19° Kapalı

Ilgın’da Ramazan Bir Başka Güzel

Ilgın Gündemi - Temmuz 17, 2013 10:20 am A A

 

Ilgın’da Ramazan Bir Başka Güzel
Ramazan ayı münasebetiyle Ilgın’da sahur vaktini bekleme farklı etkinliklerle yaşanıyor. İlçemiz ULU Camii (Çukur Camii) önünde bulunan parkta teravih namazı çıkışı ilçe esnafı, ilçemizin sahur davulcuları ve ilçe halkının katılımı ile sazlı, sözlü, manili ve hoş sohbetli sahuru bekleme etkinliği hep özlemini çektiğimiz, her fırsatta dile getirdiğimiz, Ilgın’daki o eski Ramazan’lardaki gibi yaşatılıyor.

Ilgın’da eski Ramazan nasıl yaşanırdı sorusunu yönelttiğimiz İlçe esnaflarından berber Mehmet EKER, eski Ramazan’larda teravih namazı çıkışı herkes iş yerlerinin önüne hasır atar, duvar yastıklarını dayar, çaylarını demler ve herkes bir biri ile hasbıhal ederdi. Kimin ne derdi varsa paylaşılır, çözüm aranırdı. Geleneksel hale gelen oyunlarımız oynanırdı. Şimdi ise bu özlemi bir nebze gidermek için buradayız ticaretimizi yapıyor, nafakamızı kazanıyor ve aynı zamanda da sahuru eğlenceli bir şekilde bekliyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Bir başka esnaf İbrahim Soner GÜZEL ise Ramazan ayının sıcak yaz aylarına denk gelmesi nedeni ile gündüzleri çok sıcak oluyor bizlerde gecenin serinliğinden faydalanarak teravih namazı çıkışı arkadaşlarımızla burada buluşarak sıcak ve soğuk meşrubatlar ikram ederek sahuru bekliyoruz dedi.

İlçe davulcularıysa yaklaşık olarak gece saat 02.30 da çalışmaya başladıkları için teravih namazı çıkışı burada arkadaşlarımıza maniler, şiirler, şarkılar okuyarak beraber hoşça vakit geçirdiklerini ifade etti. Bu etkinlik halkın yoğun ve dikkatli bakışlarını da çekerek bir başka güzel etkinliğe daha imza atış oldu.


 

IHH

Bu haber 1326 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 10:20 am A A
BENZER HABERLER