17° Açık

Kamalak:Herkes aklı selimle hareket etsin

Politika - Haziran 4, 2013 10:21 am A A

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Etrafımız ateş çemberi ile çevriliyken herkese sağduyu, teemi, ve tahammül gerekiyor” çağrısı yaptı…

ANKARA BÜROSU

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Gezi Parkı olayları ile başlayan ve bugün 7’inci gününe giren eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada, hem iktidarı hem de muhalefeti eleştirdi. Kamalak, “İnatlaşma, kamplaşma kimseye fayda sağlamaz. Çevremiz yangın yeri. Suriye’deki ateş kapımıza dayandı. Böyle bir ortamda ihtiyacımız olan şey, kamplaşmak, kutuplaşmak değil, birbirimizi anlamaya çalışmak olmalıdır” dedi.

“İktidarın “güç bende istediğimi yaparım” demesi ne kadar yanlışsa, eylemci grupların ortalığı savaş alanına dönüştürmesi de o kadar yanlıştır” diyen Kamalak, yabancı basının olayı Türk Baharı olarak nitelendirmesini de eleştirdi. Kamalak, “Bazı yabancı yayın organlarının Gezi Parkı olaylarını “Türk Baharı” olarak değerlendirmesi bile yeterince endişe vericidir. Hepimizin dikkatli olması lazım. Elbette Hükümet bu toplumsal tepkiyi dikkate almalıdır. Çünkü ülkede sükuneti ve huzuru sağlamak en başta iktidarın görevidir. Yargı zaten bu konuda bir karar vermiş ve yürütmeyi durdurmuştur. Bu noktada herkese düşen aklı selimle hareket etmektir” dedi.

Kamalak, iktidar ve muhalefetin bu konuda sorumluluklarının orta kodluğunun da altını çizerek, “7 gündür sokaklarda nümayişler varsa şu ya da bu şekilde eylemler varsa bunun müsebbibi yüzde 50 Ak Parti yöneticileri ise geriye kalan yüzde 50’nin sorumlusu da CHP’dir” eleştirisini yaptı.

“Ak Parti, temel sorunların çözümünde yapılanları yapmamıştır” diyen Kamalak, şunları kaydetti: “Bu kadar zamanda basiretsizlikle, beceriksizlikle iki kişiden biri ötekileştirilmiştir. Öte yandan CHP üstüne düşeni yapmamıştır. CHP fırsatçılık kollamasın, çünkü bu onların sicilinde var. Toplumun hiçbir temel sorununda çözümü olmayan CHP bu tip zamanlarda fırsat kollayarak, bir rant devşirme peşine düşüyor. CHP bu süreci istismar etmemeli ve Ak Parti ‘nerede yanlış yaptım’ diyerek erdemli davranmalı, başını iki elinin arasına alarak hangi yanlışları yaptım demelidir”

Kamalak, “Millet, bu gün her zamankinden daha fazla halkını milletini anlayan devlet adamı arıyor” diyerek, “Saadet Partisi olarak biz halkların taleplerinin, hiçbir şekilde şiddete dökmeye tenezzül etmeksizin aranması gerektiği bu olayların daha büyük sıkıntılara sebebiyet vermemesi gerektiğini arzuluyoruz. Etrafımız ateş çemberi ile çevriliyken herkese sağduyu, teemi, ve tahammül gerekiyor” cümleleri ile bitirdi.

Bu haber 1296 kez okundu.
Politika - 10:21 am A A
BENZER HABERLER