17° Açık

Ilgın’lı Avukatın şifresiyle dolandırcılık

Ilgın’lı avukatın ‘Facebook’ şifresini kıran hackerlar Hakim ve savcıları dolandırmış.
Ilgın Gündemi - Kasım 20, 2012 1:20 pm A A

Konya’nın Ilgın İlçesi’nde avukat Hüsnü Yıldırımer’in sosyal paylaşım sitesi ‘Facebook’daki sayfasının şifresini ele geçirip, aralarında hakim, savcı ve avukatlarında bulunduğu arkadaşlarını cep telefonu mesajıyla 50’şer lira dolandıranın Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Dr. H.B.’ye ait internet kafe olduğu öne sürüldü. Suçlamaları kabul etmeyen H.B. ifadesinde internet kafeyi 4 ay önce kapattığını ve işlemi de müşterilerinden birinin yapmış olabileceğini söyledi.

Ilgın İlçesi’nde oturan avukat Hüsnü Yıldırımer’in sosyal paylaşım sitesi ‘Facebook’daki sayfasının şifresi geçen mart ayında hackerler tarafından ele geçirildi. Şifreyi ele geçiren hackerler, Yıldırımer’in sayfasında bulunan aralarında hakim, savcı ve avukatların da bulunduğu 15 arkadaşının cep telefonlarına ‘Paymo’dan 50 TL karşılığı Facebook kredisi almak için bu mesaja ‘Evet’ yazıp cevaplayınız. Bu işlem size ait değilse, onay vermeyiniz” yazılı mesaj göndererek dolandırdı. Arkadaşlarının dolandırıldığını öğrenen Hüsnü Yıldırımer de, Ilgın Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘Bilişim hırsızlığı ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine çalışma başlatan Ilgın Cumhuriyet Savcılığı, Yıldırımer’in şifresini ele geçiren kişinin internet ‘IP’ numarasından şüphelinin Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki doktor H.B. olduğunu saptadı. Suçlamaları kabul etmeyen H.B., adına kayıtlı olan ‘IP’ numarasının sahibi olduğu internet kafeye ait olduğunu söyledi. H.B., cumhuriyet savcılığına verdiği ifadesinde, internet kafeyi 6-7 yıldan bu yana işlettiğini, 4-5 ay önce de kapattığını belirterek, şöyle dedi:

“Benim işyerime günde yüzlerce müşteri gidip gelmektedir. IP numarası benim internet kafede kullanmış olduğum müşterilerin kullandığı bilgisayarlardan biri de olabilir, müşteriler çalmış da olabilir. Benim bu konuda bilgim yoktur. Gelen her müşterinin hangi sitelere girdiğini, hangi e-mail adresini kullandıklarını bilme bir imkanım yok. Sonuçta çalıştığım yer internet kafedir ve işyerimde güvenlik kamerası bulunmamaktadır.”

Yargılamanın devam ettiğini belirten Avukat Hüsnü Yıldırımer, “Dolandırıcılık olayının bir doktora ait internet kafe olması beni çok şaşırttı. Suçlu o doktor ya da başkasıyla gerçeğin ortaya çıkıp gerekli cezayı almasını istiyorum” dedi.IHH

Bu haber 1461 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 1:20 pm A A
BENZER HABERLER