24° Parçalı az bulutlu

Anadolu Gençlik Derneği Ilgın’da Noel’i Değil Fethi Kutladı

Ilgın Gündemi - Ocak 2, 2014 3:18 pm A A

Anadolu Gençlik Derneği Ilgın Temsilciliği tarafından organize edilin Mekke’nin Fethinin 1383. Yıl kutlama programı Ilgın kültür sarayında gerçekleştirildi.

Programa Ilgın Belediye Başkanı H. İbrahim Oral, Çiğil Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Yaka, İl Genel Meclis Üyesi Faruk Koç Ilgın Adli Müzaheret Başkanı Av. R. Yetkin Özalp, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Kutlama programında açılış konuşmasını AGD Ilgın temsilcisi Mazhar Turgut Gerçekleştirdi.

Anadolu Gençlik Derneği Ilgın Temsilcisi Mazhar Turgut’un konuşmasının önemli detayları

Agd ılgın temsilciliğince organize edilen “Karanlıktan aydınlığa, Zülümden adalete dönüşün adı olan Mekke’nin Fethi” nin 1383 yıl dönümü gecemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Büyük bir ilgi ile beklenen ve takip edilen bu geceler bizlere ve bu organizasyonda görev alan genç kardeşlerimize de büyük bir heyecan ve coşku vermektedir.
Maide süresi …. Ayet Cenab-ı Hak “Yahudi ve hiristiyanları dost edinmeyiniz” buyurmaktadır. Bu emire uymak için, bugün sırf onlara benzememek ve onlara muhalefet etmek için Anadolu Gençlik Derneği olarak, şu anda 81 il ve 500 kadar ilçede inançlı ve şuurlu Müslümanlar tek bir yürek oldu ve batıla karşı hak’kın zaferi olan Mekke’nin fethi’ni kutlamaktadır. Şu anda kendini modern ve medeni olduğunu sanan bir takım günümüz ebu cehilleri, bir kısmı televizyonları karşısında, bir kısmı da eğlence yerlerinde sabahlara kadar nasıl tepinip onlara nasıl benzediklerini kanıtlama yarışına girmişçesine eğlenirken, bizleri de o ortamlardan kurtarıp burada bir arada toplayan Cenab-ı Hak’ka ne kadar şükretsek azdır.

Peygamber Efendimiz (as.)bir Hadisi Şerifinde “10 müslüman bir araya gelerek Hak’kı konuşursa benim ruhaniyetim onların arasındadır” buyurmuştur. İşte bizlerde Efendimiz(as) İnşaallah bizlerin arasında olduğuna inanaraktan bu geceyi icra etmeye çalışacağız.

Değerli misafirler,

“İlim de hikmet de helal lokmadan doğar; aşk da merhamet de helal lokma ile meydana gelir. Bir lokma, haset ve hileye netice verirse, cehalete ve gaflete sebep olursa, bil ki o lokma haramdır.” Diyor Mevlana hazretleri mesnevisinde.

Bir toplumun huzurlu olabilmesi için ailenin huzurlu olması, ailenin huzurlu olması için de bireylerin huzurlu olması şarttır. Bireylerin huzurlu olması için ise maddi ve manevi ihtiyaçların helal dairesinden temini şarttır. Efendimiz (AS) “kim ki haram bir lokma yese Allah onun kırk gece namazını, kırk sabah da dua’sını kabul etmez.” buyurmuştur. Bir tek haram lokma için kırk gece namazı, kırk sabah duası kabul olmayan bir kulda huzur olur mu? Saadet olur mu?

Bu kadar büyük tehditten sonra lokmalarımızın helalinden olması için çok büyük çaba sarf etmemiz gerekmez mi? Akla karayı seçip, az da olsa tatsız da olsa helalinden yemeyi vazife edinen ebeveynlerden hayırsız evlat hayırsız nesil yetişir mi?

