12° Kapalı

11 AY 11 Yıl

Ülke Gündemi - Haziran 28, 2013 4:59 pm A A

Bugün 54. Erbakan Hükümetinin kuruluş yıl dönümü. Nerede efsane hizmetlerin yapıldığı 11 ay ve nerede 11 yıl İşte kıyas kabul etmeyen o tablo:

Haziran ayının Türkiye’nin tarihinde çok önemli bir yeri var. Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan, tam 17 yıl önce 28 Haziran 1996’da 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olan Refahyol’u kurdu. Bir yıllık Başbakanlığında Havuz Sistemi ile Türkiye’deki oligarşik yapıyı değiştiren Erbakan, D-8’ler ile de, sömürü, işgal ve ahlaki çöküntü içinde kıvranın dünya insanlığının BM veya G-8’lerin çürümüş ilkeleriyle değil, ancak ve ancak D-8’lerin 6 ilkesiyle adaletle yönetilebileceğini ortaya koydu. Dış güçlerin uzantısı olan ‘Çekiç Gücü’ kovdu.

Denk Bütçe, Devletin Yakasını Topladı

54. Hükümet, Türkiye halkının başka hiçbir hükümette tecrübe etmediği bir sürpriz yaparak çalışana yüzde 50 zam ile icraata başladı. Yüksek enflasyon, iç ve dış borç faizleri ve IMF kıskacında kıvranan Türkiye için Refah-Yol Hükümeti, 10’ar milyar dolarlık üç ayrı yerli kaynak paketi oluşturdu. Cumhuriyet tarihinde ilk defa olmak üzere 6 ay sonraki 1997 bütçesi Denk Bütçe olarak hazırlandı. Denk Bütçe, ilave bir kuruş vergi koymadan, borç almadan ve faiz ödemeden sağlandı. O güne kadar, kamu kurumlarının rantiyeci iş dünyası bankalarından kredi çekip, ödediği yüksek faizler yerine Kamu Ortak Hesabı olan Havuz Sistemine geçilince kamunun kaynakları ve devlet bütçesi bir anda zenginleşmeye başladı.

Erbakan, Tekeden Süt Çıkardı

54. Erbakan Hükümeti döneminde, faizcilere ve rantiyeye uzanan hortumlar kesildi. Kurulan “havuz sistemiyle” kamu kuruluşları, hesaplarında para olduğu halde, yüksek faizle borçlanmaktan kurtuldu. Yüksek faiz geliri kesilen rantiyenin hesabı şaştı, sadece sekiz ayda 7 milyar dolar tasarruf edildi. Hazine’nin borçlanması azalınca otomatikman düşen faiz sebebiyle 37 milyar dolarlık kaynak sağlandı.

Rantiyenin en parlak devri!

AKP döneminde ise faiz bir “dünya gerçeği” sayıldı, IMF destekli Kemal Derviş programı zerre şaşmadan uygulandı. IMF dayatması “düşük kur-yüksek faiz” politikasıyla paradan para kazananlar ve rantiye ihya edildi. Ekonomik büyümenin göbekten bağlandığı borçlanma sebebiyle hem borç kabardı, hem de faizcilerin cebi doldu. Bankalar, tarihlerinin en parlak dönemini yaşayıp kar üstüne kar ederken, 10 yılı aşkın sürede faize ödenen tutar 600 milyar lirayı aştı. Türkiye, hala senelik 50 milyar lira faize para ödüyor.

Borçlan baba borçlanalım!

54. Hükümet döneminde büyümenin üretime dayandırılırken, AKP dönemindeki ekonomik anlayış tüketime odaklandı. 54. Hükümetin çok kısa bir sürede oluşturduğu milli kaynakları 10 yılı aşkın iktidarında bir türlü bulamayan (!) AKP, çözümü sürekli ve artan bir ivmeyle borçlanmakta buldu. AKP döneminde hane halkının, tüccar ve üretici kesimlerin borç yükü arttıkça arttı. 2002’de 129.6 milyar dolar olan dış borç, 2013’te 337 milyar dolara fırladı. Kamunun 2002’de 155.2 milyar lira olan iç borç stoku, net 253 milyar lira artışla 2012 sonunda 408.3 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde kamunun dış borcu da 102 milyar liradan 154.6 milyara çıktı. Böylece kamunun iç-dış toplam borcu 2002-2012 döneminde net 316 milyar lira arttı ve 563 milyar liraya yükseldi. Özel sektörün dış borcu ise 43.1 milyar dolardan 226 milyar dolara fırladı.

Denk bütçeyi hayal bile edemiyor!

