Açık

Ilgın’ın ismini aldığı ağaçtan bakın ne yapıyorlar?

Ilgın Gündemi - Ocak 17, 2013 6:19 am A A

Zamana Direnen Ustalık.

Ilgın’ın ismini aldığı ağaçtan bakın ne yapılıyor?

Kayseri’de, keklik kafesi yapan 71 yaşındaki İsmail Sivük zamana ve teknolojiye direniyor.geçimini keklik kafesi yaparak sağlıyor.

Kayseri‘de, keklik kafesi yapan 71 yaşındaki İsmail Sivük zamana ve teknolojiye direniyor.

Develi ilçesi Yukarı Develi Camii Kebir mahallesinde yaşayan

71 yaşındaki İsmail Sivük

geçimini keklik kafesi yaparak sağlıyor.

Bir keklik kafesinin yapımının 3-4 gün sürdüğünü söyleyen İsmail Sivük, eskiden büyük rağbet gören kafeslerin artık gençlerin ilgisini çekmediğini belirterek, “Artık bu meslek unutulmaya yüz tuttu” dedi.

Kafeslerin tanesini 50 TL’ye sattığını söyleyen Sivük, “Kafesleri Zamantı ırmağının kenarında yetişen Ilgın ağacı veya dıbıldı ağacı olarak bilinen ağaçlardan yapıyorum. Bu ağaçları bıçak dahi kesmekte zorlanıyor” diye konuştu.

Ilgın ağacı ve özellikleri:

Ilgıngiller ailesinden bir bitki cinsi olup, dünyada Tamarix adıyla bilinmektedir.

Ilgıngiller ailesinden bir bitki cinsi olup, dünyada Tamarix adıyla bilinmektedir. Avrasya’nın bir çok bölgesinde yetişmekle beraber, 90’na yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde Konya’nın Ilgın ilçesinden menşeini alan Ilgın Ağacı, beyaz ya da pembe çiçekler açmaktadır. Ilgın Ağacı peyzaj bitkisi olup özellikle bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilmektedir. Yıl boyu yeşilliğini korumaktadır. Ilgın Ağacının en önemli özelliği kuru iklime kolay adapte olmasıdır. Küresel ısınmanın olduğu ve yağış miktarının azaldığı günümüzde önem kazanan bir ağaç türü olmuştur. Tuzlu su ortamında yaşayabilmektedir. Tuzlu su kenarında yaşamasının nedeni yapraklarının tuzlu suda beslenebilmesinden kaynaklanmaktadır. Tuzlu su, ağacın yapraklarını canlı tutmaktadır. Ilgın ağacı kökünden sökülmekle ya da kesilmekle yok olmamaktadır. Bir süre sonra tekrar yeşerebilmektedir. Baharda ayda 1 metreyi geçecek şekilde uzayabilmektedir. Ilgın ağacının köklenme özelliğinden dolayı, su tutma özelliği çok önemlidir. Bu nedenle toprak altında derinlerde bulunan suyu yüzeye çekmekte, etrafında bulunan bitkilere de hayat vermektedir. Bu nedenle toprak erozyonuna karşı kullanılması gereken en önemli bitki türüdür. Ilgın Ağacının rüzgara dayanıklı oluşu, kurak ve tuzlu toraklarda yetişebilmesi de en önemli özelliliklerindendir. Ağaç küçük pembe çiçekler açmakta rüzgarla beraber 500 000’den fazla tohum etrafa saçmakta, arılar için tozlaşma oluştururken, kuşların neslini devam ettirebilmesi için önemli bir besin kaynağı oluşturmaktadır. Dolayısıyla doğadaki dengenin devamlılığını sağlamada önemli bir rol almaktadır. Ilgın ağacının fidanları Ilgınlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından ürettirilmiş olup, dernek tarafından 2008-güz dönemi ve 2009-bahar döneminde dağıtımı ve dikimi yapılacaktır. Fidanların dikimini güz aylarında yapılması tavsiye edilmektedir. Güz döneminden sonra yağışların artmasından dolayı fidanların sulanması için başka bir emek harcanması gerekmeyecektir. Bahar dönemi dikilen fidanların ise yaz döneminde sulanması gerekmektedir. Fidan talebi olan kişi, kuruluş ve sivil toplum örgütleri için; İzmir Ilgınlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nden fidan temin edilmektedir.

 

Bu haber 2875 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 6:19 am A A
BENZER HABERLER