19° Kapalı

Daha Yeşil Bir Ilgın İçin

Ilgın Gündemi - Mart 19, 2013 6:31 pm A A

Yeni atanan Konya Orman Bölge Müdürü Necati ALIÇ, İşletme Müdürü Birol DÜNDAR, Ilgın Orman İşletme Şefi Erdoğan DEMİRCİ Belediye Başkanı H.İbrahim ORAL’ı makamında ziyaret etti. Ilgın’ın yeşil alanları konusunda değerlendirmeler yapan heyet-i umumiye Ilgın’ın ormanlık alanlarının genişletilmesi, korunması konusunda fikir alışverişinde bulundular. Ilgın’da bu yıl içinde 400 hektarlık ağaçlandırma çalışması yapılması planlandığı belirtilirken, yeni dönemde ormancılığın vatandaşların faydalanabileceği şekilde ekilmesi planlandı. Yine yeni dönemde ormanlarımızın daha çok ceviz, badem gibi ağaçlarla bezenmesinin daha iyi olacağı görüşünde mutabık kalındı. Ormanların insan hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunun altı çizilerek, Doğal yaşam koşullarının olmazsa olmazı olan ormanlarımızın yaşatılması ve alanlarının genişletilmesinin önemi vurgulandı.

Yine sohbet esnasında Ilgın’ da hayvancılığın daha iyi koşullarda ve verimi artıracak bir şekilde yapılması gerektiği konusunda münazara edildi. Hayvancılığın şartlarının iyileştirlmesi ve kalitesinin arttırılmasının çok önemli olduğu vurgulandı. Hayvancılık yapanların otlatma sahaları içerisine kesinlikle orman alanlarının girmemesi gerektiği, Hayvanların bilhassa keçilerin ormanlara çok büyük zarar verdiği ve bunun önlenmesi gerektiği vurgulandı. Bununla beraber vatandaşların ormanları kullanırken dikkatli olmaları gerektiği, piknik öncesi ve sonrası çevreyi temizlemeden ve yakılan mangal ateşlerinin tam söndürüldüğünü görmeden oradan ayrılmaması gerektiği vurgulandı.

Belediye Başkanlık Makamından ayrılan misafirlere eşlik eden Başkan H.İbrahim ORAL misafirlere küçük bir Ilgın turu yaptırdı. Konya Orman Bölge Müdürlüğü görevine yeni atanan Necati ALIÇ Ilgın’ ı çok beğendiğini söylerken bilhassa Lala Mustafa Paşa Külliyesine hayran kaldığını, Konya’da bulunduğu bu iki aylık zaman zarfı içerisinde böyle bir yer görmediğini söyledi. Külliyenin Ilgın için muazzam bir değer olduğunu belirtti. Başkan H.İbrahim ORAL ziyaretleri için misafirlere ayrı ayrı teşekkür ederken güzel temennileri için şükranlarını belirtti.IHH

Bu haber 1254 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 6:31 pm A A
BENZER HABERLER