15° Kapalı

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Ilgın Gündemi - Şubat 28, 2014 5:15 pm A A

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Ilgın Ticaret Odası 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Ilgın Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa PALA, Ilgın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi ÖZLEN ve çok sayıda üye katıldı.Gerçekleşen toplantıda İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile gelen yenilikler ve yapılması gerekenler masaya yatırılarak bilgilendirme yapıldı.

Başkan ÖZLEN yaptığı açıklamada ; “Üyelerimiz İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna önem vermeleri gerekir, herhangi bir cezaya maruz kalmamak için ortak iş sağlığı ve güvenliği merkezi seçiminde de dikkat etmeleri ve bu işi yapan kişilerin yetki durumunun sorgulanması gerekir.” Dedi.

Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun 6 ncı maddesine göre ve yürürlük maddesinde belirtilen süreler dikkate alınarak, Kanun kapsamında yer alan işyerlerinin tamamında en az bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi gerekmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri olarak adlandırılan bu üç iş sağlığı ve güvenliği (İSG) profesyonelinin işyerlerinde görevlendirilmesi yükümlülüğünün işverenlerce yerine getirilip getirilmediğinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca takibi ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına dayalı olarak çalışan elektronik bir sistem marifetiyle yerine getirilecektir.

Sürecin devamında, her bir işyerinin “ işyeri yetkilisi ” olarak SGK’ya bildirilen çalışanlarının e-devlet şifrelerini almaları ve bahse konu elektronik sisteme isimlerine tanımlı olan şifreleriyle erişim sağlayarak, yetkilisi oldukları işyerinde görevlendirilen işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini elektronik ortamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmeleri gerekmektedir.AA

Bu haber 1760 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 5:15 pm A A
BENZER HABERLER