Annenin yediklerinden sütü aracılığı ile bebeğine gaz geçiyorsa, içtiği ilaçların tesiri süt ile geçebiliyorsa, annenin bazı karakteristik özellikleri yine süt aracılığı ile bebeğine geçiyor ise, yediği ve içtiği tek bir haram lokmanın bebeğin ruhuna edeceği tesiri yok saymak akıl karı değildir.

Bunu dikkate alıp haram kazançtan, menşei haram olan besinlerden ateşten kaçar gibi kaçmak zorundayız. Ebeveynler olarak haram dairesine girmek şöyle dursun şüpheli şeylerden de en az haramdan kaçar gibi kaçmak evlatlarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur. Bir kerecikle bir şey olmaz yanılgısı ile haramlara bulaşmanın vereceği tesiri temizlemek hiç de kolay olmayabilir.

“Müslümanlar herşeyin iyisine layıktır” fetvasıyla olağanlaştırılan haramlar, Müslümanlara herşeyin en iyisinin cennette olacağını unutturmuştur. “(Biz)’de lüks araçlara, evlere, marka kıyafetlere, başörtülere sahip olmayalım da (onlar) mı sahip olsun hezeyanları içinde ki Müslüman, (biz ve onlar) arasında ki farkın kalmadığını göstermektedir.

“Her ümmetin bir imtihanı vardır, benim ümmetimin imtihanı da maldır” buyuruyor efendimiz (as). “sevininiz ve sizi sevindirecek şeyleri ümit ediniz. Allah’a yemin ederim ki, ben sizler için fakirlikten, yoksulluktan korkmuyorum. Fakat ben, sizden öncekilerin önüne serildiği gibi dünyanın sizin önünüze serilmesinden, dünyanın onları helak ettiği gibi sizi de helak etmesinden korkuyorum” diyerek bizleri uyarıyor. Efendimiz(AS).

Lüks yaşam, israf ve tüketim çılgınlığı hususunda anne, baba ve çocuk olarak bütün aile bireylerinin dikkatli olması gerekmektedir. Kazancın ve tüketimin helal yollardan yapılası meselesi sadece “domuz yağı yerine zeytinyağı ile pişirilen yemekler meselesi değil, mesele sadece affedersiniz sofrada rakı bulundurup bulundurmama meselesi değildir. İyiyle kötünün, helal ile haramın ayırt edilemediği bir dönemde yaşıyoruz. Bu bir iman meselesidir. Bir gün ashab efendimiz (AS) yanında dünyalıklardan, dünyanın debdebe ve şatafatından konuştular. Konuşulanlara kulak misafiri olan efendimiz(AS) “siz işitmiyor musunuz? Sade hayat sürmek, israftan uzak durman imandandır.” Buyurmuştur ve ümmetine şöyle bir tavsiyede bulunmuştur. “Hayat şartları sizinkinden daha aşağı olana bakınız; sizden daha iyi olanlara bakmayınız. Bu tavır, Allah’ın üzerinizdeki nimetini hor görmemenize daha uygun bir davranıştır.”

Değerli Misafirler,

son zamanlar da ülkemizde ve İslam dünyasında yaşanan hadiselere bir göz atacak olursak, maalesef, islam dünyasını kan ve gözyaşına boğan hadiselerin yaşandığını görmekteyiz. Ecdadımızın, yüzyıllarca dünyayı adaletle yönetmesini sağlayan hilafet ve islam birliğinin yıkılmasıyla, dünya da tüm mazlum coğrafyalarda kan ve gözyaşı hiç durmamış ve artık islam birliğinin kurulması ve adaletin hakim olmasını beklemektedir. Özellikle, son yıllarda bir çok islam ülkerin de, sözde demokrasi ve insan hakları getireceğiz yalanları ile sömürgeci Siyonist güçler ve işbirlikçi havarileri vasıtası ile islam ülkelerinin haritaları değiştirmek istenmektedir. Filistin, Gazze, ırak, suriye, mısır, fas, tunus, cezayir, Lübnan, arakan, Myanmar, doğu Türkistan, Afganistan, keşmir, Çeçenistan, sudan, mali, Somali, ve diğer islam ülkeleri, sırf Müslüman oldukları için, zengin kaynaklara sahip oldukları için, işgal edilip, sömürülüp parçalanmaya çalışılmaktadır. Ne acıdır ki, Siyonist güçler hedeflerine ulaşmak için bir ibadet gibi çalışırken, islam dünyasında da bunların hedeflerine ulaşması için destek veren işbirlikçi yönetimler, hakim otoriteleri destekleyen Müslüman grupların varlığı ve ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik olaylar göstermiştir ki bir an evvel islam birliği kurulmalıdır.

