19° Kapalı

Bu Camide Yok Yok…

Ülke Gündemi - Aralık 22, 2012 8:19 pm A A
İstanbul Kartal’da çocukları internet bağımlılığından kurtarmak ve kitap okuma, namaz gibi manevî değerler kazandırmak isteyen aileler, cami ve kütüphaneye gidenlere tablet PC hediye ediyor. Bu çalışmayla yaklaşık 350 çocuk cami müdavimi oldu.
Kontrolsüz internet kullanımıyla çocukların aileden ve manevî değerlerden uzaklaşması, kötü alışkanlıklar edinmesi hemen her gün yazılı ve görsel medyanın gündeminde yer alıyor. Bunların önüne geçmek ve iyi bir nesil yetiştirmek isteyen İstanbul Kartal’da Atalar Mahallesi sakinleri, çocukları için “hediye projesi” başlattı. Projeye göre vakit namazlarında camiye ve cami kütüphanesine gelen çocuklara 40 gün sonrasında tablet PC hediye ediliyor. İlk günler hediye heyecanıyla başlayan proje zamanla çocuklarda kitap ve namaz sevgisine dönüşmüş. Zira büyüklerin, namazda çocukları ön saflara alması, ailelerin çocuklarla birlikte kütüphaneye gelip kitap okuması meyvelerini vermiş. Şimdilerde yaklaşık 350 çocuk, Atalar Merkez Camii’nin müdavimi olmuş.
    Atalar Mahallesi Merkez Camii, sadece dinî vecibelerin yerine getirildiği bir yer değil, sosyal birçok ihtiyacın karşılandığı mekân haline gelmiş. Kütüphane, spor salonu, mağaza ve yemekhane, camideki mekânlardan birkaçı. Camide fakirlerin giyim ihtiyaçları giderilirken, her gün 350-400 kişiye de yemek veriliyor. Mahalleli bunun dışında üniversite öğrencilerine burs veriyor ve evlilik hazırlığında olan gençlere de maddî imkânları ölçüsünde yardım ediyor. Tüm bu sosyal faaliyetleri mahalle sakinleri kendi arasında karşılıyor.
    Cami kütüphanesi, ilkokuldan üniversiteye kadar birçok öğrenci ve yetişkine hitap ediyor. İmam Yücel Kara, “Mahalleli kendi çocuklarının sürekli internet kafelerde olmasından, yaşlıların hatırını tutmamaktan, camiye uğramamasından dert yakınıyordu. Ben de ‘Hediyeler verip, kendinizi sevindirin. Belki o zaman sizi dinlerler.’ dedim. Sonra birlikte böyle bir kampanya başlattık.” diyor.
    Buraya geldikten sonra okuma isteğinin arttığını söyleyen 13 yaşındaki Erkam Aslanoğlu, camiye gelen yaklaşık 350 çocuktan biri. Aslanoğlu, “Bu projeyi ilk ailem söyledi. Mahalledeki arkadaşlarımla okuldan sonra kitap okuyoruz.” diyor. Ceren Yıldız (15) ise anne ve babası ile yatsı namazını kılmaya geliyor. 12 yaşındaki çocuğuyla camiye gelen İlyas Yazıcı (45), en arka saflarda yer alıyor. Çocukları ön saflara alan Yazıcı, “Bu hediye kampanyasından sonra başta çocuklarımız, hepimizi bir heyecan sardı. Camimiz renklendi. Yardımlaşmalarımız arttı. Mahallemize huzur geldi.” diyor. Çocuğuyla namaza gelen Gönül Yılmaz ise, “Çocuğum çoğu zaman buranın kütüphanesinde ders çalışıyor. Ben de onunla gelip kitap okuyorum. Daha sonra namazımızı kılıp eve gidiyoruz.” şeklinde konuşuyor.
Bu haber 1259 kez okundu.
Ülke Gündemi - 8:19 pm A A
BENZER HABERLER