19° Kapalı

2017 YILI MESLEKİ EĞİTİM GÜNLERİ PROGRAMI ILGIN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ilgın Gündemi - Ocak 26, 2017 1:46 pm A A

2017 YILI MESLEKİ EĞİTİM GÜNLERİ PROGRAMI ILGIN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik ortaöğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de içine alacak şekilde yönetişimi esas alan “yeni okul yönetim modeli”’ nin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğinin artırılacağı öngörülmüş, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığınca, her ilde; il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgili yöneticilerinin, mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurum müdürlerinin, sektör ve meslek kuruluşu temsilcilerinin, belediye ve ilgili diğer kamu ve özel kurum ve kuruluş temsilcilerinin üye olarak yer alacağı “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” oluşturulmasına karar verilmiş ve bu karar doğrultusunda İlimiz merkez ilçelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, diğer ilçelerimizde ise ilçe milli eğitim müdürlükleri bünyesinde kurullar oluşturulmuştur.

Kurul çalışmaları kapsamında İlimiz; Akşehir, Ereğli, Beyşehir, Ilgın, Seydişehir, Çumra, Karapınar, Kulu ve Cihanbeyli ilçelerinde “Mesleki Eğitim Günleri Programları” yapılacaktır. Bu programların ilki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu müdürlükleri, sektör ve meslek kuruluşları, yerel yönetim ve ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Akşehir ilçemizde gerçekleştirildi. Ereğli ilçemizde devam etti. Bu hafta Ilgın ilçemizde yoğun katılımla devam etti. İlçemizde düzenlenen toplantıya ise Ilgın Belediye Başkanlığı, Ilgın Ticaret Odası Başkanlığı , Esnaf Sanatkarlar odası başkanlığı, Ilgın İlçe Sağlık müdürlüğü, Ilgın şeker fabrikası Müdürlüğü, Resmi Bankalar ve okul müdürlükleri temsilcileri katılım göstermiştir. Programda söz alan Konya il Milli Eğitim Müdürlüğünde mesleki eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Mustafa YILMAZ; yerel ve bölgesel düzeyde mesleki ve teknik eğitim ile ilgili konuların ve sorunların ele alınarak çözüm önerilerinin geliştirildiği bir platformun oluşmasını sağlamanın, mesleki ve teknik eğitimin paydaşları olan sektör temsilcilerinin, ilgili meslek kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, ilgili kamu kurum/kuruluşların mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile yapacakları işbirliğini artırmak, sürekli hale getirmek ve kurumlar arasında eşgüdüm sağlamanın önemine değindi. Toplantıya katılan Ilgın Belediye başkan yardımcısı Necmettin TİFTİKÇİ,  Belediye olarak her zaman desteğe hazır oldukları sözünü vermiştir.

Ilgın Ticaret Odası Başkanı Vehbi ÖZLEN Mesleki Eğitimin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu, ayrıca ihtiyaç duyulan mesleklere göre mesleki eğitimin verilmesinin kaynaklarımızı doğru kullanmak açısından da önemli olduğunu vurgulayarak destek vereceklerini belirtti. Toplantı da söz alan Ilgın Esnaf Odası Başkanı Ertuğrul PARLAK Ilgın ve Konya’mızın gelişimi açısından her türlü desteği vereceklerini söyledi. KONESOB genel sekreteri Ziya YAVUZ; KONESOB olarak tüm ilçelerimizde ve merkezde ara eleman ve yetişmiş eleman için her türlü desteği vereceklerini söylediler. Programa sektörden katılan diğer temsilcilerde söz alarak; mesleki ve teknik eğitimin ilgili sektörün ve iş piyasası aktörlerinin beklentileri doğrultusunda geliştirilmesine katkı sağlamanın önemine değinmişlerdir.

Programlara Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde devam edilecektir. IHH

 

 

Bu haber 1073 kez okundu.
Ilgın Gündemi - 1:46 pm A A
BENZER HABERLER