Ve diyoriz ki, yeryüzünü kan ve gözyaşına boğan sömürgeci güçler ve onların yerli işbirlikçileri kendi menfaatlerini korumak için hangi hesabı yaparlarsa yapsınlar; Anadolu Gençlik çözümü dışta değil kendi değerlerinde arıyor. Hangi ecdadın evladı olduğunu çok iyi biliyor, şu sözleride rehber ediniyor “tarihimizde kazandığımız zaferlerin hepsi silahla, maddi üstünlükle değil, iman, iman , iman ve azimle kazanmıştır”. Bu gençlik hiç bir zaman zalime meyletmedi, dünyayı savaş alanına çeviren ve insanlığın kanını emen sömürgeci güçlerin taşeronu olmadı. Zalimlerin sunduğu yağlı kemikleri yalayan, işbirlikçilerin yanında yer almadı. Onların sunduğu dünya menfaatlerini ellerinin tersi ile çevirdi. Zalimleri sevdiler, zulmü desteklemediler. Haksızlığa uğradılar ama hiçbir zaman haksızlık yapmadılar.
bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi burada sonlandırırken, bizleri yalnız bırakmayan siz değerli misafirler ve değerli konuklarınıza tekrar hoş geldiniz der, gecemizin hayırlara vesile olmasını dilerim diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Kürsiye Anadolu Gençlik Derneği Ilgın Teşkilat Başkanı Hasan Kaya geldi . Kaya Ilgındaki Derneğin faaliyetlerini şu şekilde ifade etti.

İnsanların en hayırlısı, insanlığa faydalı olanıdır anlayışıyla Anadolu Gençlik Derneğimiz, ülkemizin dört bir yanında manevi bir disiplinle hizmetlerine devam etmektedir. Bizler hangi çağda ve hangi mekanda olursak olalım, tüm problemlerimizin çözümü olan İslam’ı modern çağın insanına , özellikle gençlerimize anlatmak ve İslam’ın sadece namaz kılmaktan,oruç tutmaktan ve hacca gitmekten ibaret olmadığını, aksine dinimizin bilim ve teknolojiye, devlet yönetimine,eğitime ve sosyal hayatın tamamına hitap ettiğini anlatmak için yola çıktık. Çağımız zor bir çağdır.Müslümanlar üzerine oyunlar oynanmakta, operasyonlar düzenlenmektedir. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında müslümanlara zulüm yapılırken, ülkemizde de çarpıtılmış, sulandırılmış bir din anlayışı yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.Bu yüzden gençliğimiz İslam’ın temel prensiplerini doğru kaynaklardan öğrenmelidirler. Çağımızın kutup yıldızları Sultan 2. Abdülhamit Han’ı,Bediuzzaaman Said Nursi’yi, Mehmet Zahid Kotku Hazretlerini, Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerini, Mahmut Esad Coşan Hocaefendiyi ve ismini saymakla biteremeyeceğimiz diğer alimleri çok iyi tanımalıdırlar. Ayrıca insanımız dünyanın düzenini daha iyi anlamak için , ömrünü İslam Birliği idealine adamış, saçının her telini davası uğruna ağartmış, Mavi Marmara’nın mimarı Pr. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı çok iyi tanımalı ve iyi anlamalıdır.

Kaya konuşmasında Bizler temel prensiplerimizden taviz vermeden gençliğimize iyiyi, güzeli, doğruyu ve Hakkı anlatmak için çalışıyoruz. Bu anlamda haftalık dini sohbetler , geziler, piknikler, spor müsabakaları ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz. Her ayın ilk pazar günü Kurşunlu Camii’nde sabah namazı ve kahvaltı programı tertip ediyoruz. İlk öğretim öğrencilerimizle oluşturduğumuz okuma gruplarıyla kitap okuma programları yapıyoruz.

