19° Kapalı

Azınlıklara verilen haklar, MGV’ye verilmedi

Ülke Gündemi - Temmuz 11, 2013 6:12 am A A

Azınlıklara verilen haklar, MGV’ye verilmedi

Azınlık vakıflarına verilen haklar, 28 Şubat döneminde kapatılan ve açılması gündemde olan vakıflara verilmedi…

28 Şubat süreci sonrası kapatılan vakıfların açılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM’den geçerek onaylandı. Ancak, azınlık vakıflarının açılması için yapılan düzenlemeler ile MGV ve benzeri vakıfların açılması için yapılan düzenlemeler farklılıklar içeriyor.

Ahmet Açıkay/Ankara

Torba kanun kapsamı içinde yer alan 28 Şubat süreci sonrası kapatılan vakıfların açılmasına ilişkin düzenlemenin yasallaşması sonrası akıllara azınlık vakıflarına verilen haklar geldi. Azınlık vakıflarının açılması için 2008 yılında yapılan düzenlemeler ile 28 Şubat süreci sonrası kapatılan vakıflara ilişkin düzenlemeler farklılıklar içeriyor. Osmanlı  Devleti’nin yıkılması sonrası yeni kurulan Cumhuriyet rejiminin yasaklayarak, kapattığı azınlık vakıflarının haklarının iadesine ilişkin 2008 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile başta Milli Gençlik Vakfı olmak üzere 28 Şubat dönemi sonrası kapatılan vakıfların açılmasına ilişkin düzenlemelerin ayrıntıları dikkat çekiyor. Azınlık vakıflarının mal varlıklarının üçüncü kişilerde olması halinde dahi, tekrar mülk olarak azınlık vakfına iadesi  bile verilen haklar arasında yer alırken, örneğin MGV’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde iken satılan, el değiştiren mülkleri hakkında yeniden açılacak olan MGV, herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Kurulan ve mülklerine kavuşan azınlık vakıfları geriye dönük hak tanziminde bulunabilecekken, 28 Şubat sonrası kapatılan vakıflar yasayla böyle bir haktan mahrum bırakıldı.

Azınlıklara Verilen Hakların Aynısını İstiyoruz

Azınlık vakıflarının açılmasına ilişkin yapılan düzenlemeleri de hatırlatan Tongüç, “Yasa da geçmişe dönük olarak mal varlıklarının hakları ile ilgili bir şey denmiyor. Biz, azınlıklarla ilgili malvarlıklarının iadesi çalışması ve kanuni düzenlemesi yapılırken ‘üçüncü şahısların elinde de olsa devlet tarafından alınıp asıl sahiplerine verilmesi’ şeklinde madde eklenmişti.  Biz de azınlık vakıfları ile ilgili yapılan düzenlemenin aynısını MGV için de istiyoruz. Eğer eksiklikler giderilmezse, biz aynı ülkede aynı konuda iki farklı kanuni uygulamanın olmayacağını beyan ederek, dava açacağız” açıklamasında bulundu.

 

Olumlu Ancak Eksik Bir Adım

Kapatılan vakıfların tekrar açılmasını olumlu bulduklarını söyleyen kapatılan Milli Gençlik Vakfı’nın son Genel Başkanı ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, yasanın eksikliklerle dolu olduğunu söyledi. Tongüç,  “Biz bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz. Ancak eksikliklerin olduğunu söylüyoruz. Olumlu adımı bir bütün olarak yapılması sanırım daha sağlıklı olacaktı. Ancak öyle olmadı. Vakıf malını hepimizin gözetmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz MGV’nin malları nasıl teslim alındı ise aynı şekilde bize iade edilmesini bekliyoruz. Biz bu malların takipçisi olacağımızı da buradan söylüyoruz” dedi. Tongüç, Başbakan Erdoğan’ın kapatılan vakıfların açılması ile ilgili yaptığı konuşmayı da hatırlatarak, “Sayın Erdoğan’ın konuşmasındaki esaslara sadık kalınmasını bekliyorduk, ancak yasa eksikliklerle dolu. Eğer bu konuda gerekli adım atılmazsa kadük kalacağını belirtelim. Çünkü milletimizin bağışladığı vakıf mallarının bir metresinden dahi vazgeçmemiz mümkün değil” dedi.

 

Bu haber 1453 kez okundu.
Ülke Gündemi - 6:12 am A A
BENZER HABERLER