24° Kapalı

Hidayet Kaya’dan ‘İki Fotoğraf Bin Hatıra’

Ilgın Gündemi - Mart 8, 2016 2:10 pm A A

İlçemiz Atatürk İlkokulu Müdürü Hidayet Kaya 1980 yılında görev yaptığı Aydın ili Nazilli ilçesi Hamidiye Köyünde görev yaptığı okulu  36 yıl sonra ziyaret etti.

Kaya ziyaretinde yaşadıklarını bizimle paylaştı;

Kaya, Ilgın Hak Haber’e  yaptığı özel açıklamasında şunları kaydetti; “Sayın  okurlar yukarıdaki fotoğrafa bir bakın bir daha bakın bakalım. Size ilginç gelecek, dikkatinizi çekecek bir şeyler görebilecek mi siniz. Ne görünüyor fotoğraflarda. Bir tabela.  Bir okul tabelası. Diğer fotoğrafta yakında iki büyük kalın ağaç, arkada muhtelif boylarda ağaçlar değil mi? Bu okul tabelası soba borusu takmak için ortası delinmiş. Muhtemelen bir eve takılmış. Ya da bir depoya veya soba kurulabilecek bir ahırın penceresine takılmış. Oradan da sökülmüş atılmış bir kenara. Aydın ili Nazilli ilçesi Hamidiye Köyü İlkokulu nun tabelasıdır bu tabela.  Yanlardaki kalın ağaçlardan biri okaliptüs diğeri çam ağacı. Arkadakiler de zeytin ağaçlarıdır resimde görülen bu ağaçlar. Yıllar öncesine götürüyor beni bu tabela ve ağaç resimleri. Hatıralarım yeniden canlanıyor. İçim burkuluyor, bir tuhaf oluyorum. İkiye katlanmış, otların arasında görünce nasıl aldım yerden, nasıl doğrultup düzelttim bilemiyorum. Sanki otomatik olarak oldu sanki her şey. Bir de baktım tabelayı doğrultup düzeltmişim oradaki briket kırıklarının önüne koymuşum.Ekran Alıntısı

28.12.2015 tarihinde gittim bu okula.  11.10.1980 tarihinde Diyarbakır-Bismil -İsalı( günde iso) köyünden gelip çalışmaya başladığım bu okula. Otuz altı yıl geçmiş bu okulda çalışmaya başladığım tarihten bu yana. Beş yıl çalışmıştım bu okulda. 1985 yılında da bozdoğan ilçesinin Altıntaş köyüne atanıp gittim buradan. Buradan da gideli tamı tamına otuz yıl olmuş. Zaman ne kadar çabuk geçivermiş.

Zamanım müsait olmadığı ve biraz da duygulandığım için durup köyden kimse ile konuşamadım. Sadece Lojman haline getirilen okulda oturan camiinin imamı ile birkaç dakika ayaküstü laflayıverdik. O da yeni atanmış. Kuyucaklıymış kendisi garibin. Daha yerleşememiş yerleşmeye çalışıyor. Eşyaların yarısı içeride yarısı dışarıdaydı öylece perili perişan.

Hem çok üzüldüm hem çok sevindim gördüklerim karşısında. Tıpkı, yıllarca görmediğin eski bir dostuna kavuşmuş gibi oluyor insan. Bir yandan sevgili dostuna kavuştuğun, onu gördüğün için seviniyorsun. Bir yandan da o çok sevdiğin dostunu umduğun gibi bulamadığın, acınacak halini gördüğün için üzülüyorsun ya aynen işte öyle oldum ben de. Karma karışık duygular yaşıyorsun o anlarda.

