Kapalı

Köylüye hizmet parayla mı?

Ilgın Gündemi - Haziran 8, 2013 5:13 pm A A
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Merhaba Gazetesi, Konya Yeni Gün Gazetesi ve Ilgın Hak Haber.com  da       *’Ilgın’da hizmetin karşılığı parayla’       * ‘Alt Yapıda Senet Skandalı’   haberleri ile duyurduğu, Ilgın’daki köylerden kanalizasyon yapımın da köylülerden para istenmesi hakkında İçişleri Bakanı Muammer Güler’e soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Atilla Kart, Merhaba Gazetesi’nin de ‘Ilgın’da hizmetin karşılğı parayla’ haberi ile duyurduğu, Ilgın’daki köylerden kanalizasyon yapımındaköylülerden para istenmesi hakkında İçişleri Bakanı Muammer Güler’e soru önergesi verdi. Kart’ın soru önergesi şöyle: “Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapımı taahhüt edilen kanalizasyon ve benzeri alt yapım hizmetlerinden dolayı köylülerden katılım payı istenildiği; köylülerin gelir durumuna göre 3 gruba ayrıldığı, ancak ödemelerin yapılmasında ihtilafların doğduğu bilinmektedir. Çiftçilik faaliyetlerinden yararlanmak için “ÇKS Belgesini” almak isteyen vatandaşların, bu taleplerinin “sen kanalizasyon parası vermedin” denilerek geri çevrildiği de Tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır. En son Konya-Ilgın’a bağlı Avdan ve Çobankaya Köylerinde bu konu Köylüyle Mülki İdareyi karşı karşıya getirmiştir.

Vatandaş haciz tazyiki altındadır. Kanalizasyon, yol, su gibi temel hizmetler her devletin zorunlu olarak yapması gereken temel görevleri arasındadır. Bu asli görevlerin Kamu Bütçesinden karşılanmak suretiyle ve Devlet tarafından gerçekleştirilmesi zorunludur. Ancak, AKP iktidarlarıyla birlikte, Köylü vatandaşlarımızın başta kanalizasyon olmak üzere alt yapı hizmetlerinden dolayı kişisel olarak borçlandırıldıkları bir dönem yaşanmaktadır. “Ticari Devlet” ya da “Şirket Yönetimi” anlayışının yarattığı bu tablo, devlet kavramıyla bağdaşamaz. Kamu Hizmeti kavramını ortadan kaldıran Siyasi İktidar, artık bu hizmetleri “kâr-zarar” hesabıyla yapar hale gelmiştir.Buna göre: Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından sürdürülen kanalizasyon ve benzeri alt yapı hizmetlerinden dolayı, köy sakinlerinden katılım payı ya da benzeri ad altında tahsilat yapıldığı, katkı istenildiği yönündeki bilgiler doğru mudur? Vatandaşın kanalizasyon, yol, su, elektrik ihtiyacına yönelik alt yapı çalışmasını yapmak Devlet’in asli ve temel görevleri arasında değil midir?”

Bu haber 1275 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 5:13 pm A A
BENZER HABERLER