Bu faaliyetlerde temel hedefimiz güçlenmek, zenginleşmek ve çoğalmak değildir.Yeryüzünde Hakkı hakim kılmaktır. Hiçbir faaliyetimizde İslam’a aykırı uygulama yapmıyoruz. Çünkü önemli olan insanların rızasını kazanmak değil, Allah’ın rızasını kazanmaktır. Rabbimiz ahirette bizlere yüzde kaç olduğumuzu sormayacaktır.Allah bazen gücü ve zenginliği vererek bazen de alarak imtihan etmektedir.Çalışmak bizden başarı ise Allah’tandır.

Alimlerin dualarıyla açılan ve çizgisinden sapmadan ilerleyen teşkilatımız 45 yıldır manevi bir zırh görevi yapmaktadır.Çeşitli nedenlerle bu camiadan ayrılan bazı kardeşlerimizin bir takım hassasiyetlerini kaybettiklerini üzelerek gözlemliyoruz. Ülkemizde domuz eti satışının serbest bırakılmasını, zinanın suç olmaktan çıkarılmasını , Amerika’nın büyük ortadoğu projesinin eş başkanlığının yapılmasını, faizciliğin yaygınlaşmasını, Milli Gençlik Vakfı’ nın kapatılmasını, normal karşıladıkları görülmektedir. Eğer yanlışlar düzeltilecek ve hastalıklar tedavi edilecekse öncelikle elimizdeki reçetenin doğru olması gerekmektedir. Rahmetli Hocamızın yazdığı reçetenin ne kadar doğru olduğunu son zamanlarda ülkemizde ve dünyada yaşananlar bir kez daha göstermiştir. O kendisine yapılan büyük haksızlık ve vefasızlıklar için sadece doğruları anlatmış ve dua etmiştir. Okşayan elin kıymetini bilmeyenler, tekmeleyen ayağı öpmektedirler. Geçmişte bir çok operasyona, zulme, baskıya ve kapatmaya maruz kalan bir camia olarak bu gün de aynı senaryoların tekrar tezgahlandığını görmekteyiz. Rabbim imtihanımızı kolaylaştırsın ve bizleri doğru yoldan ayırmasın.
Biz inanıyoruz ki bir Müslüman asla dünyevi menfaatler için,küçük çıkarlar uğruna inancından, davasından taviz vermemelidir.Küresel güçlerin, yahudi ve hristiyanların kalleşçe oyunlarına alet olmamalıdır. Şu iyi bilinmelidir ki ‘’ Müslümanlar ancak kardeştirler’’ .

Anadolu Gençlik Derneği bu ilkeler doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir. Bizler insanlar asla inandığımız doğruları söylemekten çekinmiyoruz. Çünkü doğruların yardımcısı Hz Allah’tır.

2014 yılının tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını cenabı haktan diliyoruz dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından açılış kuran-ı kerim tilaveti okundu.

Tilavetin devamında Anadolu Gençlik Derneği Ilgın orta öğretim komisyonu tarafından hazırlanan fetih nedir? adlı sivevizyon ve AGD Genel merkezi tarafından hazırlanan Mekke’nin Fethi adlı sinevizyon sunuldu. Kutlamada ilahiler, naatlar, ilahiyatçı Nuh YENİAY hocanın fetih konulu sohbeti ve finaldeyse Ilgın’da yetişmiş Ilgın’lı Hafız Halil ELMA’nın eşsiz sesinden Kuran ziyafeti ile gece son buldu.

Belediye Başkanı H. İbrahim Oral: “Anadolu Gençlik Derneği ile Mekke’nin Fethinin 1383. Yılını kutladık. Dernek Başkanı Mazhar Beyin şahsında emeği geçenleri tebrik ederim” dedi.
IHH

Bu haber 2076 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 3:18 pm A A
BENZER HABERLER