Şöyle bir baktım etrafıma. Burada neler olmuş neler. Okulun hemen yanındaki camii yıkılmış yeri bir şahsa verilmiş ki camii yerine açık besane yapılmış. Camii iki yüz metre daha köy içine doğru yeniden yapılmış. Caminin kuzey duvarına bitişik eski okul binası vardı, o da yıkılıp yok edilmiş. Bu eski okul binasının köylüler tarafından anlatılan tarihi bir hikâyesi de vardı. Eskilerden anlatıla gelen hikâyesine göre yeni cumhuriyet ilan edildiği yıllarda dağa çıkan ve dağda olan efeleri dağdan indirmek,teslim olmalarını sağlamak için ilanlar verilmiş. Buna göre dağdan inen bazı efeler dağdan inmeleri şerefine verilen ziyafetlerde tuzağa düşürülmüş yakalanmışlar. Anlatılanlara göre Madran dağında barınan Kıllı oğlu isimli efe de bu ilanlarla dağdan inmiş. Şimdi Bozdoğan ilçesinin ortasında bulunan parkta verilen ziyafet esnasında düzenlenen baskınla bütün kızanlarıyla beraber öldürülmüşler. İşte aynı tarihlerde Demirci Mehmet Efe de bizim köyde verilecek bir ziyafete davet edilmiş, biraz önce bahsettiğim eski okul binasının önünde verilen ziyafette tuzağa düşürülmek istenmiş. Durumdan şüphelenen Efe kendisi aşağıya inmemiş,  ‘siz bir gidin bakalım biz daha sonra başka bir köye uğrayıp gelelim’ diyerek kızanlarından bir kısmını göndererek kendisi karıncalı dağının köye bakan yamaçlarından olacakları takip etmiş. Biraz sonra yemekte yapılan asker baskınını seyretmiş. Arkasından da havaya bir kaç el silah atarak kendinin orada olmadığını belli edip çekip gitmiş. Bu tarihi olaya şahitlik etmiş olan eski okul binası kalıntısı da yıkılıp yok olup gitmiş şimdi.Ekran Alıntısı

Çam ağacı ile okaliptüs ağacı büyümüşler,her biri belim kadar ağaçlar olmuşlar. İkinci resimde arkada görülen zeytinler de çok güzel büyümüşler. Zeytin verir duruma gelmişler. Hamidiye’ye  geldiğim zaman zeytinlerin yerinde yirmi dört tane zayıf zayıf mandalina ağaçları vardı.  Muhtarla bu mandalinaları zeytin fidanları ile değişmiştim. Bin dokuz yüz seksen beş yılında buradan gittiğim sene ilk olarak hepsinden hemem hemen bir pazar sepetine yakın zeytin toplamıştım. Okulun aşağısında Nazillide hafriyatçılık yapan kaynım gillere traktörle tesviye ettirip köylülere icara pamuk ektirdiğim yere de yeni zeytin fidanı dikmişler. Onlar da büyümüş, güzel güzel keser sapı kadar olmuşlar.  Yalnız bir nar ağacım vardı,  her sene yedi tane narı olurdu. O yok olmuş, onu yerinde göremeyince üzüldüm. Bahçeye boylamasına öğrencilerle birlikte briketten iki kademe teras yapmıştık. Kademenin biri bozulup kaybolmuş.Kalanı kuru ot artıklarının arasından kalan briketleri bulup topraklarını sanki onların hala orada olduklarını görmek ister gibi temizledim.

İnsanı kendi yaptığı şey kadar sevindiren, yıllar sonra görünce mutlu edip duygulandıran başka ne var bilemiyorum. Köyde kahvenin önünde oturan birkaç köylüyle konuşsaydım neler hisseder nasıl duygulanırdım bilemiyorum artık. Bir tuhaf olmuştum, sesim filan değişmiş. Arabayı kullanan yeğenime sanki doluktuğumu belli etmek istemezcesine arabaya binip‘hadi amcam arabayı çalıştır da bir an evvel gidelim Arpaz’a geç kalmayalım’ dedim.  Hanımla yeğenim Filiz merakla ne oldu neler oluyor der gibi yüzüme merakla şöyle bir baktılar. Yürüdük. Arpaz’a varıncaya kadar benden hiç ses çıkmadı, onlar da hiç seslenmediler. Bir daha da benim için özel olan bu konuyu hiç açan olmadı

Ilgına döndüğüm zaman okulda koltuğun arkasındaki panoya taktığım bu resimler her baktığımda beni yıllar öncelerine götürür, buna benzer nice hatıraları canlandırtır.

Koltuğa her oturuşta  gözüm resimlere takılmadığı gün olmaz.” dedi  IHH ÖZEL

Ekran AlıntısıEkran Alıntısı

 

Bu haber 1252 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 2:10 pm A A
BENZER HABERLER