanan ve devam eden özelleştirme sürecinde şeker fabrikalarının, Türkiye’nin dinamikleri ve sektörün paydaşlarıyla ekonomiye olan katkısının gözardı edilemeyecek boyutta olduğuna değinen Gök, şöyle davam etti:

TÜM KESİMLERİ KUCAKLAYACAK MODEL

“Milletimiz için faydalı gördüğümüz müesseselerin kapatılmamasını ve mevcut hallerini modernize ederek misyonlarını ifa etmeyi sürdürmesini arzulamaktayız. Bu sebeple konuya duygusal açıdan bakmadan ve dramatize etmeden şeker sektöründe tüm kesimleri kucaklayacak en iyi model, devlet-üretici ve işçi modelidir.

YARARDAN ÇOK ZARAR GETİRİR

Anayasamızın 171. Maddesinde, ‘Devlet, milli ekonominin yararlarını dikkate alarak, öncelikle üretimin artırılmasını ve tüketicinin korunmasını amaçlayan kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alır’ şeklinde anlamını bulan ifade de tamamen kooperatifçiliğin geliştirilmesi ilkesine dayanmaktadır. Bu sebeple içinde üreticinin, işçinin ve devletin olmadığı bir özelleştirme modelinin tüm kesimlere yarardan çok zarar getireceği bilinmelidir.”

Kooperatiflerin yaşaması ve büyümelerine elverişli bir yasal çerçeve hazırlanması için devlete çok önemli görevler düştüğünü ifade eden Gök, ILO’nun 193 Sayılı Tavsiye kararında devlet desteğinin kooperatifçilik değerleri ve ilkeleri ışığında olması gerektiğini söyledi. Gök, tüm üretici birliklerinin 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Gününü de kutladı.

tarimdanhaber.comce4ef2878ba6d556e82b73108cc350bc

Bu haber 1447 kez okundu.
Ekonomi - 3:03 pm A A
BENZER HABERLER