Açık

Nevruz İlçemizdede Kutlandı

Ilgın Gündemi - Mart 22, 2013 3:34 pm A A

 İlçemizde Nevruz başta okullarımızda olmak üzere tüm Şehirde coşkuyla kutlandı. Kutlamalara Belediye Başkanı,İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü,İlçe Tarım Müdür Vekili,Okul Müdürleri, Öğretmenler katıldı. Belediye Başkanı H.İbrahim ORAL ilk olarak Orhaniye İlköğretim okulundaki kutlama proğramına katıldı,Proğram saat 11:00 da başladı,Proğram da en dikkat çekici gösteri herkesin alkışlarla tempo tuttuğu miniklerin yarışmaları oldu.Tüm konuklar ilgiyle ve çoşkuyla miniklerin gösterilerini izlediler. Daha sonra Başkan H.İbrahim ORAL Ilgın E.M.L de yapılan proğrama katıldı.Proğram saat 14:30 da başladı.Yapılan Nevruz kutlama proğramında;

1-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2-Günün anlam ve önemini belirten konuşma

3-Nevruz Slayt Gösterimi

4-Nevruz Konulu Şiirlerin Okunması

5-Okul Bahçesinde Nevruz Ateşinin Yakılması ve Örste Temsili Demir Dövme

6-Müzik ve Folklor Gösterileri Yapıldı.

Nevruz, Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, M.Ö. 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır.

Türkiye’de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri’nde ise resmi bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir.

Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saattir. Herbir çağ ise sekiz Keh ten ibarettir. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart, Nevruz günü olarak kutlanır. Bu güne ve yeni yılın başladığı an’a “Yılgayak” denir.

Oniki Hayvanlı Takvim ve Melikşah’ın Celali Takvimi’nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divanü Lügati’t-Türk’te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatı ve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiştir. Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani,Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.

Selçuklu ve Osmanlı’da milli bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak bu gün hala Manisa’da 21 Mart’ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır

Bu haber 1226 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 3:34 pm A A
BENZER HABERLER