20° Kapalı

Kadın Çiftçilerin Yarışması Çekişmeli Geçti

Ilgın Gündemi - Mart 6, 2013 9:03 am A A

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’nın Konya finali çekişmeye sahne oldu. Finalde sorulan 15 sorudan 12’sine doğru cevap veren Sarayönü ilçesinden Aysel İnan 120 puanla birinci oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu yıl 10.sunu düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Projesi Yarışması’nın Konya finali Konya Ticaret Borsası’nda (KTB) yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Botsalı, başta olmak üzere çok sayıda yetkiliyle yarışmacılarının yakınlarının katıldığı yarışmada heyecan fırtınası esti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Yayın Şube Müdürü Mehmet Sadık Oturanç’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan yarışmaya Akşehir, Beyşehir, Ereğli, Hüyük, Ilgın, Karatay, Sarayönü, Selçuklu ve Seydişehir ilçelerinden 9 yarışmacı katıldı. 15 soru üzerinden gerçekleştirilen yarışma sonunda soruların 12’sini doğru cevaplayan Sarayönü ilçesinden Aysel İnan, 120 puanla birinci oldu. 10 soruyu doğru cevaplandıran Akşehir‘den Lütfiye Ordu ile Hüyük’ten Adife Nur Parlar ikinci oldu. Yarışmanın ikinci ve üçüncüsü, ‘altın soru’yla belirlendi ve altın soruya doğru cevap veren Adife Nur Parlar ikinci, soruyu yanlış cevaplayana Lütfiye Ordu da üçüncülüğü elde etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, “Kadın çiftçi varlığıyla; kutsal üretimin merkezindeki, omurgasındaki en önemli varlıktır. Burada, tarih kapatmış, tarihler açmış, tarihlere yön vermiş destansı bu insanların yarışıyor olmasından öte aynı zamanda onları minnetle, hürmetle saygıyla ve muhabbetle anma programı da yapıyoruz. Bu yarışmayı gelecekte komple bir etkinliğe dönüştürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Yarışma sonunda kadın çiftçiler altınla ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi çiftçi Aysel İnan, çok mutlu olduğunu ve kendisini yarışmaya hazırlayan eşine, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti. Aysel İnan, 3 Mayıs’ta Ankara‘da yapılacak bölge finalinde yarışarak Konya‘yı temsil edecek. iha

Bu haber 1232 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 9:03 am A A
BENZER HABERLER