13° Açık

Kubbe-i Hadra’ya İlk Neşter

Konya Aydınlar Ocağında konuşan Konya Müzesi Müdürü Yusuf Benli, Mevlâna Türbesi içerisinde restarasyon çalışmalarının devam ettiğini ve Kubbe-i Hadraya ilk neşteri vurduklarını söyledi.
Kültür & Sanat - Kasım 14, 2012 9:32 am A A
Arkeolog ve Uzman Sanat Tarihçisi Yusuf Benli, Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı
Sohbetleri’nde Osmanlı Devleti padişahlarına hizmetlerde bulunan Topkapı Sarayı’nı dia sunumlu olarak dinleyicilere anlattı. Sille Kültür Evi’ndeki sohbetine başlamadan önce, 20.000 metrekare kapalı alana sahip Konya Müzesi projesi çalışması ile Mevlâna Müzesi’ndeki restorasyon çalışmalarının da devam ettiğini belirten Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, ilk müze müdürü Yusuf Akyurt döneminde yapılan İhtisas Kütüphanesi’ndeki kitapların koruma altına alındığını ve kamera sistemiyle donatıldığını belirterek “Kubbe-i Hadra’da tamir ve ıslah çalışmaları dip taraftan başladı. Kubbe-i Hadra’nın çinilerinin de değişmesi lâzım. Hamuşan Kapısı üzerindeki kitabe ile müze içerisinde diğer bölgelerde devam eden restorasyon çalışmaları Şeb-i Arûs törenlerine yetişecek” dedi.

TOPKAPI SARAYI
 
Topkapı Sarayı Müzesine müdür olarak 2010 yılının Ağustos ayında başladığını
kaydeden Benli, 49 bölümden oluşan Topkapı Sarayı’nda ilk olarak işe ne kadar mobilya olduğunu tesbit etmek üzere çalışma başlattığını ve dananın kuyruğunun ise, saraydaki her bir bölümde nelerin bulunduğunun kayıt altına alındığını gösteren Osmanlıca Komisyon Defteri’ni latinceye çevirdiklerinde koptuğunu ifade etti. Gülhane Parkı dahil 450 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip Topkapı Sarayı’nda padişahların 24 saatlerini geçirdikleri Hünkar Sofası’nda bulunan kanepenin, restorasyonda zarar görmemesi için kaldığı Enderun Dairesi’ne geçici olarak taşınmasıyla birlikte iplerin koptuğunu kaydeden Benli, görevde kaldığı bir seneye yakın sürede yaptığı ve yapmak istediği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Topkapı Sarayı Müzesi’nde 60’a yakın görevli bulunduğunu belirten Benli, İstanbul’da meydana gelebilecek muhtemel bir depremde “Sarayda neler yapılabilir? Nasıl tedbirler alınabilir?” sorularına cevap olarak Prof. Dr. Namık Yalçın’ın başkanlığında 30 kişiden oluşan bir ekiple çalışma başlattıklarını ve diğer çalışmalar gibi bunun da yarım kaldığına dikkati çekti. Bab-ı Hümayun’dan girilen Topkapı Sarayı’nın Hırka-ı Saadet bölümünde bulunan Peygamber Efendimiz’e ait keçi kılından dokunmuş entariyi de gösteren Benli, Kâbe-i Muazzama’nın yıpranan eski örtüleri ile ile diğerlerinin bakım ve onarımlarının yapıldığı Tekstil Atelyesi’nde en az 50 kişinin çalışması gerektiğini söyledi. Yaptıkları “Topkapı Sarayı Müzesi Silah Koleksiyonu” çalışmasını da gösteren Benli, sözlerine “Topkapı Sarayı farlı yapıya sahip bir yer. Burada çok çalışılması lâzım. Asıl ismi Saray-ı Cedid (Yeni Saray) olan Topkapı Sarayı kendine has bir müze. Müteahhidin girmeyeceği, finansman sağlanması durumunda bu sarayın bütün bölümleri, kuracağınız ekibe bağlı olarak 5 yıl içerisinde ziyarete açılabilir.”  Haberdem

Bu haber 1555 kez okundu.
Kültür & Sanat - 9:32 am A A
BENZER HABERLER