-2° Az bulutlu

Özlen’den Açıklama ’40 Meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu’

Ilgın Gündemi - Ocak 11, 2016 3:35 pm A A

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile ilk etapta 40 meslek dalında, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak. Uygulama 25 Mayıs 2016’da yürürlüğe girecek. Sitemize konuyla ilgili açıkmalama yapan Ilgın Ticaret Odası Başkanı Vehbi ÖZLEN, mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu bulunan meslek çalışanlarını uyardı.

Başkan ÖZLEN ; 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldiğini belirtti. İlk etap da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ’in ekinde yer alan 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu kılındı.

TOBB<http://www.milliyet.com.tr/tobb/>’ nin girişimleri ile kurulan MEYBEM tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan inşaat, asansör ve metal sektörlerinde 12 yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti sunulduğunu belirten Ilgın Ticaret Odası Başkanı Vehbi ÖZLEN, “ 5 Kasım’ da TÜRKAK tarafından akredite edilen MEYBEM, 28 Aralık 2015 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan sınav ve belgelendirme yetkisini aldı. ” dedi.

Ilgın Ticaret Odası Başkanı ÖZLEN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile ilk etapta 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu geldiğini, 1 yıllık geçiş sürecinin 25 Mayıs 2016 tarihinde dolduğunu ve bu tarihten sonra, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını söyledi.

MEYBEM ile zorunluluk getirilen tüm mesleklerde iş dünyasına belgelendirme hizmeti verilmesinin amaçlandığını ifade eden Başkan ÖZLEN, Ankara<http://www.milliyet.com.tr/ankara/>’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan MEYBEM’ e başvurular www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal olarak yapılabileceğini, önümüzdeki süreçte mesleki yeterlilik sistemine Ilgın Ticaret Odası olarak katkı sağlanacağını belirtti.

MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar: Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4.

Bu haber 1287 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 3:35 pm A A
BENZER HABERLER