24° Parçalı az bulutlu

Gülay Samancı: Bu yönde bir kararım olursa da bu tercihi ben yapacağım

Ülke Gündemi - Eylül 28, 2013 4:56 pm A A

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Meclis’in açılacağı 1 Ekim Salı günü Genel Kurul’a başörtülü olarak girecekleri yönünde basında çıkan haberleri yalanladı.

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak, Meclis’in açılacağı 1 Ekim Salı günü Genel Kurul’a başörtülü olarak girecekleri yönünde basında çıkan haberlere açıklık getirdi.

Samancı, “bazı kadın milletvekillerinin başörtülü olarak 1 Ekim’de Meclis’e girebileceği yönündeki haberler anımsatılarak, kendisinin bu yönde bir düşüncesi olup olmadığının” sorulması üzerine, bu yönde bir beyanatının ve mesajının olmadığını söyledi.

“Bu yönde bir kararım olursa da bu tercihi ben yapacağım” diyen Samancı, şöyle konuştu:

“Eğer kişi kapanacaksa bu karar o kişiye ait olmalıdır; kapanması durumunda da diğer arkadaşlarının buna saygı göstereceğini düşünüyorum. İrade, bu işi yapacak olana bırakılmalı. Ben bunu yaparsam da sembolik olarak yapmam, Allah rızası için Allah’ın emri ve dini inancımın gereği olarak yaparım. Tepki olabilir de olmayabilir de saygı duyanlar çıkar da çıkmaz da orasını bilemem. Ama şu anda nasılsam 1 Ekim’de de öyleyim.”

“Meclis’e nasıl girdiysem, öyle devam edeceğim şimdilik”

AK Parti’li Kaçar da bu konunun konuştukları, gündemlerinde olan bir konu olmadığını söyledi.

Kaçar, “İnanan her kadının Allah nasip ederse yapması gereken bir şey ama şu anda ben kendimi buna hazır hissetmiyorum. Herhalde beni sevdikleri için yakıştırmışlar. Ben bu yakıştırmadan da mutluyum aslında, ne güzel ki inançlarımı hissettirebilmişim. Allah nasip ederse de olur” dedi.

“Meclis’e nasıl girdiysem, öyle devam edeceğim şimdilik” diyen Kaçar, “İlerleyen zamanlarda bir değişiklik olabilir mi?” sorusuna, “İnşallah, Allah nasip eder” karşılığını verdi. Kaçar, “Milletvekili iken olabilir mi?” sorusu üzerine ise “Hayır, şu anda öyle bir şey sözkonusu değil” diye konuştu.

AK Parti’li Gülay Samancı ile konuştuğunu ve onun da öyle bir düşüncesi olmadığını bildiğini belirten Kaçar, “Ama bizim giyim tarzımızdan dolayı böyle bir yakıştırma yapmış olabilirler” sözlerini sarfetti.

Memleket/AA

Bu haber 1957 kez okundu.
Ülke Gündemi - 4:56 pm A A
BENZER HABERLER