Dolar : Alış : 9.1993 / Satış : 9.2159
Euro : Alış : 10.6785 / Satış : 10.6978
ŞEHR-İ ŞİFA ILGIN'IN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİNE HOŞ GELDİNİZ.
HAVA DURUMU
hava durumu

konya22°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 3460 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara: “gübredeki fahiş fiyat artışlarına çözüm bulunmalı”

25 Ocak 2021 - 1.763 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ilgın Gündemi»Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara: “gübredeki fahiş fiyat artışlarına çözüm bulunmalı”
Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara: “gübredeki fahiş fiyat artışlarına çözüm bulunmalı”

Ilgın Ziraat odası Başkanı Ahmet Kara, acilen gübredeki fiyat artışlarına denetim mekanizması getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Kara, Ekim ayında Bin 650 lira olan üre gübrenin bugün yaklaşık olarak yüzde 82 fiyat artışı ile 3 bin lira seviyesine geldiğini söyleyerek şunları kaydetti;

“2021 üretim sezonunda çiftçilerimiz girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı çiftçilerimiz zor dönemler geçirmektedir. Özellikle gübre atım sezonunda, fiyatların yaklaşık olarak yüzde 80 ile 90 arasında büyük bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Üreticilerimiz bu fiyat artışı zor duruma sokmaktadır. Ekim ayında fiyatı Bin 650 lira olan üre şuanda 3 bin lira seviyelerine ulaşmıştır. Sayın bakanımız biz çiftçilerimiz size gönül vermişken, yeni tip korona virüs (COVİD-19) salgınında kolonya, maske ve market ürünlerindeki fahiş fiyat artışlarına anında müdahale edilirken, biz çiftçilerimiz bu sektörde neden bir fiyat denetim mekanizması yok. Sizlerden ricamız acilen bu gübre fiyatlarındaki fiyat artışlarına denetim yapılmasını istiyoruz.”

Kara, “bugün bir yıl içerisinde yem fiyatları yüzde 50 artmış, elektrik yüzdü 117 gibi rakamlara ulaşmış,  gübre fiyatları ise yüzde 82 bir artış olmuştur. Bakanlığımız ve yetkili mercilerden acilen çözüm bekliyoruz. Yoksa bu yıl üreticilerimiz, tarlalarına gübre atamama duruma geldi. Yetililerden çözüm bekliyoruz” dedi.

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar