20° Kapalı

Konya’daki paralel teşkilat!

Ülke Gündemi - Ocak 23, 2014 3:27 pm A A

AK Parti İl Başkanlığı’nda Ahmet Sorgun dönemindeki disiplin ve ciddiyet başka. Partide samimiyetine inandığım bir grup, ibadet aşkıyla Konya’ya hizmet etmeye çalışıyorlar…

Önceki il başkanlarının da hakkını yemeyelim…

Partiyi kurdular, masa-sandalye taşıdılar… İlk milletvekillerini, ilk belediye başkanlarını seçtiler. Bürokratların belirlenmesinde büyük rol oynadılar.

AK Parti’nin iktidara gelişinde etkileri oldu. Hizmet ettiler ve tarihteki yerlerini aldılar.

***

Hasan Angı iki dönem milletvekilliği yaptı. Ülke, çok önemli badirelerden geçerken Başbakan Erdoğan’ın yanındaydı.

Ben şahsen Ali Sürücü’nün babacan tavrını da Faruk Dügen’in hal hatır sormasını da özledim.

Mustafa Çevik’in yaşadıkları da hafızamızda canlılığını koruyor.

***

AK Parti İl Başkanlığı, Ahmet Sorgun’a da baki değil.

Daha açık söylemem gerekirse ‘gidenlerin’ geri dönmeyi arzuladıkları kadar ‘arzulamaz’ o koltuğu. Gelmek isteyenlerin arzuladığı kadar arzulamaz. Fakat kendisine tevdi edilen emanete de sonuna kadar sahip çıkar.

***

17 Aralık operasyonunun ardından ilk defa Başbakan Erdoğan zikretmişti devlette ‘paralel yapı’ olduğunu. Açık söylemek gerekirse AK Parti teşkilatlarında da paralel bir yapı olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın; cemaatle ilgisi yok! Ahmet Sorgun’un tüm azim ve kararlılığına rağmen başarısız olmasını isteyen bir yapıdan bahsediyorum…

***

Yapmaya çalıştıkları şey kesinlikle teşkilatı yıpratarak AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’un istifasını sağlamak. Bu uğurda partinin kan kaybetmesini de önemsemiyorlar. Başbakan Erdoğan’ın ‘istiklal mücadelesidir’ cümlesi bir kulaklarından girip, diğerinden çıkıyor. “Küçük olsun, bizim olsun, olmazsa teşkilata suç atarız” diyen bu yapının ‘samimiyetsizliğinin’ görülmesi, ‘inlerine girilmesi’ lazım.

***

Bir kere şunu söyleyelim: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tüm listelerle ilgili, kanaatler ötesi bir duruşu var. Kimi, nerede aday göstermek istiyorsa onu yapıyor. Ne teşkilatları dinliyor, ne de milletvekillerini. Listeler açıklandıktan sonra istifa eden Adana İl Başkanı’ndan geriye kalan yönetime de “Hemen istifalarınızı verin” diyecek kadar keskin bir yapı. Bu yapının doğruluğu-yanlışlığı tartışılır. Ne var ki böyle.

***

Hal böyleyken, özellikle yerel yönetimlerde İl Teşkilatı’nın ‘uyum’ içerisinde çalışacağı adaylarla ilgili çalışma yapmasını anormal değerlendirenleri hoş görmüyorum.

Yine teşkilata karşı alternatif aday üreterek ‘kazanırsa bizim başkanımız olur, kaybederse teşkilat kaybeder’ diyenleri de.

***

Bugünlerde AK Parti İl Teşkilatı’nın Ahmet Sorgun etrafında sağlam bir duruş göstermesi gerekiyor.

Ahmet Sorgun ve yakın çalışma grubunun ‘paralel yapıyla’ ilgili çalışma başlatması da elzem.

Bir yandan AK Partili gözüküp, geçmişte ya da bugün AK Parti’nin milletvekilliğini, teşkilat ya da kol üyeliğini, birilerinin danışmanlığını yapıp kazançtan rant elde eden, kayıptan teşkilatı sorumlu tutacak olan samimiyetsizleri temizleyemezseniz, sadece teşkilatı değil, size ve Başbakana umut bağlamış samimi insanları da kaybedersiniz.

***

AK Parti’nin Ahmet Sorgun özverisine ihtiyacı var.

Bu süreçte onu deviren, partiyi Konya’da devirir.

Bu kadar açık söylüyorum.

Memleket/M. Ali Köseoğlu

Bu haber 1960 kez okundu.
Ülke Gündemi - 3:27 pm A A
BENZER HABERLER