24° Kapalı

En güzelleri sergileniyor

Kültür & Sanat - Şubat 3, 2013 1:43 pm A A

İstanbul Antik Sanat tarafından düzenlenen Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif ve tespih sergisi İstanbul’da açıldı. Mehmet Çebi’nin usta sanatçıların eşsiz klasik ve modern hilye çalışmalarından oluşan hat ve tespih koleksiyonu dünyanın en büyük hilye sergisi olmaya aday. Sergi İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor. T.C. Başbakanlık himayesinde açılan sergi yaklaşık 200 adet Hilye-i Şerif ve 300 adet kıymetli materyallerden mamul tespihlerden oluşuyor. Sergide yer alacak olan hat koleksiyonu, “Hilye-i Şerif” ya da “Hilye-i Nebevi” gibi isimlerle de bilinen ve Hz. Muhammed (sav)’in fiziksel, insani ve ahlaki niteliklerini, tavır ve hareketlerini anlatan eserlerden oluşuyor.

Tespihler dikkat çekiyor
 

Tespih koleksiyonunda Osmanlı döneminden kalma çok değerli mercan, kehribar, kuka, bağa, fildişi, necef gibi malzemelerden yapılmış teşbihlerle beraber günümüz tesbih sanatçılarının yapmış olduğu balık dişi, fildişi, kehribar, gergedan boynuzu, anber tesbihler dikkat çekiyor.

Ustaların eserleri var

Sergide eserleri sergilenecek isimler arasında özellikle Türk-İslam Sanatları hususunda nadide ve sıra dışı eserleri ile tanınan Hasan Çelebi, Fuad Başar, Hüseyin Türkmen, Mustafa Cemil Efe, Eyüp Kuşçu, Fevzi Günüç, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman, Ahmet Bursalı gibi isimler yer alıyor. Ahmet Faris Rızk, Cevat Huran, Said Abuzeroğlu, Abdürrezzak Karakaş, Muhammed Cevatzade, Habip Ramazanpur, İhsan Ahmedi gibi uluslararası sanatçıların eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi 27 Ocak – 4 Şubat 2013 tarihleri arasında gezilebilecek.

Bu haber 1659 kez okundu.
Kültür & Sanat - 1:43 pm A A
BENZER HABERLER