24° Kapalı

Ilgın’da düzenlenen yürüyüşle, Kırım’daki gelişmeler protesto edildi.

Ilgın Gündemi - Mart 9, 2014 6:08 pm A A

Ilgın’da düzenlenen yürüyüşle, Kırım’daki gelişmeler protesto edildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ilgın Şubesi tarafından, Kırım’da yaşananların protesto edilmesi amacıyla düzenlenen yürüyüşe, Ilgın Belediye Başkan adayları H. İbrahim Oral,Ramazan Yetkin Özalp, Zinnuri Sarıkaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ilgın Belediyesi karşısındaki dernek binasında toplanan vatandaşlar, dernek şubesinin önünden başlayarak Pir Hüseyin bey Camii’ne kadar yürüdü. Tekrar derneğe dönen grup, burada sloganlar atarak, Rusya’yı protesto etti.Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ilgın Şube
Başkanı Suat Poyraz, burada yaptığı açıklamada, Kırım’ın 27 Şubat 2014 gününden itibaren Rusya askeri birlikleri tarafından işgale başlandığını belirtti.

Kırım Muhtar Cumhuriyeti Parlamentosu basılarak, Parlamento’nun bir kısmına silahların gölgesinde oturum yaptırıldığını, ardından Kırım’ın en önde gelen Rus ayrılıkçılarından birinin başkanlığında ve tamamen Ruslardan oluşan sözde bir “Kırım Hükümeti” kurdurulduğunu anlatan Poyraz, şunları kaydetti:

“Aynı toplantıda yine tamamen kanunsuz şekilde Kırım’ın kaderi hakkında referandum kararı alındı. 28 Şubat günü ise Kırım’ın bütün hava, deniz ve kara yolu girişleriyle idari binaları ve devlet radyo-televizyon kurumu bu baskıncılar tarafından işgal edildi. Yarımadanın dış dünyayla olan her türlü iletişim vasıtaları bir bir baskıncılar tarafından zapt edilmekte ve kesilmektedir. Vatanımızı istila eden yabancı işgal güçlerinin Kırım Tatar milli kurumlarını özellikle hedef alacakları bilgisi gelmektedir. Silahsız ve savunmasız olan Kırım Tatar halkı vatanını işgal eden ve binlerce kişiden oluşan yabancı silahlı güçler karşısında çok ciddi bir tehdit altındadır. Rusya’nın Kırım’da yaptığı bu terörist eylem ve istila hareketi her türlü milletlerarası kuralın ayaklar altına alınmasından başka bir şey değildir. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yapılmış olan bu açık saldırının haklı görülebileceği en ufak bir gerekçe olamaz. Dünyanın bugün geldiği noktada geçtiğimiz yüzyıllara ait istila ve nüfuz bölgeleri kurma teşebbüsleri asla kabul edilemez. Kırım Tatarlarının vatanlarından ve milli haklarından asla vazgeçmeyen, bunun uğrunda en yılmaz şekilde mücadele eden yiğit bir halk olduğu çoktan tarihe geçmiştir. Ancak, bu vasıfların yanında demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve barışa bağlılık da Kırım Tatar halkının hiç bir zaman sapmadığı milli prensipleri ve sosyal gelenekleridir. Bu her zaman böyle kalacaktır.”.

Bu haber 1625 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 6:08 pm A A
BENZER HABERLER