Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
ŞEHR-İ ŞİFA ILGIN'IN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİNE HOŞ GELDİNİZ.
HAVA DURUMU
hava durumu

konya-1°CHafif Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 3356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kara Kadınhanı’ndaki su sorununu gündeme getirdi

07 Ocak 2020 - 1.112 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ilgın Gündemi»Kara Kadınhanı’ndaki su sorununu gündeme getirdi
Kara Kadınhanı’ndaki su sorununu gündeme getirdi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara Konya’nın Kadınhanı ilçesinde yaşanan tarımsal üretim, sulama ve ekonomik alanda var olan sorunların tespiti bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zemininin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için TBMM’ye araştırma önergesinde bulundu.

Sulu tarım verimi artıracak

Kara, 33 bin 036 kişilik nüfusa sahip Kadınhanı ilçesinde yaşayan vatandaşların çoğunun geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı ifade ederek şunları söyledi; “Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan Konya’nın ilçesi olan Kadınhanı’nda yaklaşık 1.250.000 dekarlık alanda tarım yapılmaktadır. İlçenin tarım toprakları sulu tarım için uygun nitelikleri taşımakta olup sulu tarım yapıldığı takdirde tarımsal ürünlerin kalitesi ve verimi artacak, ekonomik olarak yüksek kazanç elde edilebilecektir. Bu sebeple Kadınhanı ilçesinin tarımsal arazilerinin sulamasında kullanılmak üzere dış havzalardan ilçeye su getirilmesi ilçe ve bölge ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Dış havzalardan su getirilmesi ile yeraltı sularının bilinçsiz ve fazla kullanımı sonucu Konya Havzası’nda oluşan obruklara yönelik yeraltı su seviyesinin çekilmesi tehlikesine karşı bir önlem alınmakla birlikte ayrıca çiftçilerin kullanmış oldukları elektrikli su pompalarına ihtiyacı azaltan yönde tarımsal sulama yapılabilme ve tarımsal üretim girdilerini artıran elektrik parası külfetinin cüzi seviyelere çekilebilmesine olanak sağlanacaktır.”

MHP İlçe Başkanı Tevfik Yağcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

” MHP Kadınhanı ilçe başkanlığı olarak ilçe tarımının kalkınması hakkında yapılan fizibilete çalışması sonucu hazırlanan raporu MHP konya milletvekilimiz Sn.ESİN KARA Hanımefendi araştırma önergesi olarak T.B.M.M Başkanlığına Sunmuştur Sayın vekilimizin bu özverili çalışması için ilçem teşkilatım ve şahsım adına şükranlarımı Sunuyorum. “

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar