24° Kapalı

Bu seçimlerde Saadet yıldızı parlayacak

Ülke Gündemi - Aralık 11, 2013 10:07 am A A

Dünya’da ve Türkiye’de çok önemli şeyler oluyor. ABD, 1979 İslam devriminden bu yana kanlı bıçaklı olduğu İran’la, dünyanın gözü önünde masaya oturdu ve anlaştılar.
Hükumet kendisini, İran ve Suriye politikalarını yeni konjonktüre uygun olarak revize etmek zorunda hissediyor. Bir yanda İran Küresel sistemle anlaşırken, öbür yanda İsrail’in, Mısır’daki darbecilerin ve Suudi yönetiminin de içinde bulunduğu İran karşıtı yeni bir cephe oluşturuluyor. AK Parti hükumeti AB’den aradığını bulamamanın şaşkınlığı içerisinde. Rusya ziyaretinde Putin’le birlikte kameraların karşısına geçtiklerinde Rusya’nın üyesi olduğu Şangay İşbirliği Teşkilatı’na Türkiye’nin de alınmasını istedi. Basın toplantısında Putin’e doğru dönerek konuşan Erdoğan, “Şangay İşbirliği Teşkilatı’na Türkiye’yi alın ve bizi bu sıkıntıdan kurtarın” dedi.
“Ayıkla pirincin taşını” dedirten cinsten gelişmeler bunlar.
İç siyasette de durum epeyce karışık vaziyette. AK Parti-Cemaat krizi derinleşiyor: Geçtiğimiz ay açıklanan Demokratikleşme Paketi, Barzani’nin Diyarbakır’da ağırlanması, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyareti ve Erdoğan’ı Başbakanlığa taşıyan meşhur Siyonistlerle görüşmesi… Ulusalcı kesim iktidar partisini Batıcı olmakla suçluyordu. ABD güdümünde olmalarının ülke bağımsızlığını zedelediği gerekçesiyle Erdoğan’a ağır eleştiriler yöneltiyorlardı. Şimdi, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet icazet için ABD yoluna koyuldu. O daha ileri gitti; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Sarıgül için aleni kulis yaptı. Sürekli eleştiri oklarını yönelttikleri cemaatin temsilcileriyle oy desteği için oturup pazarlık yaptılar. ABD üzerinden iç siyasete verilmek istenen ayara itiraz eden olmayacak mı?
Türkiye’de her şey önümüzdeki yerel seçimlere ayarlı. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin belediye başkan adaylarını açıklarken önemli bir ayrıntı da gözlerden kaçmadı. Başbakan, takdimciliği bizzat kendisi yapıyor. O ile yaptıkları yatırımları anlatıyor, başkan adayını sahneye kendisi davet ediyor; hep birlikte ellerini havaya kaldırıp poz veriyorlar. Bu yeni bir uygulama olmakla beraber, Erdoğan’ın geçmişinde takdimcilik önemli bir yer tutar. Niçin ve ne niyetle bu işi üstlendiğinin bir ehemmiyeti yok.
Parti teşkilatlarına büyük bir huzursuzluk hakim. Herkes kendi nefsini ve desteklediği adayı düşünüyor. Bırakın ülkenin gidişatını ve milletin geleceğini düşünmeyi, velinimet olarak gördükleri partilerini bile düşünecek durumda değiller. Rozeti yakasında, göğsünü gere gere AK Parti’yi savunan kimse kalmadı. Parti kurulduğu günden beri teşkilat mensupları iş kovalama yarışına girdiler. Amelelik olarak gördükleri parti ve bakanlık teşkilatlanmalarını anlaşmalı oldukları ekibe devrettiler. Önceleri her konuda anlaştıkları ekiple şimdi kavgalı durumdalar. Artık bu destekten de mahrum bulunuyorlar. İçine düştükleri durum içler acısı; dışarıdan gönüllülerin itelemesiyle yürüyen bir parti haline geldiler. AK Parti teşkilatları partinin sırtında yük, parti de taraftarın sırtında ağır bir yük haline geldi. Belediye başkan adaylarını Başbakan’ın açıklamış olması durumu değiştirmez; oluşan tepkiyi önlemeye, örtmeye genel başkanın gücü yetmiyor.
İçeride ve dışarıda yaşanan bu ve benzeri gelişmeler bir dönemin kapanmakta olduğunu ve yeni bir dönemin kapılarının aralandığını işaret ediyor. Yeni dönemde toplanmanın adresi hiç şüphesiz ki Saadet Partisi olacaktır. Saadet Partisi, bu yerel seçimlerde halkın ilgisini ve beğenisini toplayacak; önemli sayıda belde, ilçe ve il belediye başkanlığı kazanarak yine, yeniden milletimizin ilgi odağı haline gelecektir.

Bu haber 1550 kez okundu.
Ülke Gündemi - 10:07 am A A
BENZER HABERLER