Açık

Ilgın’da Azmin Zaferi

Ilgın Gündemi - Ocak 3, 2014 9:41 am A A

Aldığı Destekle 11 Kişiye İstihdam Sağladı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kabul edilen 500 bin liralık projeye göre % 75 Avrupa Birliği hibe %25 Türkiye Cumhiriyeti’nden aldığı destek sayesinde 7 adet makine ve ekipman desteği aldı. Destek sayesinde yanında 11 kişiye iş imkanı sundu.
İşletme sahibi; aynı zamanda yeni kurulan Ilgın Kırmızı et Üreticileri Birliği Başkanı olan Hüseyin OK alığı destek ve işletmesi, işletmenin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Ilgın Kırmızı et Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin OK Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen destek sayesinde işletmemizi geliştirerek tam otomatik makineler ile çalışmaya başladık. 500 bin liralık proje ile müracaat ettiklerini ve projelerinin kabul edildiğini söyleyen Ok destekler sayesinde çok hijyen ve kapasiteli çalıştıklarına ifade etti. İşletme haline getirdiği şirketini 1979 yılında 1 kişiyle yalnız kasap dükkanıyla başladığını anlatan OK desteklerden sonra işletmesinin hareketlendiğini ve şimdi Market, Çiftlik, Apart Otel, Kasap gibi bir çok alanda çalışmaya başladığını istihdam üreten güç haline geldiğini vurguladı. İşletmesinde 11 kişiye iş imkanı sağladığını bütün işletmelerin kurulması durumunda işsizliğin önüne geçilebileceğine inandığını vurguladı.

Ilgın Kırmızı et Üreticileri Birliği Ilgında yeni kurulduğunu hatırlatan Ok kendisinin yönetim kurulu başkanı seçildikten sonra başta TKDK hibe programları destekler hakkında bilgi programları, seminerler hakkında çalışmaya başladıklarını aktardı.
Ilgın Kırmızı et Üreticileri Birliği Başkanı olan Hüseyin OK yaptığı açıklamada işletmesinde sucuk haline gelen etleri kendi besihanesinde beslediği hayvanlardan elde ettiklerini ve Ilgın Belediyesine Ait Mezbaha ne de kesim yaptırdıklarını, belediye ekipleri tarafından gayet steril bir şekilde eti teslim aldıklarını, Eti dillendirdikten sonra işletmelerindeki işleme odasına alıyoruz diyerek sucuğun soframıza gelene kadar ne gibi işlemlerden geçtiğini anlattı.

20131219_124107

İşleme odasın da dinlenen eti parçalama odasında parçalayıp işliyoruz. İşlenen eti kıyma makinesinde çekerek baharatlıyoruz. Baharatlanan etleri en az 6 saat beklettikten sonra dolgu makinesine veriyoruz. Dolan sucukları ipe çizerek fırın makinesinin tezgâhına takıyoruz. Fırına ortamına hazır hale gelen sucukları fırın odasına alarak 72 derece Sıçaklıkta fırınlanan sucuklar çıkışında banyo işleminden geçerek son olarak demir vb ürünlere karşı metal dedektör (ixrey) cihazından geçerek satışa hazır hale geliyor dedi. Ok Ürettiği Sucukların ISO tarafından 2 adet kalite belgeli olduğunu vurguladı. TKDK’dan alınacak hibe projeleriyle Ilgının cehresinin değişeceğine ve işsizlik oranının %50 düşüreceğine inandığını vurguladı.

20131219_122751

Bu haber 2252 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 9:41 am A A
BENZER HABERLER