-2° Az bulutlu

Ağalar Köyü Şimdiden Mahalle Oldu

Ilgın Gündemi - Mart 8, 2013 1:08 pm A A

Şimdiden Mahalle Oldu

Konya’nın Ilgın İlçesi’ne bağlı Ağalar Köyü, büyükşehirlerde köyleri mahalleye dönüştüren ve 2014 yerel seçimleriyle tam olarak yürürlüğe girecek Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklik hükümleri yürürlüğe girmeden, fiilen mahalle oldu.

 

Konya‘nın Ilgın İlçesi’ne bağlı Ağalar Köyü, büyükşehirlerde köyleri mahalleye dönüştüren ve 2014 yerel seçimleriyle tam olarak yürürlüğe girecek Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklik hükümleri yürürlüğe girmeden, fiilen mahalle oldu. Muhtarlık tarafından köyün girişindeki tabelada ‘Ağalar Köyü’ne Hoşgeldiniz’ yerine mahallesi yazıldı.

Ilgın Belediyesi, Ağalar Köyü girişindeki 18 bin dekarlık alana hatıra ormanı oluşturdu. Fidan töreninde ise bir sürprizle karşılaşıldı. Geçen yıl yapılan Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklikle, Büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olarak değiştirilip, köylerin mahalleye dönüştürülmesi kararı alındı. Ağalar Köyü Muhtarlığı da, 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle yasadaki değişikliklerin tam olarak yürürlüğe girmesini beklemeden fiilen köylerini mahalleye dönüştürdü. Bunu belirtmek içinde köyün girişindeki tabeladaki ‘Ağalar Köyü’ne Hoşgeldiniz’ yazısında ‘köy’ yerine ‘mahalle’ ibaresi yer aldı.

Ağalar Köy Muhtarı Mustafa Sivas, büyükşehir belediye yasasındaki değişiklik nedeniylede tabelada değişiklik yaptıklarını belirtti.

Ilgın Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Oral da, şunları söyledi:

“Ağalar Köyü, Büyükşehir Yasası kapsamında köyün levhasını, değiştirip fiilen mahalle olarak bize bağlandı. Bundan memnun olduk. 30 Mart 2014 yerel seçimlerle tam manasıyla yürürlüğe girecek kanunun çıkmasıyla birlikte bir kısım hükümleri zaten yürürlüğe girdi. Köy ve kasabalarımız yapacakları çalışmalarda menkul ve gayrimenkullerin her türlü tasarrufunda veya borçlanmalarda bağlanacakları belediyelerden izin almak zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda zaten bizim köyümüzün arsa ve tarla gibi gayrimenkulleri Ilgın Belediyesi’ne kısmen tasarruf edilmiş oldu.”IHH

Bu haber 2329 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 1:08 pm A A
BENZER HABERLER