13° Açık

Osmanlı’nın bırakmış olduğu eserlere değil kilisenin akustiğine hayran kaldılar

Kültür & Sanat - Kasım 28, 2012 7:15 am A A

Osmanlı’nın bırakmış olduğu eserlere değil kilisenin akustiğine hayran kaldılar. Halbuki osmanlı eserlerinin neredeyse tamamanda akis ve Akustik ses kullanılmasına rağmen kilisedeki akustiği beyendeklerini ifade etmişlerdir. Çeşitli etkinliklere katılmak üzere Akşehir’de bulunan sanatçılar, ilçeyi gezmeye devam ediyor.

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, sanatçılar için tarihi Akşehir Sokaklarında bir gezi düzenledi. Geziye Erol Büyürburç, Bulut Aras, Mustafa Uzunyılmaz, Ah canım Ahmet adıyla bilinen sanatçı Ahmet Akkaya, Ercan ve Gökhan Çağıran ile Sonsuz Şükran Köyü sanatçıları katıldı.

Tarihi Akşehir Sokaklarını ve evleri inceleyen grup, gezdikleri alanlarda Başkan Oğul’dan bilgi alarak bol bol da fotoğraf çekti. Sanatçı Erol Büyükburç ise gezi yaptığı alanlardaki türbelerde dua etmeyi ihmal etmedi.

Akşehir’de bulunan tarihi Ermeni Kilisesi’ni de gezen sanatçılar kiliseyi incelediler. Ses Sanatçıları Ercan ve Gökhan Çağıran, Ahmet Akkaya ve Erol Büyükburç, kilisedeki akustiği denemek amacıyla çıplak sesle şarkılar söylediler. Şarkıların ardından kilisenin akustiğine hayran kalan sanatçılar, böyle bir mekânın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Osmanlı eserleri camiilerdeki  akustik ve akis ses kullanıldığını b

Bu haber 1432 kez okundu.
Kültür & Sanat - 7:15 am A A
BENZER HABERLER