Dolar : Alış : 6.8059 / Satış : 6.8181
Euro : Alış : 7.5724 / Satış : 7.5861
ŞEHR-İ ŞİFA ILGIN'IN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİNE HOŞ GELDİNİZ.
HAVA DURUMU
hava durumu

konya20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 3221 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Termik santral yılan hikayesine döndü

20 Nisan 2019 - 1.307 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Termik santral yılan hikayesine döndü
Termik santral yılan hikayesine döndü

Park Elektrik’ten Konya kömür sahası açıklaması;

Park Elektrik, Konya Ilgın kömür sahasının arkeolojik sit alanı olması nedeniyle kömür üretimi yapılamayacağı yönlü haberlerin gerçeği yansıtmadığını dava sürecinin henüz tamamlanmadığını açıkladı.

Park Elektrik, Konya Ilgın kömür sahasının arkeolojik sit alanı olması nedeniyle kömür üretimi yapılamayacağı yönlü haberlerin gerçeği yansıtmadığını dava sürecinin henüz tamamlanmadığını açıkladı.Park Elektrik, bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.’nin yürüttüğü Konya Ilgın Termik Santral projesine ilişkin kömür sahasından kömür üretimi yapılamayacağı yönünde basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamada, kömür ruhsat sahası içinde yer alan 3 adet höyüğün 1. derece arkeolojik sit alanından 3. derece arkeolojik sit alanı olarak tesciline ilişkin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 22/10/2014 tarihli ve 354 sayılı kararının iptali için Ekoloji Kolektifi Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açmış olduğu ve 01.02.2019 tarihinde Konya 2. İdare Mahkemesi tarafından dava konusu tescil işlemlerinin iptal edilmesine karar verildiği hatırlatılarak, “Davalara ilişkin istinaf süreci devam ettiğinden henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır” denildi.

DAVAYA BAKANLIK YANINDA MÜDAHİL OLUNDU

Açıklamada, “Öncelikle, dava konusu 3 adet höyükten 2 tanesi Konya Ilgın santral projesine ilişkin kömür rezervi sınırının dışında kalmaktadır. 1 höyük ise kömür rezerv sınırının içinde kalmakla birlikte, höyüğün kapladığı alanın kömür rezerv sınırına yakın bir konumda olması nedeniyle santrali besleyecek kömür üretim faaliyetini olumsuz etkilemesi öngörülmemektedir. Bu nedenlerle, devam eden dava sürecinde alınan mahkeme kararları nedeniyle santral projesine ilişkin kömür sahasından kömür üretimi yapılamayacağı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamakta olup, teknik ekiplerimizce mevcut bilgiler ışığında yapılan değerlendirme neticesinde ilgili höyüklerin Şirketimizin bağlı ortaklığı tarafından planlanan santral yapımı ile kömür üretim çalışmalarını ve/veya sahadaki mevcut kömür rezervlerini etkilemeyeceği sonucuna ulaşılmıştır. Kömür üretimi için yapılacak kazı ve faaliyetler için gerekli tüm izinler Şirketimizin bağlı ortaklığı tarafından alınmıştır. Bütün bunlara rağmen devam eden davanın bağlı ortaklığımız aleyhine herhangi bir sonuç yaratmaması için davalı Bakanlık yanında davaya müdahil olunmuştur. Sürece ilişkin içsel bilgi niteliği taşıyan herhangi bir gelişme olması durumunda sermaye piyasası mevzuatı uyarınca gerekli açıklamalar yapılacaktır” denildi.

Kaynak: enerjigunlugu.net/park-elektrikten-konya-komur-sahasi-acikl…

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar