16° Kapalı

Paket, karşı karşıya getirdi

Ülke Gündemi - Ekim 1, 2013 3:03 pm A A

Halk tarafından merakla beklenen Demokratikleşme Paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Paketten çıkan yenilikleri, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri gazetemize değerlendirdi
Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her kesimin merakla beklediği Demokratikleşme Paketi, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Paket, ana dilde eğitimden, kıyafet özgürlüğüne, andın kaldırılmasından seçim sisteminin değişmesine, nefret suçuna ağır cezadan klavye özgürlüğüne kadar birçok değişiklik getirdi. Paketle Nevşehir Üniversitesi’nin ismi de Hacı Bektaş Veli olarak değiştirilecek. Demokratikleşme Paketi, bazı kesimler tarafından tepki ile karşılanırken, bazı kasimlerce desteklendi. Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Şen, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, MHP İl Başkanı Tarık Taşçı, CHP İl Başkanı Mevlüt Karpuz, Konya STK’ları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Mazlumder Konya Şube Başkanı Derviş Argun, İstiklal Marşı Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Deveci, Demokratişle Paketi’ni gazetemize değerlendirdi.

SORGUN: TÜRKİYE DEMOKRASİDE SINIF ATLAYACAK

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi’ni yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Söz konusu düzenlemelerin hayati düzeyde önemli olduğunu söyleyen İl Başkanı Ahmet Sorgun, paketin ülkemiz, milletimiz için hayırlı olmasını diledi. Ülkenin bağımsızlığını güçlendiren, özgürlük alanını daha da genişleten paket ile zihinlerde ve algılarda önemli değişimler sağlayacağını, Türkiye’nin ufkunun daha da açacağının altını çizen AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, paketin milletimizin birlik, kardeşlik ve dayanışmasını arttırıp bu ortamı pekiştireceğini dile getirdi. Seçim sistemi ile alakalı 3 alternatif sunan, siyasi partilere eşbaşkanlık sistemini öneren, farklı dil ve lehçelerde propoganda imkânı tanıyan, kamuda kılık-kıyafette özgürlük getirip başörtüsü yasağını kaldıran ve daha birçok alanda devrim niteliğinde düzenlemeler getiren paketin daha birçok alanda tartışılacağını, istişareler yapıldıktan sonra nihai kararların yine ülke olarak hep birlikte verileceğini ifade eden İl Başkanı Ahmet Sorgun, “1950’de başlayan demokratikleşme süreci, 2002’de AK Parti’nin iktidara gelmesi ile birçok reform gerçekleşmiş demokratikleşme yolunda cesur adımlar atılmıştır. Ben, bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Başbakanımız olmak üzere bakanlarımıza, milletvekillerimize demokratikleşme paketinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor; paketin ülkemiz, milletimiz, kardeşliğimiz ve demokrasimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

GÜNÜ KURTARMAK İÇİN HAZIRLANMIŞ

Saadet Partisi Konya İl Başkanı Mehmet Şen, paketin günü kurtarmak için hazırlanmış bir paket olduğunu, düzenlemelerin kanuni teminatının olmadığını söyledi. Şen, “Sayın Başbakan 1 saatlik konuşmanın 10 dakikasında milleti ilgilendiren noktalara dikkat çekti. Pakette bir takım düzenlemeler var ama bunların bir teminatı yok. Basit bir yönetmelik ile getirilmiş yenilikler. Bunları anayasal bir çerçevede teminat altına almazsan, yarın başka bir hükümet geldiği zaman bunları basit bir düzenleme ile değiştirir. O yüzden düzenlemeler teminat altına alınmalı” dedi.

MGV’NİN İSMİ GEÇMİYOR

Paketle birlikte Türkiye’de binde birlik bir nüfus oluşturan Süryani vatandaşlara haklarının iade edildiğini, fakat Türkiye’de yüzde 40’lık bir kesmin hassasiyet gösterdiği Milli Gençlik Vakfı’nın haklarının iadesine yönelik hiçbir somut adımın olmadığını dile getiren Şen, “Kılık-kıyafet özgürlüğünde atılan adım iyi fakat burada da önemli bir nokta var. Üniformalı çalışanlar hariç deniliyor. Emniyet mensupları, adliye de çalışanlar, ordu mensupları niye başını örtemeyecek? Öğretmenler inancını yaşayabilecekte diğer kardeşlerimiz niye yaşayamasın? Bunlarada dikkat edilmeli” diye konuştu. Nefret suçlarına verilecek ağır cezalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şen, “Bu düzenlemenin nereye gideceği düşünülememiş. Bu düzenleme ile Milli Görüş’ün 40 yıldır dile getirdiği siyonizm oyunları ve Türkiye üzerinde oynanan oyunların dile getirilmesi de yasaklanacak. Bu ince ayrıntıyı görmek lazım. Bu düzenlemenin nereye gideceğini düşünememişler” dedi. İlkokullarda çocukların okudu andın kaldırılmasını olumlu bulan Şen, bu düzenlemenin de kanun ile teminat altına alınması gerektiğini belirtti.

PKK VE BDP’NİN İSTEKLERİ YERİNE GETİRİLDİ

Açıklanan paketin tamamen PKK ve BDP’nin uzun yıllardır dile getirdikleri isteklerden ibaret olduğunu ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Tarık Taşçı, paketin Türk milletinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir paket olmadığına dikkat çekerek, “Bu paket PKK ve BDP’nin dile getirdiği isteklerden öte geçen bir şey değil. PKK’nın taleplerini yerine getiren bir paket. Özetleyecek olursan, BDP ve PKK’nın istekleri Başbakan’ın eliyle yerine getirildi. Ülkemiz için hiçbir fayda sağlamayacak” dedi. Taşçı, paketteki tek olumlu tarafın kılık-kıyafet özgürlüğü olduğunu ifade etti.

HÜKÜMET SÜRECİ HIZLANDIRMALI

Pakette sunulanların yeterli olmadığını ifade eden Mazlumder Konya Şube Başkanı Derviş Argun ise, sürecin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bizim açımızdan bu pakette üzerinde çalışma yapılmış 3 nokta var. Birincisi andımızın kaldırılması. Özel okul ve devlet okullarında bu dayatma sona erdi. İkincisi ise, özel okullar dahil tüm okullarda anadilde eğitimin verilmesi. Bu büyük bir azınlık çatışması oluşturuyor. Bunun önüne geçilmiş oldu. Üçüncüsü ise kamuda başörtüsünün serbest olması. Çocuklarımız, bacılarımız okullarına ve iş yerlerine başörtüleri ile girebilecekler. Bu önemli bir adım” dedi. Hükümetin süreçle alakalı politikaları hızlandırması gerektiğini belirten Argun, “Güneydoğu ve Kürt sorununa yönelik çözümlerde hükümet, sindire sindire uyguladığı politikaları terk edip, bir an önce bu soru çözmeli. Bu politika hem süreci uzatıyor hem de acıyı artırıyor. O yüzden hızlandırılmalı” diye konuştu.

PAKET GÜZEL AMA YETMEZ

Demokratikleşme paketi ile ilgili olarak bilgi veren Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı ve Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Latif Selvi, paketi Türkiye’nin geleceğini inşası açısından önemli bulduklarını söyledi. Paketin olumlu olduğunu belirten Selvi, bu düzenlemelerin yetersiz olduğunu dile getirerek, “Okullarda okutulan andımız kaldırıldı.kamuda başörtüsü özgürlüğü getirildi. Bunlar toplumun istediği düzenlemelerdi. Ancak hedef her zaman daha yüksek. Kamuda çalışanlara başörtüsünün serbest bırakılması gibi, özellikle cuma namazına giderken amirleri tarafından engel konulmamalı. Bu düzenlemelerin alt başlıklarında da yine farkıl düzenlemeler yapılmalı. Nasıl ki işçilere ve üniversite hocalarına siyaset yapmada hak veriliyorsa, memurlara da aynı hakların verilmesi gerekiyor” dedi.

PAKET’TEN GAYRİMÜSLİMLEŞME ÇIKTI

İstiklal Marşı Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Deveci de, Demokratikleşme Paketi ile ilgili olarak, paketin demokratikleşme olmadığını içinden gayrimüslimleşmenin çıktığını belirtti. Deveci, “Kürtler papaza getirildi. Kürtler üzerinden yürütülen siyasi mücadelenin aslında gayrimüslimlerin haklarının parlatılmasına yönelik olduğu aşikar oldu. PKK için dağa çıktığını söylenen Kürtler, demek ki papazlar için dağa çıkmış. Türkiye’de Türkler’in ana dilde okuma, yazma, konuşma hakları 1928’de ellerinden alındı. Müslüman olduğunu söylüyorsan Kur’an harflerinden başka bir harfle yazmaktan utanıyor olman lazım. Q,W,X ile kim nereye gitmek istiyorsa buyursun gitsin. Kürt meselesi diye bir şey uyduruldu ve meselenin gayrimüslimlerin haklarının kılıfı, bahanesi olarak suiistimal edilen bir mesele olduğu artık aşikar oldu. Devlet 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra kimlerin güdümüne girmiş ise onların talimatı ile bu paket tanzim edildi. Bu safhadan sonra hangi safhalara geçileceğini, diğer paketlerin muhtevalarını da ne Abdullah Öcalan ne de Tayyip Erdoğan biliyor.27 Mayıs’ı yapanlar biliyor. Paket çoğunluğun değil azınlıkların güçlendirilmesini amaçlıyor” diye konuştu.

KARPUZ: DAĞ FARE DOĞURDU

Cumhuriyets Halk Partisi Konya İl Başkanı Mevlüt Karpuz da, Demokratikleşme Paketi’ni dağın fare doğurması olarak değerlendirdi. Karpuz, “Kamuoyunun günlerdir, haftalardır beklediği paket bu değil. AK Parti Hükümeti’nin PKK ile anlaşma yaptığı paket bunlar değil. Önümüzdeki günlerde başka bir paketin çıkacağını tahmin ediyoruz. Seçim barajının düşürülmesi ile ilgili olarak partimizin daha önce verdiği kanun teklifleri vardı. Pakette alevi vatandaşlara ayrımcılık tanınmış durumda. Partilere eş başkanlık getirileceği söyleniyor. Bunlar kamuoyunun beklediği hareketler değil. Pakette önemli olarak ilkokullarda okutulan andın kaldırılması var. Bunu yapmak için paket hazırlamaya gerek yok. Bunu istedikleri an kaldırabilirlerdi. Bu zaten AK Parti Hükümeti’nin art birlik ve beraberlik hareketinin bir parçası olduğunu gösteriyor. Yabancı harflerin kullanılmasında da zaten doğu bölgelerinde birçok köyde yabancı tabelalar köylerin girişine takıldı. Bunun içinde paketin çıkması gerekiyor muydu? Bu tam anlamı ile bir dağ fare doğurduya denk geliyor” ifadelerinin kullandı.

Merhaba haber

Bu haber 2089 kez okundu.
Ülke Gündemi - 3:03 pm A A
BENZER HABERLER