19° Kapalı

Belediye Faizin Kucağında

Politika - Nisan 27, 2013 6:19 pm A A

Saadet Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı Seçim işleri Başkanı Hüseyin Saydam Konya Büyükşehir Belediyesi’ni topa tuttu…

Saadet Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı Seçim işleri başkanı Hüseyin Saydam bir basın toplantısı düzenledi tek gündem maddesi ise Konya Büyükşehir Belediyesi idi.
İşte Basın Toplantısından Notlar:

Kıymetli basın mensupları bugün ki tek gündem maddemiz Konya Büyükşehir Belediyesi. Vatandaşın parası nasıl çarçur ediliyor bunu açıklamak için buradayız. Herkesin malumu iktidar partisi hem genelde hem de yerelde 10 yıldır bir pembe dizi oynatıyor, topluma hem yapay bir mutluluk hormonu salgılattırmaya çalışıyor hem de bir takım afaki söylemlerle toplumun gazını almak için çabalıyor. Senaryo gereği her şey güllük gülistanlık gösterilmek isteniyor. Kendileri halktan uzak yaşıyor ve vatandaşı da kendileri gibi yaşıyor zannediyorlar. Hâlbuki gerçekte bu hiçte böyle değil. Çünkü biz biliyoruz ki; vatandaşımız ekonomik, sosyal, siyasal, hukuksal birçok derdiyle başbaşa. 10 yıldır Saadet Partisi olarak biz de, halkımıza bunun bir yalan rüzgârı olduğunu gerçek hayatta hiçbirşeyin böyle olmadığını her fırsatta söylüyoruz.

Koskoca bir 10 yıl reklamlarla, bilbordlarla, medya gücüyle sanki çok büyük şeyler yapılıyormuş havasıverilerek geçirildi. Hatta daha ileri gidilerek daha önce yapılmış olan birçok icraat değişik atraksiyonlarla sanki yeni yapılmış gibi halkımıza sunulmaktadır. Bizim 15 yılda Konya’ya kazandırdığımız birçok yatırım yok pahasına satılmış, bunların geliri ile de yine bizim yaptığımız eserlere ufak tefek bir takım ilaveler yapılarak önlerine koca koca levhalar dikilerek büyük bir debdebe içinde açılışlar, törenler yapılarak halkımıza ne büyük icraatlar yapıyoruz süsü verilmiştir. Aslında temelde belediyecilik için harcanmasıgereken paralar, Belediye Başkanları tarafından kendi makamlarını korumak ve kendi reklamlarını yapmak için harcanmış ve hala da harcanmaktadır. Hatta bu reklam işini öyle abartmışlardı ki; bunların döneminde kendi resmini çöp arabalarının üzerine yapıştıran belediye başkanlarını bile gördük. Reklamcılık adına bu da AKP’nin icadıydı herhalde.

Kıymetli hemşerilerim, bugün Konya’da yaklaşık 650 civarında bilbord, 1000 civarında da CLP ve 100 civarında da Megalight bulunmaktadır. Ama ne yazık ki yaptığımız tespitlere göre her hafta bu bilbordların yaklaşık 200 tanesini, CLP’lerin 300 tanesini Megalight’ların da 30 tanesini Büyükşehir Belediyesi kullanmaktadır. Kaba bir hesap yaparsak bu bilbordlara belediye kira ödüyor mu, ödemiyor mu bilmiyoruz ama kira vermediğini bile varsaysak; sırf bu bilbord, megalight, CLP ler için yapıştırılmak için yapılan baskıya yıllık yaklaşık 500 bin TL (eski parayla 500 milyar TL) gibi bir para heba edilmektedir. Bu da 10 yılda 5 milyon TL (Eski parayla 5 trilyon) gibi bir para yapıyor. Tabi bu paranın içinde gazete, TV, İnternet, radyo reklamları yok. Ayrıca yaptıkları açılışlar için bastırdıkları davetiye, ilan, afiş vb. masraflar da yok.

Şimdi esas konumuza geliyorum. Yaptıklarıbu israflar bir davetiye ile zirveye taşındı artık. Şimdi sizlere geçen hafta Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli atılan Kongre Merkezi’nin temel atma töreni için bastırılan davetiyeyi göstermek istiyorum. Basit bir temel atma töreni için bastırılan bu davetiyeler yapılan israfı gözler önüne sermektedir. Vatandaşımızın hizmet getirsin diye seçimle emanet ettiği bu görevi, Belediye Başkanlarımız kendi heva ve hevesleri doğrultusunda, kendi makamlarını korumak adına hiç acımadan harcamaktadırlar.