Erbakan Hükümeti, iktidara gelir gelmez denk bütçe yaparken, AKP yapısal bir sorun olan bütçe açığına bir türlü çare bulamadı. Çoğunlukla dışarıdan borçlanarak kapatılmaya çalışılan bütçe açığı, zaman zaman da özelleştirme gelirleriyle yamanmaya çalışıldı. Kötü yönetilen ekonomi neticesinde bütçe 2012’de 28.8 milyar lira açık verirken, 2013 hedefi de 33 milyar lira açık olarak belirlendi.

54. Hükümet halkı ihya etti

54. Hükümet’in milli ekonomi politikası, faizden beslenen sıcak paraya geçit vermeyip oluşturulan kaynakları üretime sevk ederken ve bu kaynakları her kesimden halka aktarırken; AKP’nin ekonomiden tek anladığı finans piyasaları ve paradan para kazananlar oldu. Ekonomiyi sadece “borsanın inip çıkmasına” indirgeyen AKP zihniyeti, serseri mayın gibi dünyayı gezen küresel sermayenin gözünün içine bakar oldu. AKP döneminde, bir defaya mahsus olarak konulup kalıcı hale getirilen vergilerle, vergilerde yapılan artışlarla, zamlarla vatandaşın alım gücü iyice düşürüldü, halk kredilere ve kredi kartlarına bağımlı hale getirildi. Türkiye’nin en önemli ve stratejik kuruluşları, birkaç senelik cirosu karşılığında haraç mezat satıldı.

AKP “Buçuk”a Talim Ettirdi

İktidara gelir gelmez ilk icraat olarak memura yüzde 50 zam veren Erbakan Hükümeti, bir yılda toplam yüzde 130 zam vermiş oldu. Asgari ücrete yüzde 101 zam verilirken, işçi ve memur emeklilerine bir yılda reel olarak yüzde 100’ü aşan, Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 221 maaş zamları yapıldı. Ayrıca “Eşel Mobil” sistemiyle tüm çalışanlara aylık enflasyon oranında artışlar verildi. AKP döneminde ise çalışan kesimler “buçuklu” maaş artışlarına talim etti. Çoğu kez, verilen cüz’i artışları savunmak için “batarız”, “Yunanistan gibi oluruz” gibi gerekçeler ileri sürüldü.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa 6 ayda Denk Bütçe yapıldı

* Tarımsal desteklemeye ayrılan fon yüzde 150 artırıldı. Buğday, fındık, pancar, tütün ve tüm taban  fiyatlarda yüzde 312’ye varan artışlar yapıldı. Çiftçinin yüzü güldü

* Dış güçlerin maşası olan Çekiç Güç kovuldu.

* Bir yıl boyunca başta temel tüketim maddeleri olmak üzere hiçbir şeye zam yapılmadı.

* İşçiyi, memuru, emekliyi enflasyona karşı korumak için Eşel-Mobil sistemi oluşturuldu.

* Kamu İktisadi Kuruluşları’nın açıkları kapatılarak KİT’ler kâra geçirildi.

* Yüzde 76 seviyesine yükselen repo faizleri Şubat 1997’de yüzde 50’lere indi.

* Yüzde 170 seviyesinde devralınan Hazine borçları faizleri, yüzde 80’lere düşürüldü.

* Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı yeniden açıldı.

* Döviz rezervlerinde 1 milyar dolar artış oldu

* Enflasyon sekiz ayda yüzde 100’lerden yüzde 75’lere düşürüldü.

* Memura yüzde 130 zam yapıldı.

* Asgari ücrete yüzde 102 oranında zam yapıldı

* Sanayi üretimi yüzde 30’dan yüzde 90’a çıkarıldı

* 15 bin sokak çocuğu için ‘Aileye Dönüş Projesi’ başlatıldı

* Memur emeklilerine yüzde 116 reel zam yapıldı.

* İşçi emeklilerine yüzde 121 reel zam yapıldı.

* Bağ-Kur emeklilerine yüzde 221 reel maaş zam verildi.

Termik Santraller, Petrol Boru Hatları, Havaalanları

54. Erbakan Hükümeti döneminde Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı açıldı. Ülkeyi baştan başa saran oto yollar, LNG, hidrolik ve termik santraller, petrol ve doğal gaz boru hatları, havaalanları, hızlı tren projeleri, Çanakkale Boğazı’na köprü, 3 köprü ve 1 tünelden oluşan Boğaz geçişi, İstanbul, İzmir, İskenderun, Trabzon ve Kıbrıs’ta Uluslar arası, 7 ilde de Bölgesel Serbest Bölgeler… Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki 54. Refahyol iktidarının, bir çoğunun projesini gerçekleştirdiği, kalanlarını da devlet kalkınma planına soktuğu devasa yatırım ve projeler olarak Yeniden Büyük Türkiye’nin temelini attı

Bu haber 1538 kez okundu.
Ülke Gündemi - 4:59 pm A A
BENZER HABERLER