19° Kapalı

Ilgın’da vergi haftası etkinlikleri başladı

Ilgın Gündemi - Şubat 27, 2013 11:43 am A A

25 Şubat-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 24. Vergi Haftası kutlamaları, çeşitli etkinliklerle başladı. Ilgın İlçesinde, 24. Vergi Haftası Kutlamaları ilk olarak, Fahrettin Altay Paşa Parkındaki Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Vergi Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Ilgın Vergi Dairesi Müdürü Yahya Değnek ve Yardımcıları, Kaymakam Mehmet Öz’ü makamında ziyaret etti.

Kaymakam Mehmet Öz “Devletin en önemli fonksiyonu vergidir. Vergi devlet var olduğundan bu yana var olmuştur. Vergi asayiş, eğitim ve sağlık kadar önemlidir. Devletin sağladığı kaliteli hizmetlerin en önemli kaynağı vergidir” diyerek verginin önemine değindi.

Kaymakam  Mehmet Öz, Ilgın halkında vergi bilinci olduğunun altını çizerek “Ben inanıyorum ki Ilgın esnafı devletine hiçbir zaman ihanet etmedi. Yeri geldi halısını sattı vergisini ödedi. Ancak esnafımız çocuğuna kitap parası veremeyen, evine ekmek alamayan, elektrik ve su parası ödeyemeyen bir duruma geldi. Bizler devletine vergi vermeyi gelenek haline getiren fertlerin topluluğuyuz. Bu nedenle bu sıkıntılı dönemlerde siz değerli vergi memurlarından ricam esnafımızın üzerine fazla gidilmemesidir dedi.

Vergi Dairesi Müdürü Yahya Değnek ise Verginin  önemli bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çekerek vatandaşlarımızın vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarını artırmak ya da yarının mükellefleri ülkenin yöneticileri olan çocuklarımızda sağlıklı bir vergi bilincini oluşturmak istediklerini ifade etti.

Vergi Haftası Etkinlikleri nedeniyle basın açıklamasında bulunan Ilgın Vergi Dairesi Müdürü Yahya Değnek şu görüşlere yer verdi:

Bakanlığımızca 1990 yılından itibaren geleneksel olarak kutlanan Vergi Haftasının 24’üncüsü bu yıl 25 Şubat 2013 -03 Mart 2013 tarihleri arasında kutlanacaktır.

Verginin toplumun kalkınmasındaki ve ekonominin büyümesindeki rolünün toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması, yarınların büyükleri olacak çocuklarımızda vergi bilincinin oluşturulması Vergi Haftasının başlıca amaçları arasında yer almaktadır.

Kamu giderlerinin temel finans kaynağını vergi gelirlerimiz oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, kamu hizmetlerinin gelişmiş ülkeler seviyesinde sunulabilmesi için daha fazla vergi gelirlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

En önemli vatandaşlık görevlerimizden birisi de vergi ödemektir. Anayasamızın 73’üncü maddesinde de belirtildiği üzere her vatandaşımız ödeme gücüne göre vergisini ödemelidir.

Vergi gelirlerinin arttırılmasında kayıt dışı ekonomi ile mücadele en büyük unsuru oluşturmaktadır. Bu mücadelede vatandaş desteğine mutlak surette ihtiyaç duyulmaktadır. Vatandaşlarımız yapmış oldukları alış verişlerinde belge aldıkları takdirde kayıt dışılığına seyirci kalmayarak “Mali Süreç”e doğrudan katkı sağlamaktadırlar.

Ilgın Vergi Dairesi Müdürlüğü olarak;

“*Verginle güvendesin.

*Fiş almazsak kaçak olur.

*Kayıt dışına alet olma.

*Daha güçlü bir Türkiye İçin vergilendirilmiş kazanç.

*Verginin meyvesi hizmettir.” diyerek, Tüm Ilgınlı hemşerilerimizin ve vergi mükelleflerimizin Vergi Haftalarını kutlar, sağlık, esenlik ve bol kazançlar dileriz dedi.IHH

Bu haber 1421 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 11:43 am A A
BENZER HABERLER