20° Kapalı

Ilgın’da Cadde ve Sokaklardaki Kırmızı Boyalar ve Numaralandırmalar ne?

 Ilgınımız için geç kalmış bir proje daha hayata geçiyor.
Ilgın Gündemi - Kasım 12, 2012 9:39 am A A

Şehirler imar kanununa ne kadar uygun hareket ederlerse o kadar güzel, estetik ve düzenli şehir olurlar. İlçemiz imar uygulamarında en büyük eksiklik Halizar haritamızın olmayışı idi. Halizar Haritada nirengi, poligon noktaları, RS noktaları, binalar, binaların kat adedi, kaldırımlar, yollar, sokaklar, dışında kalan yerlere ait yükseklik eğrileri, ağaçlar, elektrik direkleri, ada ve parsel numaraları ve sınırları vb. Çalışılan alanda bulunan her şey gösterilir. Halihazır Haritalar, “ 1/2500 ve Daha Büyük Ölçekli Harita ve Planların Yapımına ait Yönetmenlik” esaslarına göre 1/1000 veya 1/2000 ölçekli olarak yapılır.

     Belediyelerin yapacağı teknik hizmetlerin proje planlaması, tasarımı, uygulaması ve işletmesi, imar planı ve yukarıda belirtilen diğer projelerin gerçekleşmesi amacıyla Belediyelerce veya İller Bankasınca yaptırılan büyük ölçekli haritalar Halizar Harita olarak adlandılıyor.

     İmar Planı dışıda kalan yerlerde yapılacak olan konut  veya iş yeri yapılarının ruhsat alabilmesi için Mevzi İmar Planı’nın dolayısıyla da Halihazır Haritasının hazırlatılması gerekmektedir. Bu konuda maalesef ılgında yıllardır sıkıntı çekiliyor, İmar paftası ile Halihazırın ( Mevcut durumun ) birbirine uymamasının imarcılar, Şehir plancıları sıkıntılarını yaşar tabi ki en büyük mağduriyeti halkımız çekerdi. Bu konuda da ılgın belediyesi gereğinin yapılması konusunda harekete geçip, gerekli Meclis kararlarını alıp İller Bankası aracılığı ile ihalesini yaptırıp, projeyi hayata geçirdi. Bu konu ile ilgili “İlçemizin düzenli bir şehir olması noktasında çok önemli bir eksikliği gideriliyor.   İller Bankasına Halihazır Harita yapımını ihale edildi. Vatandaşlarımız mahalle ararlarında ellerinde  GPS ve diğer aletlerle ölçüm yapan teknik elemanları görüyor. Bu insanlar şehrimizin mevcut durumdaki  Halihazır imar planını çıkarıyor. Bundan sonra şehir içerisinde yapalacak tüm alt yapı ve imar uygulamaları çok daha sağlıklı ve düzenli olacak.

Bu haber 1642 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 9:39 am A A
BENZER HABERLER