21° Parçalı az bulutlu

Ilgın İHH’dan Bayırbucak Türkmenlerine 3 tır yardım

Ilgın Gündemi - Aralık 26, 2015 3:09 pm A A

Konya İHH İnsani Yardım Derneği Ilgın Temsilciliği,  hayırseverlerin katkısıyla toplanan 3  tır gıda yardımı Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine gönderdi.

Ak Cami Meydanı’nda Temsilcilik önünde bir araya gelen gönüllüler Ilgın’da düzenlenen kampanya ile toplanan yardımı Bayırbucak Türkmen bölgesine uğurlandı.

İHH Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emrullah Eken, Ak Cami meydanında düzenlenen uğurlama töreninde, Suriye’de iç savaşın 5’inci yılında savaş mağduru mülteci kardeşlerimizin sayısının 5 milyonu bulduğunu ve bunun yarısına sadece Ülkemizin ev sahipliği yaptığını, sayının giderek arttığını, ayrıca diğer yarısına da diğer Müslüman ülkeler ev sahipliği ediyor. Sadece 5’ yüz 6’yüz bin insan da Avrupa da olduğunu söyledi.

Türkmenlere yönelik saldırıların artması üzerine yardım faaliyetlerinin de hız kazandığını anlatan Eken, şunları kaydetti:

“Bu 5 yıl içerisinde 300 bin insan Şehit olmuş durumda Türkmen kardeşlerimiz ise soğuk ve açlıkla imtihan oluyorlar. Orada havada, karadan ve denizden atılan füzeler, diğer taraftan uçaklardan atılan bombalar şuanda saldırı altındalar. Sizlerin ve bizim yardımlarımızla Kardeşlerimiz orada ayakta duracak ve kendi Ülkesini tekrar ayağa kaldıracak. Zalim diktatör Esad ve onu destekçileri İnşallah Suriye’den def olup gidecekler. Bu yardımlar burada önem kazanıyor. Biz bu yardımları yapmaz isek onların ayakta kalması mümkün değil tamamı ülkesini ter edecek ve orada kendi halkından olmayan insanlar o toprakları sömürmeye devam edeceklerdir. Burada Ilgın’lı hayırseverlerimizin desteğiyle toplanan 3 tır insani yardım malzemesini orada direnen kardeşlerimize gönderiyoruz. İnşallah onları soğuktan koruyacağız, açlıktan kurtaracağız. Yardımseverlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Eken, Türkmenlere yönelik yardımların bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.

İçinde gıda ve acil ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu 3 tır, yapılan duanın ardından Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine ulaştırılmak üzere Konya’ya hareket etti.

Bu haber 1028 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 3:09 pm A A
BENZER HABERLER