Şimdi buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Akyürek Bey’e seslenmek istiyorum. Yahu siz de hiç vicdan merhamet yok mu? Lafa gelince mangalda kül bırakmayan, yetimin hakkı edebiyatıyapan sizler, böyle bir zarfa ve davetiyeye nasıl izin verdiniz? Daha bunlar yetmiyormuş gibi şu anda sıradan bir işadamının bile yapabildiği bir bina için bu kadar bilbord, gazete, TV, afiş, internet reklamları, hatta bunlarda yetmiyormuş gibi şehrin değişik kavşaklarına hukuksuz bir şekilde koydurttuğunuz seyyar bilbordlar size de garip gelmiyor mu? Bu yapılan hizmetleri sanki vatandaşa bir lütufta bulunuyormuşçasına sunmanın ne anlamı var? Yazık değil mi milletin parasına? Kendi cebinizden bile harcasanız bunun bir hesabı var. Bakın bu yapılan israfların hesabını veremezsiniz.

Sıradan bir temel atma için bu kadar bir büyüklükte bir davetiye bastırmışsınız. Bu mantıkla devam eder, eğer siyasi ömrünüz yeterse, bu kongre merkezi de büyük bir şaşa ile temelini atıp arkasınıgetiremediğiniz Tarihi Kent Meydanı, Stadyum İnşaatı, Ereğli Yolu Altgeçidi gibi yatırımların akıbetine uğramazsa ve bu merkezi bitirebilirlerseniz, yapacağınız açılışın davetiyesinin büyüklüğünün herhalde bu kadar olacağınıtahmin ediyoruz. Ama biliyoruz ki Konyalı buna izin vermeyecek.

Kıymetli Konyalı Kardeşlerim, belediyelerin yaptıkları israflara vatandaştan topladıkları vergiler yetmiyor, hükümetten gelen ödenekler yetmiyor, gayrimenkul satıyorlar yetmiyor, hizmet bedeli olarak topladıkları paralar yetmiyor bir de gidip A bankasından B Bankasından kredi çekmek üzere Belediye Meclisi Başkana yetki veriyor. İşte bunun kararları.

2012 yılı Mayıs ayı (14 Mayıs) Belediye Meclisi kararı 2 nci Madde.

2012 yılı Kasım ayı (12 Kasım) Belediye Meclis kararı 65 nci Madde

2013 yılı Şubat ayı (11 Şubat) Belediye Meclis kararı 51 nci Madde

Buradan da anlaşılacağı üzere gelen paralar yetmemiş, Başkana yetki verilmiş, kredi çekilmiş ve bunlarda hoyratça harcanmış. Yapılan yanlışlar üzerine Belediye faizcinin kucağına itilmiş.

Yapılan veya yapılacak hizmetler zaten olması gereken hizmetler ve biz belediye başkanlarını bu hizmetleri yapsınlar diye seçiyoruz. Kimse unutmasın ki bu makamlar gelip geçicidir ve size verilen bir emanettir. Bu emanetleri yerinde ve zamanında israf etmeden kullanmak zorundasınız.

Çok kıymetli Konyalı kardeşlerim bizler Saadet Partisi olarak milletimizin hakkını hep koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu milletin özüyüz. Adından da anlaşılacağı üzere biz Milli Görüşüz. Halkımızın dertlerini biz biliyoruz ve ancak biz çözeriz. Bu hareket öyle 8-10 yıllık bir hareket değil 44 yıllık bir geçmişi olan devlet ve belediyelerde tecrübeleri olan bir harekettir. Biz vatandaşımızı hiç kandırmadık. Biz de belediyecilik yaptık ama vatandaşımızın parasını hiç boşa vermedik. Artık bu son çırpınışlar boşadır. Vatandaşımız kararını vermiştir. Gününü beklemektedir. O gün geldiği zaman emaneti asıl sahibine teslim edecektir.

Bu haber 1262 kez okundu.
Politika - 6:19 pm A A
BENZER HABERLER