20° Kapalı

Fabrika çiftçiden değil, çiftçi fabrikadan kazanacak

Ülke Gündemi - Mayıs 6, 2013 5:47 am A A

11 Mayıs’ta yapılacak olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu öncesi ilçe, belde ve köy ziyaretlerini sürdüren Güçbirliği Hareketi, Cihanbeyli, Altınekin, Taşpınar, Oğuzeli, Yeniceoba, Günyüzü, Dedeler, Yapalı, Hoyukkuyu, Akıncılar ilçe, belde ve köylerini ziyaret etti.

COŞKULU KARŞILAMA

Güçbirliği Hareketi’nin Başkan Adayı Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, Yönetim Kurulu Adayları Dr. Alişan Taşpınar, Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş, Ziraat Mühendisi Arslan Üstündağ ve Eğitimci-İktisatçı Mehmet İnan’ın ilk durağı Altınekin ilçesi oldu. Altınekin girişinde çiftçilerin oluşturduğu 150 araçlık konvoyun karşıladığı Güçbirliği Hareketi, üreticilerden yoğun ilgi gördü. Sevgi gösterileri ve sloganlarla karşılanan Başkan adayı Prof. Dr. Mevlüt Mülayim ve Yönetim Kurulu adayları, Cihanbeyli, Altınekin bölgesine adeta çıkarma yaptı.

YATIRIMLAR HIZLANACAK

Altınekin ilçe merkezinde kalabalık bir çiftçi grubuna hitap eden Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, göreve geldikleri günden itibaren yatırımların hızlanarak devam edeceğini söyledi. Yapılan hiçbir yatırımın engellenmeyeceğini, aksine yeni yatırımların ilave edileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mülayim, çiftçilere hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bizler başkaları gibi sizlerin parasını çarçur etmeyeceğiz. Daha iyi yatırımlarla ve doğrudan Konya’ya yatırımlar yapacağız. Yapacağımız bütün yatırımlar dengeli olacak ve bölgelere eşit dağıtılacak.”

 

PANCAR 180 TL OLACAK

Pancar fiyatının enflasyonun çok altında kaldığına işaret eden Başkan Adayı Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, çiftçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini kaydetti. Mevcut yönetimin görevde bulunduğu 10 yılda, her yıl ortalama enflasyon artışının yüzde 8-10 aralığında olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, “10 yılda enflasyon yüzde 80-100 arasında arttı. Buna karşın pancar fiyatı 10 yılda yüzde 30 arttı. Buradaki yüzde 70’lik enflasyon kaybı çiftçinin sırtına yüklendi. Biz göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu haksızlığı hukuksuzluğu gidereceğiz ve gelecek dönem için pancar alım fiyatı 180 TL olacak. Gittiğimiz bölgelerde 180 TL’yi nasıl vereceksiniz diye soruyorlar bize. Şeker Kanunu bu konuda çok açık. Kooperatifler istedikleri oranda pancara fiyat verebilirler. Bu konuda hiçbir yasal engelleme yok.”değerlendirmesinde bulundu.

ÇİFTÇİLERİN ÇOCUKLARI İŞE ALINACAK

Konya çiftçisinin en çok gübre fabrikasına ihtiyaç duyduğunu, bu konuda bir proje hazırladıklarını açıklayan Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, fabrikaların doğru kişiler tarafından doğru şekilde çalıştırılacağını söyledi. Şu anda kooperatif bünyesindeki şirketlerde çalışanlarının çocuklarının hiçbir şekilde ‘işimizden olacağız’ endişesine kapılmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Mülayim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut yönetimin yalan-yanlış propagandalarına kanmayın. Göreve geldiğimizde hiç kimsenin işiyle ekmeğiyle uğraşmayacağız. Çiftçilerimizin çocukları işlerine devam edecek. Çalışanlarımızı hiçbir zaman asgari ücrete mahkûm etmeyeceğiz. Kalifiye gerektiren işler dışında, bütün çalışanlarımızı çiftçi çocuklarından alacağız.”ifadelerini kullandı.

DEVLETİN ARKASINA SIĞINMASINLAR

Güçbirliği Hareketi’nin Yönetim Kurulu adayları arasında yer alan Uzm. Dr. Alişan Taşpınar ise çiftçilerden gelen sorulara yanıt verdi. Pancarın ton fiyatını 180 TL olarak açıkladıklarını, bunun da mevcut yönetimi endişelendirdiğini anlatan Dr. Taşpınar, “Pancarın ton fiyatını 180 TL yapamazlar, devlet bu fiyatları belirliyor, diyorlar. Devletin arkasına sığınmasınlar çıkıp açıkça anlatsınlar. Bugüne kadar çiftçimizi ‘fiyatı devlet belirliyor’ diyerek kandırdılar, ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Şeker Kanunu açık. Merak edenler araştırsın. Kooperatifler pancara istedikleri fiyatı verebilirler. Kaynağınız ne diyorlar. 445 trilyon kar açıklaması gereken kurum, 127 trilyon kar açıklıyor. 300 trilyonun nereye gittiği belirsiz. Bu 300 trilyonluk kaybın önüne geçtiniz mi, bugün yapılanın iki katı yatırım da yaparsınız, pancara 180 TL de verebilirsiniz.”şeklinde konuştu. Bütün üreticileri 11 Mayıs’ta yapılacak olan seçime davet eden Güçbirliği Hareketi, çiftçilere ‘sandığa sahip çıkın’ çağrısında bulundu.

Memleket

Bu haber 1565 kez okundu.
Ülke Gündemi - 5:47 am A A
BENZER HABERLER