Dolar : Alış : 5.7982 / Satış : 5.8087
Euro : Alış : 6.5935 / Satış : 6.6054
HAVA DURUMU
hava durumu

konya34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 2597 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AYLA FİLMİNİ SEYRETTİNİZ Mİ?

11 Aralık 2017 - 2.892 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kategorisiz»AYLA FİLMİNİ SEYRETTİNİZ Mİ?
AYLA FİLMİNİ SEYRETTİNİZ Mİ?

Eğer seyretmediyseniz, en kısa zamanda mutlaka sinemalara gidin seyredin. Tam Oscar’lık bir film. Merhamet, sevgi ve Türklerde “söz namustur” sözünün nasıl tezahür ettiği ve gerçekleştiği bu filmde gayet güzel işleniyor. Duygusal bir film olması dolayısıyla gözyaşlarınıza mani olmanız zaten mümkün değil.
Hani Mevlânâ Celâleddîn Rûmî, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” diyor ya.
Ayla filminde bunu canlı olarak âdeta yaşıyorsunuz! İtiraf etmeliyim bu filmden çok etkilendim.

Kore’de savaşmaya giden, nice kahramanlıklar gösteren Türk askeri Süleyman, bir ormanda cesetler arasında inler vaziyette bulduğu Koreli kız çocuğunu, alıyor ve Türk Askerî Birliği’nde ona büyük bir merhamet örneği göstererek bakıyor, o kız çocuğunun her şeyiyle ilgileniyor. Konuşamayan ve adını söyleyemeyen o kız çocuğuna “Ayla” ismini veriyor. Ayla sonradan Türkçe’yi öğreniyor ve ilk konuşmaya da Türkçe sözlerle başlıyor. Manevi babası Süleyman’la arasındaki dil birliğine ne kadar geç kavuşsalar da, aynı duyguları paylaştıkları için mesele olmuyor. Zamanla birbirlerine öyle alışıyorlar ki ayrılmak onlara çok zor geliyor.
“Bizde söz namustur, babaların kızlarına verdikleri sözler mutlaka tutulur, babalar kızlarına verdikleri sözler için yaşarlar. Söz, tekrar geleceğim.” diyerek 1951 yılında Ayla’dan ayrılmak zorunda kalan Süleyman ömrü boyunca namusuna gözü gibi bakıyor ve yıllar sonra 2010 yılında hasret bitiyor. 59 yıl sonra verdiği sözü yerine getiriyor ve Ayla’ya, kızına kavuşuyor. Ve o kavuşma anı, göz yaşlarımın kendini tutamadığı an…

Merhamet ve saf sevgi üzerine kurulu gerçek ve yaşanmış bir hikayeyi dünyaya anlatmak için çekilen, Türk insanının merhametini, sevgisini kan bağı olmaksızın gösterdiği fedakârlıkları ortaya koyan Ayla filmini mutlaka herkes izlemeli.

Ve Ayla bugün manevi babası Süleyman’ı kaybetti. Allah ondan razı olsun. Allah kabrini cennet eylesin. Selametle…

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar