11° Parçalı bulutlu

28 Şubatın Asıl Sebebi:Erbakan Borçlanmadı

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na konuşan Mehmet Ağar, 28 Şubatla ilgili önemli bir açıklmada bulundu.
Politika - Kasım 19, 2012 9:03 am A A
Ağar, 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’ye uymalarının kendilerini mahvettiğini kaydetti. Star, Ağar’ın, Aydın Yenipazar Cezaevi’nde Komisyona 4 saat boyunca bilgi verdiği 107 sayfalık ifadesine ulaştı:

– Mehmet Ağar, 28 Şubat başta olmak üzere askerin siyasete müdahale etmesini anlatırken, “Bunlar, arzu edilen iktidarı getirmek için oldu” dedi. Ağar, şöyle konuştu: “Maalesef bizim üst düzey askerlerin sosyal çevreleri, halk değil, kendi yakın meslektaşları ve holdinglerin zaman zaman verdiği davetler, 30 Ağustos resepsiyonu, 29 Ekim resepsiyonu, üç beş tane konser veya tiyatroya gitmekten ibaret yıllardır. Yani kopmuş.”

Erbakan borçlanmadı o yüzden
-Ağar 28 Şubat darbesinin en önemli sebeplerinden birinin ise Refahyol hükümetinin Hazine borçlanmasına gitmemesi olduğunu söyledi. Hazine’nin daha önce bankalara borçlandığını hatırlatan Ağar, “Erbakan Hoca kesmişti onu. Üç beş seferinde çıkarmadı borçlanmaya. ‘Var paranız kardeşim, niye borçlanalım durduk yerde?’ diyor. O zaman holdinglerin en önemli kâr alanı faiz gelirleriydi. Buradan istifade edenler sivil ve askerî bürokratik kesimin dışındakiler”dedi.

-Ağar, 27 Nisan öncesi Cumhurbaşkanı seçimine girmemelerini de değerlendirdi. “Hayatımızda bir hata yaptık onun da cezasını kendimize verdik. Temyizi kabil olmamak üzere siyasetten uzaklaştırılmasına”diyen Ağar, “Sultan Abdulhamit, Rus elçisini çağırır ‘Bunun dediğinin tersini yapmaktır benim politikam’ dermiş. Biz sağ gelenekten gelenler olarak CHP’li ne derse tersini yapmaktır bizim politikamız. Bir kere düzünü yaptık mahvetti o da bizi. Hâlbuki gibi Abdülhamit gibi yapmamız lazım. CHP ne yapsa tersini yapsan işi götüreceğiz ama onu akıl edemedik” itirafında bulundu.

Bu haber 1331 kez okundu.
Politika - 9:03 am A A
BENZER HABERLER