24° Parçalı az bulutlu

Fetih, coşku ile kutlandı

Ilgın Gündemi - Ocak 2, 2013 12:29 pm A A

Fetih, coşku ile kutlandı Her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilen Mekke’nin Fethi programında yüzlerce kişi katıldı. Program coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl kutlanan ve geleneksel haline gelen Mekke’nin Fethi ve Gençlik Şöleni, dün tüm Türkiye’de olduğu gibi Ilgın’da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Kültür Sarayında yapılan etkinliklere vatandaşlar adeta akın etti.Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi Ilgın temsilciliği her yıl olduğu gibi bu yıl da yılbaşı gecesinde ‘Mekke’nin Fethi ve Gençlik Şöleni’ programı düzenledi. Anadolu Gençlik Derneği Ilgın temsilciliğinin etkinliği Kültür Sarayında gerçekleştirirken, Fetih Gecesi’ne Saadet Partisi Ilgın İlçe  Başkanı R. Yetkin Özalp, ilçe yönetim kurulu üyeleri ile, AGD Konya Şubesi Ilgın temsilcisi Mazhar Turgut, Ilgın Belediye Başkanı H. İbrahim Oral, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kapu Camii müezzini Halil Elma, İlahiyatçı-Eğitimci Hasan Bakırcı ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış Kur-an’ı Kerim tilavetini “Yaz Eğitiminden (yaz-et)” öğrencilerden 6 yaşındaki Osman Ceran ve Ramazan Yıldız okudu. Kur-an’ı Kerim tilaveti sırasında salonda duygulu anlar yaşandı. Yaz –et Öğrencileri protokol tarafından tebrik edilirken başarılı olan öğrencilere sertifikaları hocaları tarafından verildi. Açılış konuşmasını İlçe temsilcisi Mazhar Turgut gerçekleştirdi. Noel değil Mekke’nin fethini kutladıklarına dikkat çekerken gençliğin hüsrana düşmemeleri için Ilgın’da gençliğe hizmet ettiklerini ifade etti. Değerlerinin önce ahlak ve maneviyat olduğuna vurgu yaptı.  . Anadolu Gençlik Derneği Ilgın temsilciliği tanıtım başkanı Hasan Kaya konuşmasında derneğin Ilgındaki faaliyetlerine ver verdi. Faaliyetlerin birçoğunun ılgın gençliğinin ahlak ve maneviyatına yaptıklarını hatırlatan Kaya sözlerine eğitimle devam etti. Ilgın temsilciliği olarak her hafta gençlere Cuma yatsı namazı sonrası alanında uzman kişiler tarafından sohbet verilmekte olup, öğrencilerimize maddi burs, kıyafet, ayakkabı, sosyal faaliyetler ve burada sayamadığım birçok alanda hizmet ediyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

İlahileri İle her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşları büyüleyen isim İmam Hatip Lisesi öğrencisi  Akif Akcura oldu. Programın sunumunu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Abdulbaki Kuyucu ve Yunus Emre Özcan Gerçekleştirdi. Şiirleri ile yine İmam Hatip Lisesi öğrencileri Hasan Ali Köse ve Mehmet Enes Özcan vardı. Şiir ve İlahilerin devamında ise Mekke’nin Fethi sunumu ile sohbetçi İlahiyatçı-Eğitimci Hasan Bakırcı sözü aldı.

 MEKKE’DE KAN DÖKÜLMESİNİ İSTEMEDİMekke’nin Fethi programında Mekke’nin Fethi ile ilgili bilgiler de verildi, “Peygamberimize peygamberlik geldiğinde insanları İslamiyet’e tebliğde bulunmuştu. O zamanlar Mekke’de zulüm ve karanlık günler vardı. Müşriklerin çoğunluğu onu Mekke’nin dışına çıkarmak için çalışıyorlardı. Peygamberimiz de Mekke’den çıkmak için yola çıktı ve ilk olarak da Taif’ e gitti. Oradan döndü ve Mekke halkı kendisini kabul etmek istemedi. Müşriklerin yaptıklarına rağmen, Peygamberimiz Allah’ın onları helak etmesini istememiş ve ‘Ey Rabbim, onlar beni tanımıyorlar, onları asla helak etme’ diyerek onların helak olmasını istemedi. Daha sonra Peygamberimiz Medine’ye Hicret etti. Peygamberimiz, Mekke’nin Fethi için, ‘Ey Mekke, sen Allah’ın en sevimli beldesisin. Ehlim, beni senden çıkarmasaydı seni fethetmeyecektim’ diye konuşmuştur. Bu yaşanan olaylardan 6 yıl sonra fetih gerçekleştirilmek için yola çıkıldı. Yola çıkıldığı zaman Peygamber efendimizin aklında Mekke’nin Fethi vardı. Ama çeşitli olaylar gerçekleşti ve oradan Hudeybiye’ye dönerek, orada çeşitli mucizeler gerçekleştirdi. Daha sonra Hz. Osman’ı Mekke’ye elçi olarak gönderdi. Daha sonra oradan 2 sene sonra Mekke’ye gelme karşılığında biat edilmiştir. Peygamberimiz Mekke’de kan dökmek istemediği için orada savaş yapmamış ve biat gerçekleştirmişler, 2 yıl sonra Mekke’ye geri girmiştir. Böylece Mekke’nin Fethi’ni gerçekleştirmiştir” diyen Bakırcı, salonda ki misafirlere bir tavsiyede bulunarak;”başladığımız yada yapacağımız bir işi Besmele ile başlayabiliyor ve o işin sonunda Hamdele yapabiliyorsak o işin hayır getireceğini ama besmele ve hamdele çekemiyorsak o işin allah’ın rızasına uygun olmadığını gösterecektir” diyerek, konuşmasının sonunda, dünyanın en kıymetli yerinin Mekke olduğunu, orada Allah’ın evinin ve Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A. V)’in hayatının geçtiğini belirtti. Bakırcıya konuşmasının sonunda, Saadet Partisi Ilgın İlçe Başkanı R. Yetkin Özalp, hediye takdim etti.

Program hız kesmeden soluk aldırmadan devam etti Mekke’nin fethi sunumundan sonra Kapu Camii müezzini Halil Elma’nın Kur-an ziyafeti vardı. Vatandaşların Kur-an’ı Kerim ziyafetinde kendinden geçtikleri görüldü. Kur-an’ı Kerim ziyafetinin ardından İbrahim Koç Filistin Adlı Şiirini okudu. Şiirin fetih sözlerine gelince salonda bulunan gençler Al-İmran suresinin 12 ayeti ilk önce Arapça sonrada mealinin okuması gençleri salonda ayakta alkışlattı. Programda son olarak sema gösterisi yer aldı. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören semazenler yaklaşık yarım saat sema gösterisi sundu. Semazenlere hediyelerini Ilgın belediye başkanı H. İbrahim Oral takdim etti. Ayhan Battır hoca efendinin yaptığı dua ile gece son buldu. Programın girişinde ilçemiz esnaflarından Haydar Dileğin ikramı olan irmik helvası dağıtıldı.IHH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1579 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 12:29 pm A A
BENZER HABERLER