13° Açık

Hazreti Peygamberin namazı

Kültür & Sanat - Kasım 17, 2012 6:15 pm A A

 

 

 

Hazreti Peygamber ” namaz benim gerçek göz aydınlığım” sözü ile namaza ne kadar önem verdiğini ifade eder. Bir başka hadisinde ise, “Allah her peygambere bir arzu ve istek vermiştir. Bana verilen de gece kalkıp namaz kılmaktır” buyurmuştur.

Hz. Âişe Validemiz (radiyallahü anhâ) anlatıyor:

“Bir gece uyandığımda, Allah Resûlü’nü yanımda göremedim. Aklıma, diğer hanımlarından birinin yanına gitmiş olabileceği ihtimali geldi. El yordamıyla etrafı yokladım. Elim ayağına dokundu. O zaman Allah Resûlü’nün namaz kılmakta olduğunu anladım.. başı secdedeydi. Kulak verdim, hıçkıra hıçkıra ağlıyor ve şöyle yakarıyordu: “Allahım! Senin gazabından Senin rızana sığınırım. İkâbından affına sığınırım. Allahım! Başka değil, Senden yine Sana sığınırım. Zâtını senâ ettiğin ölçüde, Sen’i senâ etmekten âciz olduğumu itirâf ederim.” “Senin komşuluğun, yakınlığın, azizliktir. Senin senâ ve övülmen, yücedir. Senin ordun mağlup edilemez. Sen va- ‘dettiğin şeyde, va’dinden dönmezsin. Senden başka ilah, Senden başka ma’bûd da yoktur.”

İbni Mesud ( Radıyallahü Anh) şöyle buyurur: “Bir gün Allah Resûlü’yle beraber gece namazı kılmaya azmettim. Geceyi O’nunla geçirecek ve O’nun yaptığı ibadeti ben de yapacaktım. Namaza durdu, ben de durdum. Fakat bir türlü rükûa gitmiyordu. Bakara sûresini bitirdi, “şimdi rükûa gider”, dedim; fakat O, devam etti; sonra Âl-i İmran’ı, sonra da Nisâ sûresini okudu ve ardından rükûa vardı. Namaz esnasında o kadar yoruldum ki, bir ara aklıma kötü düşünceler geldi. Dinleyenler arasından biri sordu: Ne düşünmüştün? İbn-i Mes’ûd (radiyallahü anh): “Namazı bozup, O’nu namazıyla baş başa bırakmayı düşünmüştüm.”

HAZRETİ PEYGAMBER NAMAZA ÖNEM VERİRDİ

Hazreti peygamber namaza önem verirdi, son günlerinde ağır hasta idi. O vaziyette “Cemaat namazı kıldı mı diye sordu. Ancak bu kadar konuşmak dahi onu çok yoruyor ve bitkin düşüyordu. Tekrar soruyordu Cemaat namazı kıldı mı? Oysa cemaat saatlerdir onu beklemekteydi. Efendimiz artık namazı kıldıracak takadının kalmadığını anlayınca “Ebu Bekr’e söyleyin namazı kıldırsın” buyurdu. Biraz kendinde iyileşme hissedince de mescide doğru yürüdü.

Bir kolundan amcası Abbas (radiyallahü anh), diğerinden de amcasının oğlu ve aynı zamanda damadı, Hazreti Ali tutmuş, zorlukla mescide götürülmüştü. Kendisinden sonra imam olacak zâtın arkasına durdu ve namazını oturarak kıldı. O, bu şekilde mescide sadece iki defa gelebildi. Birinde namazı Allah Resûlü kıldırdı, Hazreti Ebu Bekir (radiyallahü anh) da arkadakilere onun sesini duyurdu. Diğerinde ise, namazını Hazreti Ebu Bekir (r.a.)’ın arkasında kıldı.

GENÇLERE NAMAZI NASIL SEVDİREBİLİRİZ?

Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren namaz bilinci veriniz.

Çocuk ailede namazı niçin kıldığını öğrenmeli ve bunu bir sorumluluk olarak kabul etmelidir.

Çocuklara dini konularda baskı yapmayın öncelikle onları bilgi ve bilinç yönünden destekleyin

Çocuklara hazreti peygamberin hayatını öğretin.

Çocuklarınızın sahabe ile tanışması için destekleyin ve rol modellerini buradan seçmeleri için yardımcı olun.

Çocuklarınızla iyi ilişkiler kurun ve sürekli eleştiren kusur arayan taraf olmayın

Çocuklarınız namazlarını kıldığında ödüllendirin, onlara bunun mükafatından bahsedin

Akran gruplarına yönlendirin ve dini eğitimi grup içinde vermeye çalışın

Çocuklarınıza vakit ayırın ve birlikte sohbet edin

Vaktin bir kısmını İslami eğitimlere ayırın ve bu konuda aile bireylerinizi teşvik edin

Çocuklarınızın Allahın bir emaneti olduğunu unutmayın

Camiye çocuğunuzu da götürün ve onu teşvik edin

Çocuklarınızı büyütürken sadece dünyasını değil ahretini de düşünün.

Bunun için yapılacak şey, onları ilmi ve ameli olarak desteklemek ve yardımcı olmaktır. Bir anne babanın en önemli görevi de budur.

Bu haber 1456 kez okundu.
Kültür & Sanat - 6:15 pm A A
BENZER HABERLER