20° Kapalı

Ramazan’da Ilgın’ın Güzellikleri Burada!

Ilgın Gündemi - Temmuz 19, 2013 9:30 am A A

Ramazan’da Ilgın’ın Güzellikleri Burada!

Tarihi mekanlarda Ramazan Ruhu:   Ilgın’ın tarihi mekanlarında Lala Mustafa Paşa külliyesinde (Kapalı Çarsı) hizmet veren taş duvarlar ve kemerlerle inşa edilmiş, iç dekoru antikalarla süslenmiş Kubbe Altı ve Konak cafe Ramazan’a özel damak tatları ile Ilgın’lılara kaliteli hizmet sunuyor.

 

Otantik atmosferi ve tarihi ile Lala Mustafa Paşa Cami avlusuna bakan bahçesinde hizmet sunan Kubbe Altı, Konak cafe Ramazan’a özel lezzetleri kömür ateşinde çay, kömür ateşinde Türk kahvesi ve kahvenin yanında geleneksel Ilgın’ın kuşlokumu, çikolata ikramı,

 

Anadolu’nun farklı lezzeti olan Ilgın’la özdeşleşen tahinli pide,  geleneksel Ramazan şerbetinin yanı sıra sıcak ve soğuk bir çok lezzetiyle Ramazan boyunca sahura kadar hizmet veriyorlar. Bu lezzetlerin yanı sıra ney ile tasavvuf müziği, tarihi mekanın misafirlerine eski Ramazanların ruhunu yaşatıyor.

 

Teravih namazının hatimle kılındığı Lala Mustafa Paşa cami cemaati ve Ilgın halkı teravih namazı çıkışı bu mekanlarda sahura kadar oturup, hoş sohbet ederek, İslam dünyasının bulunduğu savaş ortamından, tekrar refah ve saadetin yaşanması hakkın hakim olması için dua ediyor. İftardan sonra başlayıp sahura kadar devam eden Ilgın’ın Ramazan geceleri ülkemizde birlik, beraberlik, kardeşlik vurguları ile son buluyor.

 

Ramazan Koç / IHH

 

Lala Mustafa Paşa cami avlusundan kareler

 

 

 

 

Tarihi Lala Mustafa Paşa Külliyesi

Ilgın ilçesinin en önemli tarihi eserlerinden birisi olan Osmanlı dönemi yapılar topluluğu Lala Mustafa Paşa külliyesi ve camii günümüzde halk arasında Kurşunlu camii olarak bilinmektedir.

Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan menzil külliyesi, sağ kol güzergâhında İstanbul – Mekke hattında, Eskişehir-Konya arasındaki en önemli menzil durumundadır. Bu külliye, Osmanlı döneminde bölgenin ticarî merkezi olarak görülmüş ve külliyenin yapımında ticarî yapılar ön plana çıkarılmıştır.

Câminin giriş kapısı üzerindeki üç satırlık celî sülüs hatlı kitâbeye göre, Sultan Selim oğlu Sultan Murad zamanında Kıbrıs Fâtihi Lala Mustafa Paşa tarafından 984 / 1576 yılında Mimar Kocasinan’a yaptırılmıştır.

 

Birbirine bitişik iki büyük han, açık ve kapalı bölümlerinden oluşan arasta, merkezdeki câmi, tophâne, imâret, medrese, kütüphane, Sıbyan mektebi, hamam ve helâlardan oluşan külliye, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Günümüzde arasta ve câmi kullanılmakta, han bölümü yeni dönemde yapılan restorasyon çalışmaları sonrası kullanılır hale dönüştürülmüştür. Günümüzde tarihi ve sosyal yönü ile Ilgın için çok önemli bir uğrak yeri ve merkez konumundadır.

Bu haber 1722 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 9:30 am A A
BENZER HABERLER